خواسته تشکل های دانشجویی تبریز در آستانه سفر رییس جمهوری

تبریز - ایرنا - فعالان تشکل های دانشجویی تبریز با بیان خواسته های خود در آستانه سفر رییس جمهوری به استان آذربایجان شرقی، فضای باز سیاسی در دانشگاه ها را اصلی ترین خواسته خود عنوان کردند.

این تشکل ها از فضای بسته دانشگاهی انتقاد و معتقدند حفظ آرمان گرایی و ماهیت انقلابی دانشجویان نیازمند فضای مناسب است.
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه تبریز ،یادآوری کرد: مطالبه گری دانشجویان موجب پیشرفت کشور می شود.
متین منتظمی با اشاره به پیشرو بودن دانشگاه تبریز در حوزه معرفتی، اظهارکرد: فضای بحث و گفت و گوی دانشگاهی ضعیف است.
وی همچنین با اشاره به اینکه بازدید ازمراکز نظامی درحوزه 1+5 نیست، برضرورت مقاومت در خصوص زیاده خواهی های غرب در مذاکرات هسته ای تاکید کرد.
وی افزود: نباید از حقوق هسته ای خود عقب نشینی کنیم.
منتظمی یکی از مطالبات جنبش دانشجویی را تسریع در اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: محوریت سفر رییس جمهوری به استان باید رسیدگی به وضعیت دریاچه باشد.
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تبریز هم با بیان اینکه تشکل های دانشجویی حامی دولت هستند، گفت: فضای امنیتی دانشگاه ها هنوز به اندازه کافی باز نشده است.
محمدهادی جلیلی با انتقاد از عدم تغییر مدیران میانی در دولت تدبیر و امید، یادآوری کرد: بیشتر این مدیران از حامیان دولت قبلی هستند و در مسیر تحقق برنامه های دولت روحانی سنگ اندازی می کنند.
وی عمل به وعده های داده شده را از جمله مطالبات اساسی دانشجویان عنوان کرد و گفت: تشکل های دانشجویی خود را موظف به حمایت از دولت در برابر سیاست های داخلی و خارجی می دانند اگر چه در خصوص برخی سیاست های داخلی انتقاد وارد است .
یکی دیگر از فعالان دانشجویی هم خواسته اصلی دانشجویان از دولت تدبیر و امید را آزادی بیان و فعالیت تشکل های دانشجویی عنوان کرد و افزود: همچنان فضای قبلی در دانشگاه ها سایه دارد.
جعفرصادق محمدزاده با اشاره به غیرفعال بودن 30 تشکل دانشجویی دانشگاه تبریز، گفت: تشکل های دولت ساخته از طریق دولت و نهادهای خاص حمایت می شوند، ولی دانشجویان نیازمند تشکل های مستقل هستند.
وی با اشاره به اینکه زمانی 30 درصد دانشجویان عضو تشکل های دانشجویی بودند، گفت: درشرایط کنونی دانشجویان، فضای سیاسی دانشگاه ها را درک نکرده و بهره ای جز فراگیری دانش از محیط دانشگاه ندارند.
نوید اسماعیلی مسوول بسیج دانشجویی پیام نور تبریز هم در خصوص مطالبات دانشجویان بسیجی استان از رییس جمهوری در سفر آتی به تبریز اظهارکرد: دانشجویان خواستار این هستند که رییس جمهوری به شعارهای انتخاباتی خود مبنی بر احیای دریاچه ارومیه جامه عمل بپوشاند.
وی با بیان اینکه وضعیت امروز دریاچه ارومیه اسفبار شده است، افزود: مطالبه جدی دانشجویان استان از مسوولان، اجرایی شدن راهکارهای نجات این دریاچه است.
اسماعیلی با اشاره به اینکه چهار میلیون دانشجو در مراکز دانشگاهی کشور در حال تحصیل هستند، گفت: برای این تعداد از جوانان شرایط شغلی مناسب مهیا نیست.
وی اظهار امیدواری کرد: هیات دولت تدبیر ویژه ای را در این خصوص نیز انجام دهند تا جوانانی که آینده سازان این کشور هستند با دغدغه شغل مواجه نباشند.
اسماعیلی با انتقاد از وضعیت موجود اقتصادی در کشور افزود: وضع معیشت مردم در شرایط فعلی خوب نیست و به خصوص معلمان و کارگران با مشکلات متعددی مواجه هستند که ما خواستار بهبود وضع معیشت این قشرها توسط هیات دولت هستیم.
وی همچنین با انتقاد از وزارت علوم به خاطر عدم انتخاب رییس دانشگاه پیام نور گفت: متاسفانه بعد از سال ۹۲ نگاه ها به دانشگاه پیام نور متفاوت شد و این فکر در بین دانشجویان وجود دارد که اهمیتی به دانشجویان این دانشگاه قائل نمی شوند چرا که حدود شش ماه است بدون رییس مانده است.
7232/1756 /1596

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال