یک پژوهشگر: نقد واقع نگر کمتر در کشور رایج است

تهران - ایرنا - یک مترجم و پژوهشگر معتقداست : نقد واقع نگر در کشورهای غربی رایج شده است اما این نوع نقد کمتر در کشور ما دیده می شود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا ، نشست «نقد کتاب و جایگاه آن در صنعت نشر» با حضور محمدحسین ساکت پژوهشگر حقوق و مطالعات اسلامی، حسین پاینده استاد کرسی نقد و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی، داود موسایی مدیر انتشارات فرهنگ معاصر و صالح طباطبایی مترجم و پژوهشگر در تالار گفت و گو نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.
طباطبایی گفت: نقد واقع نگر کمتر در نشریات ما دیده می شود. ارتباط میان نقد و وضعیت کتاب در کشورهای غربی به صورت پیوسته و منسجم وجود دارد به طوری که منتقد کتابی را معرفی می کند و بعد از محک خوردن اثر توسط منتقدان و گرفتن نمره قبولی، با فروش زیاد روبرو می شود.
وی با بیان اینکه ارتباط نقدنگاری با میزان فروش کتاب امری بدیهی است، افزود: در ایران نقد قبل از چاپ کتاب رایج نیست اما در کشورهای غربی به شکل گسترده ای وجود دارد که صنعت پولسازی هم به حساب می آید. موسساتی در این کشورها هستند که افراد نوقلم یا کسانی که درصدد عرضه آثارشان هستند، کتاب خود را برای این موسسات فرستاده و آنها اثر را برای ارزیابی برای منتقدان می فرستد. این آثار توسط منتقد به طور دقیق ارزیابی می شود و طبقه مخاطب کتاب هم به نویسنده معرفی می شود.
حسین پاینده در این نشست با بیان اینکه در کشور ما بسیاری از خوانندگان کتاب براساس آزمون و خطا و دیدن عنوان، کتاب خریداری می کنند ، گفت: در کشورهای غربی انبوهی از مقالات درباره محتوای کتاب های تازه منتشرشده تولید و به خوانندگان معرفی می شوند.
وی اضافه کرد: بازاریابی برای کتاب باید توسط ناشر انجام شود. به عنوان مثال آن تعداد کتاب که از سوی ناشر به مطبوعات و رسانه ها هدیه می شود، می تواند نقش موثری در معرفی کتاب از سوی رسانه ها ایفا کند.
پاینده با بیان اینکه کارکرد اصلی نقد و معرفی کتاب در کشور ما وجود ندارد، گفت: در جلسات نقد خود یا تعریف زیادی از نویسنده می کنیم یا به او به شدت توهین می شود. از الزامات نقد کتاب، آشنایی کارشناس نقد با حوزه کتاب است، اما گاهی نقد و بررسی ها بسنده به معرفی شناسنامه کتاب و خواندن پاراگراف برگزیده پشت جلد می شود.
در ادامه این نشست داود موسایی اظهار داشت: سالانه در کشور ما 60 هزار عنوان کتاب به چاپ می رسد؛ اما آیا همه این آثار قابل نقد هستند که البته جواب این سوال منفی است. کتاب در کشور ما از منظر ناشران کالای مقدسی است در حالی که در غرب چنین نگاهی به کتاب نمی شود. تا زمانی که کتاب کالای مقدسی انگاشته می شود، نمی توان نگاهی صرفاً تجاری به آن داشت در حالی که غرب نگاه تجاری به کتاب دارد.
وی این طور ادامه داد: نشر و نقد در کشور ما دارای رشته دانشگاهی نیستند. در اینجا نقد به معنی بدگویی کردن درباره مولف یا مترجم است. نشر مدرن در کشور ما از حدود پنجاه سال قبل آغاز شد و به همین دلیل صنعت جوانی به حساب می آید. به همین علت اگر نویسنده ای اثر ضعیفی را می آفریند و مورد نقد قرار می گیرد، برای ما غنیمت است.
این ناشر در پایان گفت: ناشران ما تنها متن کتاب را بررسی می کنند در حالی که به دیگر اجزای کتاب مانند جلد که در ابتدا مخاطب را جلب می کند هم باید توجه شود. به عنوان مثال در کشورهای غربی طراحی های ساده اما چشم نواز جلد کتاب وجود دارد اما ما از این نوع طراحی در کشور محروم هستیم.
بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفتگو با جهان» امروز شنبه به کار خود پایان می دهد.
فراهنگ **7537**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال