شهر با دفاع

شهرکرد-ایرنا- روی دیوارهای شهر ما،عکس گل ها و گل بوته هایی است که گاهی نقاش ها هم آن را با رنگ های طبیعی خوب نقاشی نکرده اند.

روی دیوارهای شهر ما،پر از تراکت ها و تابلوهای هزار نقش است ، پر از رنگ های آفتاب خورده، رنگ و رو رفته که به زحمت می شود ، نام برند حک شده روی دیوار را دید.
روی دیوارهای شهر ما ،پر از پوسترهای جذب مشتری و بنرهای همایشها و گاهی هم تبلیغ سالن های بدنسازی با مردانی بزرگ بازو که به شدت به دنبال جذب جوانان برای باشگاههای خود هستند.
روی دیوارهای شهر ما،پر از شماره های تلفن حرفه های خدماتی است ،شماره هایی تلفن همراهی که با رنگ سیاه یا قرمز نوشته شده است.
روی دیوار شهر شما اما، پر از ترکش خمپاره هاست، ترکش موشک ها، تک تیرها و رگبارها، روی دیوار شما،جایی هنوز ردی از خون باقی است ،ردی از مقاومت ،ردی از محاصره و شهر شما هنوز
شهر خرم است.
دارد از سوم خرداد می گوید، از آن همه جزیره مجنون ،که نیمی از همشهری هایش را دشمن آنجا درو کرد.
دارد از گرماگرم شهری حرف می زند که روزهای داغ ˈخمپاره های یک باره ˈتابستان شان را سوزان تر کرده بود.
دارد از نسلی حرف می زند که در هیچ باشگاه بدنسازی به دنبال
زیبایی اندام نبود،اما برای آزادی خرمشهر آستین بالا زدند تا خون داده باشند و حالا با یک پا هم در مزرعه کشاورزی نان حلال روزی خود را می خورد.
دارد از اذان مسجد جامع خرمشهر حرف می زند که بانگ توحیدی محمد رسول الله (صلوات الله علیه) را حنجره های خونین خرمشهر
سر دادند.
وقتی که بر دو پای تنومندش ایستاد،بر چشمهاش تداوم لبخندش ایستاد، در آسمان شکوفه و در خاک ریشه داشت،با اتکا به روشنی خون سرکش اش، کارون روانه گشت و دماوندش ایستاد، هرگز نشد سنگرش تهی ، جای پدر دو مرتبه فرزندش ایستاد.
سنگرش تهی نشد،یعنی آنجا که پدر به خاک می افتاد، دوباره فرزندش می ایستاد تا خونین شهر،سرزمین فتح ارزش ها باقی بماند.
دشمن آمده بود تا بهار بی خزان جوانی انقلاب را در دل خاک کند، اما نمی دانست رازهای ناشکفته خاک، روزی شکوفا می شود و روزی جوانه می زند و خرمشهر برسر پیوندش خواهد ایستاد، چنانکه بر جریده روزگار دوام خرمشهر ثبت شد.
آن روزها مدرسان درس ایثار، مدرسان درس شهادت در خرمشهر به خاک سپرده شدند، تا شاگردان مکتب حسین(ع) سرفصلی برای خوانش آزادگی را از کتابهای درسی خود قرائت کنند.
ˈ نزدیک به 300 نفر از رزمندگان چهارمحال و بختیاری در فتح خرمشهر در امام حسین (ع) و نجف اشرف در عملیات بیت المقدس حضور داشتند و رشادت آنها زبانزد همگان شد.
فتح خرمشهر و اجرای عملیات بیت المقدس باعث بلوغ و تکامل و تحول نظامی کشور به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.
در این عملیات رزمندگان اسلام با سرافرازی، خرمشهر را از دست دشمن پس گرفت و ˈ آفند ˈ سپاهیان اسلام علیه دشمنان متجاوزگر بعث عراق، نیز در این عملیات به اوج رسید.
مزدوران بعثی از زمین و هوا بر خرمشهر آتش می ریختند و کسی باورش نمی شد ،خرمشهر آزاد شود،اما هنگامی که آزاد شد، کسانی که برای دفاع در خرمشهر باقی مانده بودند، به این حرف امام رسیدند که این آزادی ˈخداییˈ است.
در زمان فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس پنج هزار و 400 کیلومتر از اراضی ایران اسلامی از دست متجاوزان اشغالگر آزادسازی شد.
دشمن متجاوزگر رژیم بعث عراق در این عملیات در زمان و مکان غافلگیر شد و همین امر موجب شکست سخت دشمنان شد.
در زمان اجرای عملیات غرورآفرین بیت المقدس افزون بر 19 هزار از متجاوزگران رژیم بعث به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند و 16 هزار نفر نیز از تجاوزگران بعثی عراق به هلاکت رسیدند.
یکی از کارشناسان ارشد علوم سیاسی می گوید:فتح خرمشهر، بزرگترین فتح سیاسی و نظامی بود، چرا فشارهای زیادی از سوی دشمنان و ابرقدرتها به ایران اسلامی وارد شده بود.
مسعود میر سیدی در گفت وگو با ایرنا افزود:پس از فتح خرمشهر هفت قطعنامه از سوی سازمان ملل متحد صادر شد، ولی در هیچ یک از این قطعنامه ها عراق به عنوان کشور متجاوز معرفی نشد و رزمندگان ایران اسلامی در اوج ایثارگری بودند.
به گزارش ایرنا، اکنون خرمشهر شهری در تاریخ معاصر است که فتح آن و باز ستانی آن را در هیچ شاهنامه ای نگارش نکرده بودند ولی این شهر جاویدان تا ابد ایرانی باقی ماند.
2097

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال