یک مسوول:

شاهنامه فردوسی زبان و ادبیات فارسی را احیا کرد

مشهد - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: اثر ارزشمند شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی زبان و ادبیات فارسی را احیا کرد.

سید سعید سرابی روز چهارشنبه در همایش ملی مخاطب شناسی شاهنامه و شعر حماسی فارسی در تالار شریعتی دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: تاثیر فردوسی در شعر و ادبیات فارسی غیر قابل کتمان است و هیچ کس نمی تواند این اثرگذاری را زیر سووال ببرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه شاهنامه فردوسی مبانی دینی را به خوبی نشر داده است گفت: اثر ارزشمند فردوسی دارای یک جامعیت کامل است و به نظر می رسد راز ماندگاری این اثر همین موضوع است.
سرابی با اشاره به اینکه فردوسی هم جانب خرد ناب و حکمت و هم جانب دین و اخلاق و معنویت را نگهداشته است تصریح کرد: کمتر کسی است که از عارف ، عامی ، دیندار گرفته تا دنیا دوست و وطن پرست و دستدار اهل بیت(ع) با آن رابطه برقرار نکند.
وی اظهار داشت: حکیم فردوسی تحت هیچ شرایطی دین و دنیا را فدای ایرانیت و اسلام نکرد و توانست تحولی عظیم در شعر و ادبیات فارسی ایجاد کند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: دنیای ما در حال حاضر به این گونه تعادل و توازنی نیاز دارد و بر همین اساس شخصیت هایی همچون فردوسی که در مسیر اعتدال گام برداشته اند باید به جهانیان معرفی شوند.
سرابی حد فاصل روزهای ملی فردوسی و خیام را فرصت بی نظیر در حوزه فرهنگ و هنر و معرفی مفاخر دانست و افزود: باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان برنامه های متنوع و مختلفی را برای این سه روز تعریف کرده اند که شروع آن با این همایش علمی است.
در این همایش از شماره اول مجله مطالعات حماسی و پژوهش های اسطوره شناختی و از مجموعه مقالات همایش مخاطب شناسی شاهنامه و شعر حماسی فارسی رونمایی شد.
مراسم اختتامیه گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی 25 اردیبهشت در آرامگاه فردوسی برگزار می شود.
7498/1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال