بیش از 10 میلیون بی سواد در کشور وجود دارد

ساوه- ایرنا- معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور گفت: بر اساس آمارها بیش از 10 میلیون نفر بی سواد در رده سنی بین 10 تا 49 سال در کشور وجود دارد.

علی باقرزاده روز یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان ساوه افزود: درسرشماری سال 90 در کشور 10 میلیون و 600 هزار نفر خود را کم سواد معرفی کرده اند.
وی اضافه کرد: کمبود و نبود مشوق های لازم برای تحصیل، نداشتن منابع مالی، ضعف مهارتی و بازگشت به بی سوادی از جمله دلایل بی سوادی در کشور است.
وی ادامه داد: برای دستیابی به عدالت آموزشی در کشور و توجه به تحصیل، بهره گیری از سیاست های تشویقی برای تحصیل افراد بی سواد با آسان ترین روش ممکن را در دستور کار نهضت سواد آموزی قرار گرفته است.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور بیان کرد: در روش آسان کردن قوانین سوادآموزی در کشور هر فرد بی سوادی می تواند توسط هر فرد دیگر و با هر کتاب آموزشی سواد خواندن و نوشتن را بیاموزد.
باقرزاده گفت: براساس سیاست های دولت برای ترغیب مردم به تحصیل، افراد بی سواد که در گروه سنی 10 تا 49 سال قرار دارند و بی سوادی آنها توسط آموزش و پرورش شهرستان محرز شود اگر سواد خواندن و نوشتن را توسط فرد دیگر حتی یکی از اعضای خانواده خود فرا گیرند از هفت میلیون ریال هزینه نقدی به صورت تشویقی بهره مند می شوند.
وی میانگین سن افراد تحت پوشش طرح باسوادی در کشور را 31 سال عنوان کرد و گفت: همچنین پرداخت 20 درصد از هزینه های تحصیل فرد بی سواد از دیگر سیاست های دولت برای کاهش بی سوادی در کشور است.
باقرزاده ادامه داد: سواد مجموعه ای از توانایی ها است که انسان به کمک آن می تواند آگاهانه در امور جامعه شرکت کرده و زندگی خود را به خوبی مدیریت کند.
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور گفت: بیسواد و کم سواد از جمله عواملی هستند که موجب کندی برنامه های توسعه ای در کشور می شود.
شهرستان ساوه با جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر دومین شهرستان پر جمعیت استان مرکزی بعد از اراک است.
ک/2
1955/6012 /1596

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال