سفیر قرقیزستان: گسترش روابط اقتصادی با ایران از اهمیت ویژه برخوردار است

مشهد - ایرنا - سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: ارتقای سطح روابط اقتصادی بین دو کشور از اهمیت ویژه برخوردار است به گونه ای که گسترش روابط با ایران بزرگ ، ارزشمند است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، آسان بک عثمان علی اف سه شنبه شب در دیدار با استاندار این استان در مشهد افزود: توانمندی های خراسان رضوی می تواند نقش محوری در گسترش روابط دو جانبه ایفا کند به ویژه که با مردم این استان دارای قرابت فرهنگی هستیم.
سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: کانال های ارتباطی موجود در برقراری ارتباط مناسب کافی نیست و بیش از همه در شرایط کنونی برقراری پرواز مستقیم راهگشا است.
وی همچنین دعوت رسمی استاندار اوش قرقیزستان برای سفر استاندار خراسان رضوی به این استان را ابلاغ کرد و گفت :' اوش' از مهمترین استان های قرقیزستان است که بیش از نیمی از جمعیت این کشور را در خود دارد و ارتباط با خراسان رضوی می تواند برای این منطقه آثار موثری در توسعه آن داشته باشد.
استاندار خراسان رضوی نیز ضمن اعلام آمادگی برای حضور تجار و بازرگانان استان به منظور سرمایه گذاری در قرقیزستان گفت: زمینه و شرایط برای برای جذب سرمایه گذاران قرقیزستان در استان فراهم است.
علیرضا رشیدیان با بیان اینکه سیاست دولت دکتر روحانی در توسعه روابط و گسترش مناسبات با کشورهای همسایه است، افزود: بر این اساس توسعه روابط اقتصادی ، فرهنگی و تجاری استان های کشور همسایگان با جدیت دنبال می شود.
وی بیان کرد: خراسان رضوی هم با توجه به نقش و جایگاه مهمی که در جمهوری اسلامی ایران دارد در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی گام های موثری برداشته است.
استاندار خراسان رضوی، با اشاره به ظرفیت های این استان گفت: وجود بارگاه منور رضوی در کنار جاذبه های گسترده تاریخی، فرهنگی زمینه ای قدرتمند در جذب سالانه 25 میلیون زائر و مسافر داخلی و دو میلیون گردشگر خارجی به خراسان رضوی می باشد.
رشیدیان وجود شش هزار واحد صنعتی،170 دانشگاه و مرکز آموزش عالی، بخش های معدنی، کشاورزی و شرکت های توانمند فنی، مهندسی و پروژه های عمرانی که توسط متخصصان استان در کشورهای ترکمنستان تاجیکستان ، افغانستان ، عراق ، قطر و مانند آن اجرا شده را از ظرفیتهای خراسان رضوی برشمرد.
وی اظهار کرد: وجود بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی، کادر درمانی مجرب و تجهیزات پزشکی به روز در مشهد زمینه ای برای توسعه گردشگری سلامت در خراسان رضوی است..
استاندار خراسان رضوی با بیان این که این استان در کریدور شمال، جنوب و شرق به غرب قرار داردو از جایگاه ویژه ای در ترانزیت برخورداراست؛ افزود: سه مرز فعال با ترکمنستان و یک مرز با افغانستان داریم که با توسعه راه آهن از طریق خواف به افغانستان مسیر دوم ارتباط ریلی استان هم فعال خواهد شد.
وی ادامه داد: روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی با قرقیزستان از سابقه خوبی برخوردار است لذا باید کمیته همکاری اقتصادی متشکل از بخش های مختلف خصوصی و دولتی بین خراسان رضوی و قرقیزستان تشکیل شود.
وی با اشاره به ضرورت و اهمیت راه اندازی پروازهای مشهد - بیشکک گفت: هم اینک روزانه بیش از 200 پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می شود و این زمینه برای ایجاد پرواز فراهم است که این مهم از طریق مراجع ذیربط پیگیری می شود.
7489/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال