کشف گور جمعی با 100 جسد مسلمانان روهینگیا در مالزی

کوالالامپور – ایرنا – منابع آگاه روز یکشنبه از کشف یک گور جمعی در مالزی خبر دادند که گمان می رود حدود 100 جنازه از مهاجران روهینگیایی در آن دفن شده اند.

به گزارش ایرنا، این گور جمعی در نزدیکی شهر مرزی پادانگ در مرز ایالت پرلیس مالزی کشف شد. این شهر در مرز مالزی با استان سونگلا تایلند قرار دارد.
به نوشته تارنمای استار، منابع آگاه اعلام کردند کماندوهای پلیس و تیم پزشکی قانونی مالزی از عصر جمعه گذشته وارد صحنه شده و در حال بررسی این گور جمعی هستند.
تاکنون محل دقیق این گور جمعی افشا نشده، اما برخی منابع اعلام کردند خالد ابوبکر، بازرس کل پلیس مالزی قرار است روز دوشنبه نشست خبری در این خصوص برگزار کند.
یک افسر پلیس پادانگ مالزی تاکید کرد محل گور جمعی در منطقه ای واقع شده است که غیرنظامیان به آن دسترسی ندارند.
پلیس تایلند نیز اواسط اردیبهشت ماه دو گور جمعی با بیش از 35 جسد در مناطق جنگلی و کوهستانی جنوب این کشور و در نزدیکی مرز مالزی کشف کرد که مربوط به مهاجران میانمار و بنگلادش بود.
تایلند و مالزی در سال های اخیر به یکی از مراکز اصلی قاچاق انسان تبدیل شده است، هرچند مقامات مالزی این امر و وجود گور جمعی در این کشور را پیش از این تکذیب کرده بودند.
کشف بازداشتگاه هایی که از آنها به عنوان کمپ مرگ نام برده می شود در جنوب تایلند و مرز مشترک این کشور با مالزی باعث شد وجود کمپ های مشابهی در خاک مالزی در اواسط اردیبهشت به اخبار صدر رسانه های منطقه تبدیل شود، اما مالزی این امر را تکذیب می کرد.
'عبدالکمال' رییس پیشین باشگاه مسلمانان روهینگیا در تایلند که به پناهجویان کمک می کند، مدعی شده بود که 80 درصد این گونه کمپ ها در مرز مالزی قرار دارد و مالزیایی ها به طور مستقیم در سندیکاهای قاچاق انسان دست دارند.
وی گفت همواره به میانماری ها در خصوص سفر به مالزی هشدار داده و به آنها یادآور شده است که در مسیر سفر هدف آدم ربایان قرار می گیرند، ولی آنها حرف های وی را باور نکرده اند.
گفته می شود تاکنون بیش از 500 نفر از افراد قاچاق شده در مرز تایلند و مالزی توسط قاچاقچیان انسان کشته و دفن شده اند.
هم اکنون 150 هزار مسلمان روهینگیایی که از تندروی بوداییان به تنگ آمده اند از دیار خود در میانمار فرار کرده و در اردوگاه های مالزی بسر می برند. این افراد نیز در مالزی تحت فشار دولت این کشور قرار دارند و هر از گاهی مقامات مالزی خواستار روشن شدن وضعیت آن ها می شوند.
بسیاری از این افراد به وسیله کارفرمایان مالزیایی به کارهای سخت گرفته شده و همانند برده با آن ها رفتار می شود.
آساق**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال