وزیر اطلاعات:

کتاب باید در سبد کالاهای فرهنگی جامعه قرار گیرد

تهران - ایرنا - وزیر اطلاعات گفت: سال گذشته وضعیت اقتصادی به صورتی نبود که مردم به راحتی بتوانند کتاب بخرند اما باید کتاب به صورت واقعی در سبد کالای فرهنگی جامعه قرار بگیرد.

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار ایرنا، سید محمود علوی در نشست خود با معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نمایشگاه کتاب با بیان اینکه گرایش مردم به مذهب مخصوص یک عده خاص نیست، گفت: این گرایش ها در زندگی مردم ایران وجود دارد. شخصی در فاز پهلوانی و قهرمانی، فردی در عالم پژوهش و تحقیق یا شخصی در زمینه کار اقتصادی، هر کدام به یک صورت دین را در زندگی خود دارد. هنرمند نیز دین و مذهب را به گونه ای در زندگی اش نمود می دهد.
وی افزود: امسال در بولتن یکی از نهادها نوشته بودند عناوین چاپ شده در سال 1393 بیشتر بوده اما شمارگان در مجموع کمتر شده است. سال گذشته وضعیت اقتصادی به صورتی نبود که مردم به راحتی کتاب خریداری کنند که این امر عامل موثری در شمارگان کتاب به شمار می آید، با این حال مهم تر از شمارگان، تعداد عناوین آثار است.
وزیر اطلاعات اظهار کرد: کتاب باید با زندگی مردم عجین شود و به صورت واقعی در سبد کالاهای فرهنگی جامعه قرار گیرد. برگزاری نمایشگاه کتاب از اقدامات مهمی است که در توسعه فرهنگ کتابخوانی نقش اساسی دارد.
رئیس نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز با اشاره به دیدار 3 ساعته مقام معظم رهبری از نمایشگاه اظهار کرد: ایشان نشر ایران را بدون روتوش دیدند؛ در بخشی که نشر نی، چشمه، مرکز، ققنوس، ثالث، قطره، نگاه، سوره مهر و مرکز نشر آثار امام خمینی(ره) و دیگر ناشران حرفه ای حاضر بودند.
سید عباس صالحی افزود: رهبر معظم انقلاب در بخش راهروها تاکنون حروف «س» و «ش» را ندیده بودند که اتفاقاً از تنوع خوبی برخوردار بود و هم ناشران شهرستانی و دیگر ناشران با موضوعات مختلف حاضر بودند. اشخاص و ترکیبات و موضوعات متفاوت ویژگی قابل توجهی به این بخش داده بود و حتی فردی با شمایل هنری در حوزه سینما از ایشان تقاضای چفیه کردند که فضای معنوی جالبی را ایجاد کرد.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: سال گذشته بیش از 72 هزار عنوان کتاب در نمایشگاه موجود بود که امسال 11 درصد رشد عنوان داشتیم. با این حال در حوزه شمارگان طبیعی است که کاهش دیده شود.
بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفت وگو با جهان» از تاریخ 16 تا 26 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می شود.
فراهنگ**1293*1355 ** 1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال