تفاهم نامه همکاری های اقتصادی آذربایجان غربی و استان های مرزی ترکیه امضا شد

ارومیه - ایرنا - تفاهم نامه همکاری های اقتصادی آذربایجان غربی و استان های وان، آغری، ایغدیر و حکاری به عنوان استانهای مرزی ترکیه با ایران به امضا رسید.

به گزارش ایرنا، در آیین اختتامیه پنجمین اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی آذربایجان غربی با استان های مرزی ترکیه که روز چهارشنبه در خوی برگزار شد، این تفاهم نامه همکاری های مشترک بین قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی به عنوان رییس هیات ایرانی حاضر در اجلاس و داوود هانر استاندار ایغدیر به عنوان رییس هیات اعزامی از جمهوری ترکیه به امضا رسید.
متن کامل تفاهم نامه که در اختیار ایرنا قرار گرفته است، به شرح زیراست:
الف ) امور حمل و نقل، گمرک و تجارت مرزی
ماده یک : طرفین در راستای تسهیل و روان سازی ناوگان ورودی و خروجی از طریق مرز بازرگان – گوربلاغ، تاکید و طرف ترک متعهد شد تا 45 روز آینده عملیات ساختمانی درب دوم را اتمام به طوری که دو درب ورود و دو درب خروج آماده بهره برداری شود. طرف ایرانی نیز تعهد به اتمام فعالیت عمرانی در نزدیکترین زمان ممکن را پذیرفت.
ماده دوم : طرفین توافق کردند، در راستای رفاه مرز نشینان دو کشور، با توجه به زیرساخت ها و امکانات موجود ، ایجاد خط ریلی جدید بین قره تپه سلماس و وان (به صورت رفت و برگشت ) را به طور روزانه از طریق دست اندرکاران ذیربط در تهران و آنکارا پیگیری کنند.
ماده سوم : طرفین به توافق رسیدند که در جهت افزایش رفاه ، معیشت و استانداردهای سطح زندگی مرزنشینان در مناطق به ویژه ساری سو ، رازی و سرو نسبت به فعال سازی و افزایش مراودات و ایجاد بازارچه جدید برای تجارت مرزی در مرز کوزه رش و گلینجک در قالب هشتمین جلسه کمیته تجارت مرزی فی مابین دو کشور مطرح و اقدام شود.
ماده چهارم : طرفین ضمن تأکید بر فعال تر شدن کمیته مشترک بازرگانی میان اتاق های بازرگانی ارومیه-وان، برای تأسیس شوراهای مشترک مشابه میان اتاق های بازرگانی ارومیه با آغری، ایغدیر و حکاری برای توسعه همکاری های فی مابین با برگزاری نمایشگاه های مشترک تجاری، صنعتی و کشاورزی و تبادل هیأت های تجاری بصورت دوره ای توافق کردند.
ماده پنجم : طرفین ضمن ابراز خرسندی از روند ساخت و ساز در دروازه های گمرکی دو کشور و تقویت زیرساخت ها در گمرکات سرو – اسن دره، رازی – کاپی کوی و بازرگان – گوربلاغ، بر استقرار تمام ارگان ها و سازمان های ذیربط ازجمله ایستگاه های قرنطینة دامی و کشاورزی، استاندارد، با هدف تسهیل و روان سازی صادرات و واردات کالا در این دروازه های گمرکی، تاکید کردند.
ماده ششم : دو طرف عزم جدی خود را برای ایجاد بسترهای لازم به منظور تردد حداقل روزانه 1000 دستگاه کامیون ( 500 دستگاه از هر طرف ) در اجرای پروتکل فی مابین از طریق مرز بازرگان – گوربلاغ اعلام کردند.
ماده هفتم : طرفین موافقت نمودند موضوع مشکلات حمل و نقل جاده ای را از پایتخت های دو کشور ( تهران – آنکارا ) پیگیری کنند.
ماده هشتم : طرفین درخصوص پیگیری موضوع ایجاد رویه های انطباق و شناساندن آزمایشگاه های استاندارد ، آموزش و بازدید کارشناسان از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری یکدیگر توافق کردند.
ماده نهم: با توجه به توافقات وزیر صنعت ، معدن و تجارت ایران و وزیر اقتصاد ترکیه ، برای تسهیل اجرایی شدن تعرفه های ترجیحی ، طرفین توافق نمودند نسبت به هماهنگی برگزاری سمینارهای توجیهی و اطلاع رسانی در سطح استان های مرزی دو کشور اقدام کنند.
ب ) امور سرمایه گذاری و همکاری های صنعتی
ماده دهم: مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی و آژانس توسعه آناتولی شرقی ترکیه درخصوص برگزاری نحوه و زمان همایش های معرفی فرصت ها و مزیت ها و مشوق های سرمایه گذاری خارجی در ارومیه و وان و مساعدت و تسهیل فرآیند سرمایه گذاری برای انجام سرمایه گذاری های مشترک میان شرکت های ایرانی و ترکیه ای توافق نمودند . مقرر شد اولین همایش طی چهار ماه آینده در ارومیه/وان (1-همایش سرمایه گذاری معدن در ارومیه / 2- همایش سرمایه گذاری پتروشیمی در میاندوآب یا مهاباد / 3-همایش سرمایه گذاری لجستیک و حمل و نقل در وان ) برگزار شود.
ماده یازدهم : منطقة آزاد تجاری و صنعتی ماکو و منطقة ویژة اقتصادی سلماس، از سرمایه گذاران و شرکت های ترکیه ای جهت سفر به این مناطق و انجام مذاکرات و بررسی های لازم برای سرمایه گذاری و فعالیت در این منطقه دعوت کرد.
این دعوت از طرف هیأت ترک پذیرفته شد و مقرر گردید هیات هایی میان اتاق های بازرگانی و صنایع ارومیه و وان برای پیگیری این توافقات مبادله شود.
ماده دوازدهم : طرفین ضمن تاکید بر ضرورت ساخت مسیر رازی – خوی ، توافق کردند موضوع را از تهران – آنکارا پیگیری کنند.
پ ) امور گردشگری، فرهنگ، آموزش و بهداشت و درمان
ماده سیزدهم : طرفین بر آمادگی خود برای تقویت همکاری ها در حوزه گردشگری و بویژه گردشگری سلامت، ساخت هتل، تأسیسات و مناطق نمونة گردشگری، تاکید کردند و مقررشد هیئت هایی میان بخش های بهداشت و درمان و سازمان های گردشگری استان های مرزی دو کشور طی یکماه آینده مبادله شود.
ماده چهاردهم : طرفین برای برگزاری همایش ها و نمایشگاه های مشترک گردشگری و نیز برگزاری تورهای مشترک گردشگری از شهرهای مختلف استان های مرزی دو کشور توافق کردند و مقرر شد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی، اتحادیه دفاتر خدمات گردشگری و اتحادیه های توریسم در استان های شرقی ترکیه و ادارات فرهنگ و توریسم استان های مذکور مقدمات لازم را برای اجرای این بند از تفاهم نامه، در طی ماه های آینده فراهم کنند.
ماده پانزدهم : دانشگاه ارومیه و دانشگاه یوزنجی ایل وان برای برگزاری مشترک چهارمین همایش مثنوی معنوی و مولانا در شهر وان و به میزبانی دانشگاه یوزنجی ایل وان، طی سه ماه آینده توافق کرده و همکاری فی مابین دانشگاه های ارومیه و یوزنجی ایل وان را طرفین الگوی مناسب برای سایر دانشگاه های دو طرف مورد تایید قرار دادند .
ماده شانزدهم : طرف ترک در چارچوب پروژه مولانا خواستار کسب مجوزهای قانونی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران در مورد تبادل دانشجو و استاد شد و طرف ایرانی موضوع را به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری انعکاس خواهد داد.
ماده هفدهم : طرف ایرانی برای همکاری با استان های مرزی ترکیه در موضوع آموزش های فنی و حرفه ای در رشته های مختلف و تبادل تجربه و برگزاری جلسات مشترک، اعلام آمادگی کرده و طرف ترکیه برای بررسی پیشنهاد طرف ایرانی ( اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان غربی ) قول مساعد داد .
ماده هیجدهم : طرفین موضوع مبادله کارشناس و متخصص در موضوع حوادث طبیعی و غیرمترقبه و برگزاری کارگاه های آموزشی و مانورهای مشترک را بررسی و مقرر شد با هماهنگی سازمان های مرکزی در تهران و آنکارا نسبت به تحقق آن اقدام کنند.
ماده نوزدهم: دانشگاه های ارومیه، علوم پزشکی ارومیه و سایر دانشگاههای استان آذربایجان غربی و دانشگاه های وان، آغری، ایغدیر و حکاری بر انجام همکاری های علمی فیمابین، به ویژه برگزاری پانل های علمی و فنی مشترک بصورت دوره ای و همچنین تبادل تجربیات در زمینه بیان زدایی ، حفظ منابع طبیعی و توسعه فعالیت های کشاورزی توافق کردند.
ماده بیستم: دانشگاه های ارومیه،علوم پزشکی ارومیه و سایر دانشگاههای استان آذربایجان غربی و دانشگاه های ایغدیر و حکاری درخصوص آغاز همکاری های مشترک علمی و دانشگاهی و انجام سفرهای دوره ای رؤسا و مسئولان دانشگاه های مذکور با هدف آشنائی با امکانات و ظرفیت های علمی یکدیگر، به توافق رسیدند .
ماده بیست و یکم : طرفین بر گسترش همکاری های فیمابین در حوزه مسایل شهری، برگزاری هفته های فرهنگی، جشنواره های هنری ( شب های شعر ، تئاتر ، موسیقی ) تبادل هیات ها و انجام مسابقات تیم های ورزشی ، بصورت دوره ای در شهرهای استان آذربایجان غربی با شهرهای وان، آغری، ایغدیر و حکاری و نیز عقد سند خواهرخواندگی میان شهرهای مذکور تاکید و تفاهم کردند.
ماده بیست و دوم : طرفین توافق کردند ششمین اجلاس همکاری های مشترک اقتصادی استان آذربایجان غربی با استان های مرزی ترکیه با ایران در وان برگزار شود و زمان برگزاری اجلاس توسط طرف ترک از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف ایرانی اعلام خواهد شد.
پنجمین اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی استانهای مرزی ایران و ترکیه دیروز در خوی آغاز شده بود و امروز با امضای این تفاهم نامه به کار خود پایان داد.
ایران و ترکیه 550 کیلومتر مرز مشترک دارند.
2093

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال