در انتظار معجزه های مجازی

سمنان - ایرنا - به نظرتان چندتا از این پیامک ها معجزه کرده اند: این پیامک را به هشت نفر بفرستید، این ذکر را سه بار بخوانید و برای سه نفر ارسال کنید، با فرستادن این پیام درهای خوشبختی و شانس را به روی خود بازکنید و ...

بسیاری از ما روزانه در پیامک ها و پست های نرم افزارهای تلفن همراه مثل وایبر، لاین و واتس اپ، خواننده مطالبی از این دست هستیم، مطالبی که با تکیه بر آموزه های دینی و اعتقادی، شما را ترغیب می کنند پیامی را برای گروه ها و افراد مختلف بفرستید تا قطع کننده زنجیره ارسال نباشید.
در بسیاری از این پیام ها، گفته شده در صورت ارسال، شخص ارسال کننده به عاقبت خوش، شانس زیاد، خبری فوق العاده و معجزه ای بزرگ در زندگی دست می یابد، ولی در برخی از پیام ها، پایانی تهدیدآمیز ذکر شده که در صورت بی توجهی و ارسال نکردن این مطلب و... بدبیاری های بزرگ، بیماری های لاعلاج، مرگ دلخراش و ... در انتظارتان خواهد بود.
دست آویز شدن ارزش های اعتقادی مردم برای ارسال پیام هایی از این دست، مربوط به زمان حال و تکنولوژی امروز نیست.
حجت الاسلام هادی مهدوی استاد حوزه و دانشگاه، زمانی را به یاد ما می آورد که در گوشه قرآن یا مفاتیح موجود در مساجد، برخی با نوشتن سوء تعبیرهایی از آیات و روایت، سعی داشتند خواننده را برای تکثیر و بازنوشتن چندباره از آن متن و توزیع آن میان سایر افراد، متقاعد کنند.
وی با بیان اینکه خرافه گرایی معضلی اجتماعی - دینی است که با پیشینه ای قوی از دوران گذشته، در ایران رواج یافته، گفت: روزگاری نگارش 10 باره آنچه در کتابهای دعای موجود در مساجد نوشته شده بود، آنقدر شایع شد که آیت الله مکارم شیرازی ضمن انتقاد شدید از توسعه این رفتارها گفت باید جلوی خرافات را گرفت و اجازه نداد برخی به مجرد دیدن خواب، برای خود امامزاده درست کنند.
این کارشناس مذهبی ضمن اظهار تاسف از خسارتی که با نوشتن این پیام ها به اموال موقوفه وارد می شد، خاطر نشان کرد: نگرشی که با شیوع این رفتار ضدفرهنگی در مردم پدیدار شد، ضربه سنگینی بر بدنه دین بود.
حجت الاسلام مهدوی با یادآوری اینکه برخی پا را از این فراتر گذاشته و به دیگران توصیه می کردند نوشته های خود را در خانه های مردم توزیع کنند، افزود: با گذشت این سال ها، روش کار در سوء استفاده از باورهای اعتقادی مردم به روز شده و پیام های کاغذی جای خود را به پیامک ها و پست های مجازی داده است.
ندا صالحی یکی از افرادی که این پیام ها را دریافت کرده است ؛ می گوید: اوایل به توصیه های این پیام ها عمل می کردم، آن ذکرهای خاص را می خواندم و به تعدادی که در پیام درخواست شده بود ارسال می کردم، اما انگار این زنجیره پایانی نداشت.
وی افزود: یک بار سعی کردم آیه ای را که به عنوان آیه 29 سوره فاطر برایم ارسال شده بود، در قرآن مجید پیدا کنم تا ببینم این پیامی که می گوید این آیه را سه بار بخوان و برای سه نفر بفرست تا خبر خوبی بشنوی صحت دارد یا خیر، جالب این بود که چنین آیه ای در سوره فاطر وجود نداشت!
مصطفی تیموریان کارشناس اجتماعی هم با بیان اینکه بسیاری از این پیام ها سندیت تاریخی و علمی ندارد، گفت: یکی از پیام های رایج در چند ماه اخیر، پیامک طواف ماه دور کعبه است که در آن از خواننده خواسته شده پیام را پس از خواندن به 9 نفر ارسال کند تا معجزه الهی نصیبش شود.
وی تاکید کرد: این پیام از جمله مواردی است که علم نجوم آن را رد کرده است و این شایعه سازی ها صرفا نوعی ترویج خرافه، به انحراف کشاندن اعتقادات اسلامی و سر کار گذاشتن افرادی است که به هر دلیلی در کسب نیازهایشان موفق نبوده اند.
این جامعه شناس افزود: این پیام ها، خوراک مناسب فکری برای افرادی است که توانایی برآورده کردن نیازها و خواسته هایشان را از لحاظ اقتصادی و اجتماعی ندارند و متاسفانه همین ها هستند که با ارسال این پیام ها می خواهند در دنیای واقعی به آرزوهای خود دست یابند.
از طرفی، برخی پیام هایی که با ظاهر دینی در فضای مجازی به صورت بسیار وسیع منتشر می شود، بعد از مدتی با دلایل محکم علمی و اسناد معتبر تکذیب می شود و نوعی سرخوردگی در مخاطب ایجاد می کند.

*** نمونه ای از این پیام ها:
خانم سونیا ویلیامز یک فضانورد هندی الاصل امریکایی تبار است. او پس از بازگشت از آخرین سفر خود در سال 2014 از ایستگاه فضایی ناسا به دین اسلام و مذهب برحق تشییع رو آورد. دلیل این تصمیم را از این خانم سوال کردند.
او گفت: در مدت حضورم در ایستگاه ناسا، زمین را در تاریکی مطلق می دیدم. ولی 8 نقطه از زمین همیشه نورانی بود و دیگر اینکه مدام در آسمان بدون کوچکترین فرکانسی، صدای اذان می آمد. وقتی به زمین برگشتم موقعیت جغرافیایی 8 نقطه نورانی را با دقیق ترین دستگاهای مکان یاب بررسی کردم و آن نقطه های نورانی عبارت بود از مکه، مدینه، قبرستان بقیع، کربلا، سامرا، کاظمین، نجف، مشهد.
من هیچ راهی جز فرود آوردن سر تعظیم و تسلیم در مقابل اسلام و شیعه نداشتم.

این متن مدتها در فضای مجازی دست به دست چرخید، ولی چندی پیش مشخص شد:
خانم ویلیامز سال 2012 از آخرین ماموریت خود از ایستگاه فضایی بازگشته و هیچ شاهدی دال بر اینکه خانم ویلیامز در سفر فضایی با معجزه خاصی مواجه شده یا مسلمان شده باشد وجود ندارد. او همچنان با همان افکار پیشین به زندگی کاری و خصوصی خود ادامه می دهد.

*** موردی دیگر از این دست، داستان شیشه ای بودن مورچه هاست
تعدادی از دانشمندان جمع شدند تا با تحقیق در متن قرآن، خطا و اشتباهی در آن بیابند و به این ترتیب قرآن را رد کنند. بسیار در متن قرآن و کلمات آن دقت کردند تا اینکه به این آیه رسیدند که در مورد داستان حضرت سلیمان است که وقتی مورچه ای لشکر حضرت سلیمان را می بیند به سایر مورچه ها میگوید به لانه های خود بروید تا سلیمان و لشکرش شما را پایمال نکنند در حالی که نمی فهمند.
(لایحطمنکم)
در حالی که این کلمه با مصدر(تحطیم = خرد شدن شیشه) در زبان عربی فقط در مورد شیشه به کار می رود، اما مورچه ها آن را درباره خود به کار برده اند.
پس این اشکالی است که می توان به متن قرآن گرفت. بعد از آن یک دانشمند استرالیایی در تحقیقات علمی خود کشف کرد که بیش از 75 درصد از غشای خارجی بدن مورچه ها را شیشه تشکیل می دهد و با کشف این معجزه ی قرآن بلافاصله به اسلام ایمان آورد و مسلمان شدنش را اعلام کرد.
انتشاردهید به افتخار اسلام.

شاید شما هم از افرادی بودید که به محض خواندن این پیام به افتخار دین آن را انتشار دادید، ولی 6 ماه از انتشار وسیع این پیام نگذشته بود که تحقیقات علمی دیگری در این باره در اختیار کاربران فضای مجازی قرار گرفت به این شرح که:
مورچه ها از شاخه بندپایان و از رده حشرات هستند، اسکلت داخلی ندارند و بدن آن ها توسط اسکلت خارجی شکل داده شده و محافظت می شود. اسکلت خارجی بندپایان از پلیمرهایی به نام کیتین در زمینه ای از ماده ای سیلک مانند و نوعی پروتئین به نام رزیلین قرار گرفته است. همچنین در اسکلت خارجی برخی از بندپایان ترکیباتی مانند کربنات کلسیم وجود دارد. ترکیبات کلسیمی در سنگ ها، پوسته حلزون و صدف ها و پوسته تخم پرندگان وجود دارد و در اسکلت خارجی هیچ بندپایی شیشه نیست.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، انتشار وسیع این موارد به اسم اسلام، آیه قرآن، روایات پیامبر و اهل بیت(ع) و پس از مدتی انتشار تکذیبیه های آن در حجمی وسیع تر، در کنار درخواست از کاربران به ارسال آیه های قرآن و روایات ائمه اطهار(ع) و امیدوار نگه داشتن آنها به روی دادن معجزه پس از این ارسال ها، حربه ای است که استکبار برای دور کردن آرام آرام مردم از ارزش ها و مقدسات دینی به کار بسته است.
معصومه خرم کارشناس مذهبی می گوید: دشمنان با ابزارهای فریبنده جدید، بدون توسل به روش های خشن، با انتشار پیام هایی از این دست، باورهای دینی میان مسلمانان را تضعیف می کنند.
وی تاکید کرد: همانگونه که اسلام، تامل و بررسی در معارف دینی را تکلیف هر مسلمان قرار داده، در مسائلی که به اسم دین ترویج می شود هم باید همین گونه عمل کنیم تا پیش از حصول از صحت، از ترویج و انتشار آن خودداری کنیم.
این کارشناس با تاکید بر لزوم هوشیاری و بی اعتنایی مردم به پیام هایی از این دست، اضافه کرد: زنجیره ای که سعی دارند شما قطع کننده آن نباشید، زنجیره رسیدن به معجزه نیست، بلکه زنجیره ای است که سعی دارد با توسل به نام بزرگواران دینی، ترویج باورهای خرافی و در نهایت، سست کردن باورهای دینی را قطع نکند.
پس بیایید با پناه بردن به مسیر درست درک مفاهیم و اهداف آیات و روایات دینی، با مراجعه به مرجع مستند و مطمئن این روایات، اشاعه دهنده آنچه واقعی نیست نباشیم.
با شک کردن به نیت خیر سازندگان و انتشاردهندگان اینگونه پیام ها و پست ها در فضای مجازی، به خود یادآور شویم که نور معرفت، نه با ذکر صوفیانه و وِرد مرتازان، بر دل می تابد و نه دین مبین اسلام به اینگونه ترفندها نیازمند است چرا که این دین الهی نورِ است و دل ها بی واسطه به سوی معرفت آن می شتابد.ک/4
/1352/7340/6103

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال