صف آرایی خیابانی دلواپسان هسته ای

ایرنا - تهران - روزنامه اعتماد با درج یادداشتی در شماره امروز خود به انعکاس برگزاری تجمعات محدود و فاقد مجوز در انتقاد از روند مذاکرات هسته ای پرداخته و از آن به عنوان ' دلواپسی بدون مجوز' یاد کرد.

در این یادداشت می خوانیم : کمتر از یک ماه تا فرصت نهایی مذاکرات هسته ای، تحرک منتقدان این مذاکرات اوج گرفته است؛ تحرکی که یادآور روزهایی مشابه در یک سال پیش است، زمانی که تیم هسته ای کشورمان می رفتند تا خود را برای مذاکرات وین مهیا کنند.
آن روزها نشست کشورهای ١+٥ و ایران در وین، پایان مهلت شش ماهه توافق ژنو بود و خیلی ها فکر می کردند که کار توافق در پایتخت اتریش تمام شود؛ تصوری که حالا بعد از یک سال درباره مذاکرات منتهی به ١٠ تیر هم وجود دارد؛ مذاکراتی که منتقدان آن می گویند مشخص است نتایجش از همین الان «بد» است.
برای همین هم دست به کار شدند تا نخستین هفته خرداد را با موجی جدید ازتجمعات اعتراضی شروع کنند؛ تجمعاتی که وجه مشترک خیلی از آنها یک چیز بود؛ نداشتن مجوز. از تجمع روز شنبه در میدان فلسطین تهران گرفته تا تجمع روز پنجشنبه مشهد.
مهم ترین حرکت منتقدان اما راهپیمایی آنها بعد از نمازجمعه دیروز بود. نه در تهران بلکه در خیلی از شهرهای دیگر. از اصفهان و قم گرفته تا کرمان و شیراز.
تهران؛ اعتراض به توافق با امید توقف مذاکره در تهران اعضای کمیته «صیانت از منافع ایران» از حدود ساعت ١٢ ظهر در پیاده روی مقابل درب جنوبی دانشگاه تهران خود را آماده راهپیمایی می کردند که ساعت ١٤ و بعد از پایان خطبه های نماز جمعه آغاز شد.
کمیته «صیانت از منافع ایران» که کمی بیش از یک سال پیش با برگزاری همایش های «دلواپسیم» در فضای رسانه ای ایران مطرح شد، حالا در آستانه مهلت ١٠ تیر باز هم آستین ها را بالا زد تا بانی راهپیمایی هایی باشد با عنوان «اعتراض به توافق به هر قیمتی»؛ اعتراضی که حالا بعد از تجمع روز شنبه در میدان فلسطین به صورت مستقیم بحث «توقف مذاکرات» را نشانه رفته است.
چیزی که دیروز با این شعار مطرح شد؛ «مسیر بی نتیجه باید پایان پذیرد». تظاهرات کنندگان در شعارهای دیگری هم خواستار مبارزه مستقیم با امریکا بودند. از جمله اینکه «پیام ملت ما، نبرد با امریکا». کمیته «صیانت از منافع ایران» یک سال پیش هم بلافاصله بعد از برگزاری نخستین همایش «دلواپسیم» راهپیمایی مشابهی را بعد از خطبه های نمازجمعه تهران ترتیب داده بود.
حالا این اتفاق باز هم تکرار شده است؛ در هفته ای که آغازش با تجمع میدان فلسطین بود و پایانش راهپیمایی بعد از نمازجمعه. از صف های نماز جمعه دیروز تهران اما خیلی ها به صف راهپیمایی اعتراضی نپیوستند. راهپیمایی که نهایتا با کمتر از هزار نفر در میدان انقلاب به نقطه پایان رسید و برای قرائت بیانیه آخرش هم خیلی های دیگر از آنها که آمده بودند، رفتند.
این اتفاق پارسال هم بعد از راهپیمایی که «کمیته صیانت از منافع ایران» طراحی کرده بود، افتاد. بیانیه پایانی این تجمع اعتراضی هم به شکل نرم تر از ترک مذاکرات سخن می گفت. بیانیه ای که در آن آمده بود: «ملت ایران مانند رهبر خود معتقد است که توافق نکردن از توافق کردنی که در آن ملت ایران با این عظمت تحقیر شود، شرف دارد.»
تجمع کنندگان که توافق ژنو را «بی نتیجه و پرضرر» می دانستند در بیانیه خود تاکید داشتند که طی یک سال و نیم اخیر تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان «بی محابا» بر همین مسیر می رود. با وجود همه اظهارات مقامات مذاکره کننده کشورمان اما باز هم منتقدان مذاکرات هسته ای در بیانیه پایانی خود تاکید کرده اند: «هفته گذشته مساله بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته ای به عنوان تنها یکی از امتیازات واگذار شده در صدر اخبار قرار گرفت و تا حدی برای عموم مردم روشن شد که چه موارد مهمی در حال حاتم بخشی از سوی تیم مذاکره کننده است.» این در حالی است که وزیر امور خارجه و معاونان او بارها به صراحت گفته اند هنوز هیچ توافقی بین ایران و کشورهای ١+٥ صورت نگرفته است. در پایان این بیانیه هم آمده است: «شرکت کنندگان در راهپیمایی اعتراض به توافق به هر قیمتی اعتراض خود را به ادامه این مسیر بی نفع و پر ضرر بیان می دارند و به روشنی اعلام می کنند که زیر بار هر توافقی نمی روند و اجازه انعقاد توافقی بی فایده و ذلت بار را به هیچ کس نخواهند داد.»
مشهد؛ دلواپسی بدون مجوز
کمتر از ٢٤ ساعت قبل از این تجمع اعتراضی در تهران، منتقدان مذاکرات هسته ای در مشهد نیز دست به تجمع زده بودند؛ تجمعی که به گفته فرماندار مشهد مجوز نداشت. در تجمع مشهدی ها که با عنوان «اجازه نمی دهیم» برگزار شد، مهرداد بذرپاش و علی اکبر رائفی پور، کارشناس ارشد رسانه و ادیان سخنرانی کردند.
با این حال ساعاتی قبل از شروع این مراسم فرماندار مشهد گفته بود: «تا این لحظه کسی برای تجمع «اجازه نمی دهیم» درخواست مجوز نداده و به فرمانداری مراجعه نکرده است.» علی محمد گلستانی فر در گفت وگو با ایسنا تاکید کرده بود که این تجمع مجوز ندارد.
فرماندار مشهد با اشاره به تبلیغات این تجمع در سطح شهر مشهد گفته بود: «قاعدتا برگزارکنندگان حق نداشتند قبل از گرفتن مجوز نسبت به تبلیغات آن درسطح شهر اقدام کنند. » وی به برخی شایعات درخصوص کارشکنی فرمانداری نسبت به صدور مجوز برای این تجمع اشاره و تصریح کرده بود: «اصلا تاکنون درخواستی به فرمانداری ارسال نشده، حتی طی تماس برخی افراد با معاونت سیاسی اجتماعی فرمانداری تشویق شده اند تا نسبت به صدور مجوز برای تجمع اقدام کنند، اما تاکنون کسی مراجعه نکرده است.»
فرماندار مشهد در پاسخ به این سوال که چه کسانی مسوول برگزاری این تجمع هستند، گفته بود: «برای ما مهم این است که کسی مسوولیت این تجمع را قبول کند، اما تاکنون کسی مسوولیت آن را قبول نکرده است.» نهایتا اما بعد از ظهر روز پنجشنبه با همین شرایط منتقدان هسته ای در مشهد توانستند تجمع خود را به راحتی برگزار کنند.
مهرداد بذرپاش به عنوان سخنران اصلی این تجمع با کنایه به دولت گفت: «مردم دست شان را در جیب خودشان کرده اند و شعار می دهند. کسانی که دست در جیب شما کرده اند و ازعزت و اقتدار شما خرج می کنند، دستشان را خارج و در جیب خود کنند و از خودشان خرج کنند.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در باتلاق تحریم ها چه کسی کشور را فروخت، گفت: «آیا به خاطراینکه رییس جمهور قبل تحریم ها را کاغذ پاره خواند تحریم شدیم، این جمله را که امام هم سال ٦٢گفتند، تحریم ها چرا بعد از سال ٨٨ اتفاق افتاد، چرا عده ای الان فریاد آی دزد آی دزد سر می دهند، آنان دلیل تحریم های نسل سوم و بستری که آنها را فراهم کرد بگویند تا پاسخ خیلی از سوالات روشن شود، چه کسی ولی زمان را یاری نکرد، باید به این سوالات پاسخ داده شود، چرا رهبری می گفتند سکوت نکنید که کشور پله های زیادی به عقب برمی گردد. » ساعاتی بعد ازاین تجمع درسالن همایش های صدا وسیمای خراسان رضوی، مراسمی مشابه برگزارشد باعنوان «ایثار و مقاومت». مراسمی که سخنران اصلی آن پدر شهید احمدی روشن بود. او با انتقاد شدید از تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان خطاب به آنها گفت: «افرادی که رشادت شهید دشت کربلا در خون شان است، هرگز نمی توانند با یزید زمان مذاکره کنند. نباید از موضع ضعف سر میز مذاکره حاضر شوید، چراکه فردا نمی توانید جواب خدا، تاریخ و وجدان خود را بدهید.»
منبع : روزنامه اعتماد
اول ** 1647

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال