قائم مقام بین المللی ترویج زبان فارسی:

رباعیات خیام تازیانه ای بر زاهدان ریاکار است

کاشان – ایرنا– قائم مقام انجمن بین المللی ترویج زبان و ادبیات فارسی گفت: زبان تند و تیز خیام در رباعیات، تازیانه ای بر زاهدان دروغین و ریاکار است.

عبدالرضا مدرس زاده روز دوشنبه همزمان با روز ملی بزرگداشت خیام در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: خیام در اشعارش بی اعتباری دنیا و ناپایداری هستی موقت انسان را در زندگی اش به تصویر می کشاند.
وی افزود: خیام همواره در اشعارش هشدار می دهد که انسان در دو نیستی گذشته و آینده قرار دارد و باید حال را غنمیت شمرده و از آن بهره مند شود.
مدیر گروه دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان تصریح کرد: رباعیات خیام عصاره روایات اسلامی است که همواره به انسان سفارش کرده که قدر عمر بی بازگشت خود را بداند و از کوتاهی آن عبرت و پند بگیرد.
مدرس زاده با بیان اینکه خیام در رباعیاتش حرف مردم را می زند، اظهار داشت: این شاعر بزرگ ایران بنابر حکم فقها و شرع، گناه حق الله و حق الناس را تفسیر کرده و بر اهمیت حق الناس تاکید می ورزد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اهمیت خیام نیشابوری در این است که تمدن غرب که همواره تمدن اسلامی را متهم به کم کاری می کند وی را بعنوان یکی از نشانه های تاثیرگذار در جهان معرفی می نماید.
وی با اشاره به شهرت جهانی خیام نیشابوری گفت: خیام علاوه بر اینکه بعنوان یک ریاضیدان و منجم در دنیا شناخته می شود، اولین شاعری است که بر کلمات شراب و می و میخانه تفسیر داشته که این موضوع مورد استقبال تمدن غرب قرار گرفته است.
وی افزود: تصور غربی ها مبنی بر دائم الخمر بودن خیام باطل است، زیرا در این صورت هیچگاه این حکیم فیلسوف ایرانی به مرحله بالایی از تفکر و فرهنگ و فرهیختگی در دوران حیاتش نمی رسید.
مدرس زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی در ایران در معرفی خیام با غرب هم نوا شده اند که این امر باید توسط محققین و علاقمندان به شعر و ادب پارسی آسیب شناسی شود.
ابوالفتح الدین عمربن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام از برجسته ترین حکما و ریاضی دانان جهان اسلام در 28 اردیبهشت ۴۲۷ هجری شمسی در نیشابور دیده به جهان گشود، خیام فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و رباعی سرای ایرانی در دوره سلجوقی است.
28 اردیبهشت ماه بزرگداشت حکیم عمر خیام است، همه ساله چنین روزی به عنوان روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی داشته می شود.
7565/6021/1352

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال