ثبت جهانی 10 طرح فرش دستباف استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اردبیل از ثبت جهانی 10 طرح فرش دستباف این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت اردبیل، سید حامد عاملی روز دوشنبه گفت: این طرح ها به عنوان سرمایه معنوی و هنری هنرمندان استان بیانگر جایگاه بین المللی و جهانی فرش استان است.
وی به فعالیت 33 هزار نفر در حوزه فرش در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: سالانه حدود 100 هزار مترمربع فرش در استان بافته می شود که بخشی از این تولیدات برای مصارف داخلی است ولی برای عمده محصولات باید دنبال فروش در بازارهای خارجی باشیم.
وی گفت: مسوولان ذیربط در استان باید تلاش کنند در بعد حمایت اقتصادی، حمایت از صادرات فرش و نیز در بعد حوزه هنری فرش خلاقیت و ارائه آموزش های لازم را نهادینه کنند.
وی اظهار کرد: در این استان با برگزاری 157 دوره بیش از پنج هزار نفر در زمینه فرش آموزش دیده اند و این برای استان ما هم از لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ فرهنگی بسیار مهم است.
عاملی افزود: فرش نقطه تلاقی هنر و اقتصاد است و لازم است با تلاش فعالان این عرصه برنامه ای برای احیای فرش ایران و حضور و حفظ بازارهای جهانی تدوین و اجرایی شود.
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در این استان برخی از تولید کنندگان فرش دستباف به دلیل فقدان بازار در فروش محصولات خود دچار مشکل هستند و
ایجاد مشوق برای بحث صادرات فرش ، تعریف مشوق های صادراتی برای فرش و تلاش برای حفظ جایگاه فرش ایران در بازارهای جهانی ضرورت دارد.
وی اظهار کرد: در بعد هنری باید با خلاقیت و لحاظ کردن مولفه های انسانی در حوزه هنر و طرح فرش ها بتوانیم جایگاه هنری فرش دستباف ایران را در عرصه بین المللی حفظ کنیم و در بعد اقتصادی هم برای حفظ بازارها برنامه داشته باشیم.
6018/6016/1772

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال