شاهنامه فردوسی سال گذشته 140 بار بازنویسی شد/ خیام سرشناس ترین شاعر ایرانی در جهان

مشهد - ایرنا - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: براساس آمار شاهنامه فردوسی پارسال بیش از 50 بار در کشور چاپ و 140 بار نیز بازنویسی شده است.

سید عباس صالحی روز یکشنبه در مراسم پایانی پنجمین کنگره بین المللی شعر از توس تا نیشابور افزود: براساس آمار سال گذشته خانه کتاب 40 هزار نسخه از متن شاهنامه در کتب مختلف استفاده شده که این بدان معنی است که روزی 1200 نسخه به نام فردوسی رقم خورده است.
وی اظهار کرد: از جمهوری اسلامی ایران در دنیا به نام یک کشور فرهنگی یاد می شود و در این میان ادبیات دارای جایگاهی بسیار ارزشمند است.
وی با بیان اینکه در تاریخ ادبیات ایران نام فردوسی و خیام به وضوح دیده می شود گفت: نمی توان از ایران و ادبیات سخن گفت و یاد و خاطره فردوسی و عطار را گرامی نداشت زیرا این دو شاعر هویت ایرانی اسلامی را زنده کردند.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ادبیات ایران مدیون تلاش های فردوسی و خیام است اظهار کرد: فردوسی معیار شعر و ادب فارسی است و توانست ادبیات ایران را از چند پارگی نجات دهد و درس میهن دوستی، اخلاق و حکمت اسلامی را به ما آموخت.
وی افزود: خیام سرحلقه اتصال ادبیات ایران در عرصه های مختلف بین المللی است و فردوسی و خیام هویت ایرانی اسلامی را در تاریخ زنده نگه داشتند.
وی به شخصیت ارزشمند خیام در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: اشعار خیام نیشابوری به زبان های مختلف دنیا ترجمه شده و هیچ شاعری در تاریخ ایران به اندازه خیام مورد استقبال شعرای بین المللی قرار نگرفته است.
صالحی ادامه داد: شاهنامه مانند خون در رگ های فرهنگ و هنر ایرانی جاری است و فردوسی به عنوان کسی که زبان پارسی را زنده نگه داشت و درس وطن دوستی و اخلاق را به ما داد و توانست اخلاق و حکمت ایرانی و اسلامی را بر ما حاکم کند در جهان شناخته شده است.
وی به برخی ویژگی های خیام نیز اشاره کرد و گفت: ویژگی اصلی خیام این بود که توانست شعر فلسفی را در تاریخ ادبیات ایران احیا کند و دغدغه هایش را در شعر جای دهد.
حکیم غیاث الدین ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام متولد 28 اردیبهشت 427 در نیشابور از ریاضیدانان، ستاره شناسان و شاعران بنام ایران در دوره حکومت سلجوقیان است که در سال 517 هجری چشم از جهان فروبست.
گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و حجة الحق لقب داشته ولی آوازه وی بیشتر به واسطه نگارش رباعیاتی است که شهرت جهانی دارد و به اغلب زبانهای زنده دنیا ترجمه شده است.
افزون بر 100 رباعی از خیام برجای مانده است.
یکی از برجسته ترین کارهای علمی خیام 'اصلاح گاهشماری ایران' در زمان وزارت خواجه نظام الملک و دوره سلطنت ملکشاه سلجوقی است.
وی در ریاضیات، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود.
نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتش درباره اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضیدانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده است.
7498/ 6053 /1596

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال