نگاهی به زندگی شهید اهل قلم گلستان،

روحانی فرد، شهید شاخص بسیج رسانه کشور

گرگان - ایرنا - استان گلستان برای ثمردهی نهال انقلاب اسلامی حدود 4 هزار شهید تقدیم میهن کرده که از این بین زندگی شهید حجت الاسلام محمدعلی روحانی فرد درس های آموزنده برای اقشار مختلف مردم بویژه نسل جوان دارد.

شهید حجت الاسلام محمدعلی روحانی فرد، فرزند میرزا، درسومین روز از مرداد ماه سال 1325 در روستای ایلوار شهرستان کردکوی واقع در غرب استان گلستان و درخانواده ای کشاورز دیده به جهان گشود و در اول اسفند 1364 هنگامی که همراه تعدادی از مسوولان نظام برای بازدید از منطقه عملیاتی اهواز با هواپیما عازم این منطقه بود، هواپیمای حامل آنان مورد تهاجم جنگنده های عراقی قرار گرفت و به اتفاق همراهان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
این روحانی شهید بواسطه تربیت صحیح خانواده و تحصیل علوم و معارف اسلامی، مبارزات سیاسی قبل و بعد از پیروزی انقلاب، هنر نویسندگی، حضور درجبهه ها و قبول مسوولیتها و خدماتی که بواسطه آن برای مردم انجام داد به ستاره ای تابناک در آسمان استان گلستان تبدیل شد و اکنون با گذشت 3 دهه از شهادتش بعنوان شهید شاخص بسیج رسانه کشور معرفی می شود.
محمد علی که پس از تولد در دامان پر مهر و محبت خانواده مؤمن و کشاورز خویش رشد و نمو یافت، بدلیل علاقه وافر پدر و مادر به معارف اسلامی، آرزوی پوشیدن لباس روحانیت و سربازی امام زمان (عج) بر قامت رعنای او را در سر داشتند از همان دوران کودکی و بعد از سال سوم دبستان او را به مکتب خانه روستای بالا جاده کردکوی نزد آیت الله شیخ حسن مهدوی فرستاند.
هنوز سیزده بهار از عمرش نگذشته بود که به گرگان هجرت و وارد حوزه علمیه این شهر شد و طی 2 سال، شرعیات و مقدمات را از محضر آیات عظام سجادی علوی، سید حسین نبوی و محمدرضا میبدی آموخت و سپس برای ادامه تحصیلات علوم دینی رهسپار حوزه علمیه قم شد.
محمدعلی طی دو سالی که در قم بود، در مبارزات امام راحل و نیز دیگر روحانیون علیه لایحه ضد اسلامی انجمن های ایالتی و ولایتی (کاپیتولاسیون) حضوری فعال داشت و پس از آن در سال 1342 عازم حوزه علمیه خیرات رحل در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) در مشهد مقدس شد.
شهید روحانی فرد طی 5 سالی که درمشهد بود علاوه بر تحصیل و تهذیب نزد علمای بزرگ این دیار چون ادیب نیشابوری، حجت هاشمی و واعظ طبسی در جریان مبارزات حضرت امام خمینی (ره) علیه رژیم پهلوی قرار گرفت.
همنشینی با حضرت آیت الله خامنه ای و شهید هاشمی نژاد و واعظ طبسی از او جوانی پرشور و شوق ساخت بگونه ای که بدون ترس از ساواک و عمال شاه در اجتماعات عظیم ضد رژیم در مسجد گوهر شاد شرکت و اطلاعیه های حضرت امام را پخش می نمود.
شهید روحانی فرد درسال 43 در مراسمی که حضرت آیت الله خامنه ای نیز حضور داشتند ملبس به لباس روحانیت شد و عمامه او را شهید والامقام عبدالکریم هاشمی نژاد بر سرش گذاشت.
محمدعلی هنگامی که بزرگانی چون حضرت آیت الله خامنه ای و غلامحسین فغانی تهرانی برای سخنرانی به گرگان می آمدند پای منبر آنان اعلامیه ها و خطابه های حضرت امام (ره) را قرائت و توزیع می کرد و نیز شعارهای انقلابی و ضد رژیم سر می داد تا در راه انقلاب انجام وظیفه کرده باشد.
بواسطه این انجام وظیفه اتهام توطئه و خرابکاری علیه نظام شاهنشاهی و اهانت به شخص اول مملکت و اخلال درنظم عمومی بارها از سوی ماموران ساواک در گرگان و مشهد دستگیر و روانه زندان و شکنجه می شد اما هر بار پس از آزادی به فعالیت های سیاسی و مبارزاتی خویش ادامه می داد.
شهید روحانی درسال 1347 مجددا به حوزه علمیه قم مهاجرت و از محضر اساتید برجسته و بنامی چون آیات عظام موسوی تبریزی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، صالحی نجف آبادی، نوری همدانی، فاضل هرندی و علی مشکینی بهره برده و علم تفسیر، فقه، اصول، فلسفه، سطوح عالیه و دوره خارج را با موفقیت طی نمود.
بااین حال شهید حجت الاسلام روحانی فرد درجریان مبارزات ملت ایران علیه رژیم شاه و پیروزی انقلاب اسلامی بویژه در شهر قم و تحصن های دانشگاهی زمانی که برای تحصیل در دانشگاه تهران بود و نیز در کمیته استقبال از حضرت امام، حضوری فعال داشت و بعضا برای سخنرانی به شهرها و روستاهای مختلف کشور مسافرت می کرد.
اما شهید روحانی فرد که اشتیاق زیادی به نویسندگی، تحقیق و ترجمه آثار بزرگان داشت ازسال 43 شروع به نوشتن مقالاتی دینی، اجتماعی و سیاسی در نشریات مذهبی آن زمان ازجمله ندای حق، پیام اسلام و نسل جوان نمود و 65 مقاله او درنشریات فوق چاپ شد.
این شهید والامقام با راهنمایی های ارزشمند آیات نوری همدانی، مکارم شیرازی و مرحوم مصطفی زمانی نجف آبادی که درجلسات خصوصی آنان شرکت می کرد، چند جلد کتاب نیز تالیف کرده است ازجمله کتاب اسلام در ایالات متحده آمریکا و کانادا، ما و مسائل روز و کتاب مستضعفین از آثار وی می باشد.
شهید روحانی فرد که از بنیانگذاران انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده الهیات دانشگاه تهران بود، در مقطعی برای مبارزه با سرمایه داران، سلطنت طلبان و ضد انقلاب ها درمنطقه گرگان و دشت، مبادرت به چاپ هفته نامه پیام مستضعفین بعنوان نخستین نشریه شرق مازندران (استان گلستان کنونی) نمود ضمن اینکه در این مدت کانون فرهنگی اسلامی گرگان را نیز برای مبارزه با فعالیت کانون های ضد خلقی منطقه راه اندازی نمود.
وی همچنین ارتباط نزدیکی با رادیو گرگان داشت و از طریق این تریبون افزون بر یکصد و 50 ساعت سخنرانی باموضوعات مختلف دینی و سیاسی برای آگاهی دادن به نسل جوان ایراد کرد.
شهید حجت الاسلام روحانی فرد پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تلاش زیاد و خستگی ناپذیری برای حفظ و حراست از انقلاب و همکاری های مستمری با بزرگان انقلاب از جمله شهیدان قدوسی، بهشتی و باهنر و آیت الله امامی کاشانی و آیت الله خامنه ای درتشکیل حزب جمهوری اسلامی در گرگان داشت.
وی در خرداد 1359 به سمت بازپرس و سپس دادیار دادسرای انقلاب اسلامی گرگان و در مهر همین سال ازسوی آیت الله مهدوی کنی وزیر کشور آن زمان بعنوان نخستین فرماندار کردکوی و نخستین فرماندار طلبه کشور منصوب و درمدت سه سال فعالیت دراین سمت در راه اندازی نهادها و ادارات و نیز ارائه خدمات و رفع مشکلات مردم منطقه تلاش های زیادی انجام داد.
راه اندازی اداره ثبت احوال، دادگاه صلح مستقل، سازمان تعاون روستایی، بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد شهید، مخابرات، بنیاد مسکن، کمیته امور صنفی و نیز 8 شرکت تعاونی تولیدی و مصرفی و 6 صندوق قرض الحسنه در مناطق روستایی کردکوی از جمله برخی خدمات شهید روحانی فرد درمدت تصدی فرمانداری این شهرستان بود.
هم چنین پیگیری احداث میدان ورودی شهر، بیمارستان یکصد تختخوابی، توسعه و احیای محور قدیم گرگان - کردکوی، پروژه 25 واحد مسکونی، گاز رسانی به روستای یساقی، تلفن خودکار کردکوی، احداث 50 کیلومتر کانال کشاورزی، احیای هفت رشته قنات، تعمیر و احداث ده حمام عمومی و زیرسازی 15 جاده روستایی از دیگر اقدامات این شهید والامقام درمدت تصدی پست فرمانداری کردکوی بود.
شهید روحانی فرد پس از سمت فرمانداری مدتی در اداره نهم سیاسی وزارت امور خارجه مشغول فعالیت بود و بعضا درقالب هیات هایی ازسوی این وزارتخانه و یا وزارت بازرگانی جهت رساندن ریاست جمهوری و کمک های غیرنقدی دولت جمهوری اسلامی به برخی کشورهای مسلمان آفریقایی سفر کرد.
این شهید والامقام در دوران دفاع مقدس نیز بارها به جبهه ها اعزام شد و آخرین بار و پس از عملیات والفجر هشت در روز اول اسفند 1364 به اتفاق تعدادی از شخصیت های کشوری که در راس آنان آیت الله محلاتی نماینده امام درسپاه بود، رهسپار مناطق جنگی شدند.
درجریان این سفر کاری هواپیمای حامل آنان در آسمان اهواز مورد تهاجم هواپیمای عراقی قرار گرفت و با سقوط آن، روح بلند این مبارزه انقلابی و دیگر همراهان ایشان به آسمان پرکشید.
پیکر مطهر این روحانی مبارز و نستوه با استقبال پرشور مردم گلستان بویژه مردم شهرستان کردکودی تشییع و درگلزار شهدای روستای ایلوار به خاک سپرده شد.
رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در یادداشتی برای خانواده این شهید مرقوم فرمودند: 'شهید عزیز آقای شیخ محمد علی روحانی فرد روحانی مبارزی که زندگی و مرگش در راه خدا و خدمت به انقلاب بود'.

برگرفته از منابع و آرشیو بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان
/6014/3039/6203

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال