مجله دیپلمات: ایران، فرصتی طلایی برای ترکمنستان و اروپا است

تهران – ایرنا – مجله ژاپنی دیپلمات، بهبود روابط ایران و اروپا را فرصتی طلایی برای اروپا و ترکمنستان دانست تا بتوانند به آرزوی دیرینه خود برای انتقال گاز خزر به غرب جامه عمل بپوشانند.

مجله دیپلمات روز یکشنبه با اشاره به سفر «ماروس سفکوویچ»، کمیسیونر انرژی اروپا به ترکمنستان، در اوایل ماه جاری میلادی، از قول وی، نوشت که اروپا امیدوار است بتواند تا سال 2019 واردات گاز از عشق آباد را آغاز کند.
دیپلمات نوشت: امروز چین تنها مشتری بزرگ گاز ترکمنستان است و سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از این کشور می خرد. چینی ها قصد دارند در آینده این میزان را تا 55 میلیارد مترمکعب در سال افزایش دهند. اما ترکمن ها نمی خواهند مانند گذشته که در صادرات به روسیه وابسته بودند، اکنون به طور انحصاری به چین وابسته باشند. بنابراین، راه اندازی مسیر صادرات گاز به اروپا برای این کشور، یک فرصت طلایی است.
ترکمن ها به تازگی از طرح تازه ای برای انتقال گاز خود از افغانستان به پاکستان هند (TAPI) نیز سخن گفته اند.
از سوی دیگر، اروپایی ها نیز برای رهایی از وابستگی خود به گاز روسیه، ناچارند روی گاز ترکمنستان حساب کنند.
پیش از این، برخی کارشناسان از ضرورت گذر خط لوله از وسط دریای خزر برای صادرات گاز ترکمنستان از مسیرجمهوری آذربایجان و ترکیه به اروپا سخن می گفتند. اما این خط، نه تنها بسیار هزینه بر است، بلکه به دلیل اختلاف های حقوقی بر سر مالکیت دریا، فعلا امکان پذیر نیست.
دیپلمات ادامه داد: با بهبود روابط ایران و غرب، انتقال گاز ترکمنستان از مسیر ایران به اروپا نیز چشم انداز روشنی دارد.
آساق**9163 **1446

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال