وزیر بهداشت:

امور ماماها پیگیری می شود/سیاست های رشد جمعیت هوشمندانه است

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر پیگیری امور مربوط به ماماها از جمله سختی کار گفت: سیاست های رشد جمعیت کاملا هوشمندانه و ملی و در جهت استقلال و امنیت کشور است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر سیدحسن هاشمی روز یکشنبه در همایش روز جهانی ماما افزود: بحث جمعیت توهم نیست، بلکه یک موضوع جدی بوده و از یک نگاه متعصبانه و مذهبی برنخواسته است.
وی با تاکید بر اینکه ایرانیان باید به فرزندآوری تشویق شوند، تصریح کرد: مقدمه چنین کاری تهیه تمهیداتی از جمله اشتغال و ازدواج است.
هاشمی با اشاره به منابع مالی ایران که در کشورهای دیگر بواسطه تحریم بلوکه شده، گفت: رییس جمهوری اجازه دست اندازی به این منابع را نمی دهد و نگاه او درباره این منابع به اشتغال است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نباید فکر کنیم که همه کمبودها در این مقطع زمانی حل شود.
هاشمی در رابطه با سختی کار ماماها نیز گفت: متقاضی زیادی برای بهره مندی از سختی کار وجود دارد، چنانکه حداقل 9 گروه پزشکی خواستار سختی کار هستند.
وی افزود: درخواست ماماها در رابطه با سختی کار به هیات دولت آمده و آن را تایید کردیم و حال دولت و مجلس باید در مورد آن با توجه به بودجه تصمیم بگیرند.
وزیر بهداشت ادامه داد: با این وجود اکنون هر بشکه نفت کمتر از 50 دلار فروخته می شود، بنابراین باید شرایط کشور را درک کنیم، اما امیدواریم موضوع سختی کار ماماها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

** سایت کاریابی ماماها راه اندازی می شود
وزیر بهداشت از راه اندازی سایت کاریابی ماماها در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: برای ابتدایی ترین سووال در گروه مامایی که چقدر مامای بیکار داریم، پاسخ روشنی در دست نیست.
هاشمی افزود: با راه اندازی سایت کاریابی ماماها، ماماهایی که شغل ندارند، شناسایی شده و در قالب قراردادهای شرکتی در مراکز درمانی به کار گرفته می شوند.

** تلاش برای رفع مشکلات آموزشی ماماها
وزیر بهداشت گفت: در آموزش ماماها و متخصص زنان، مشکلاتی وجود دارد که حتما باید اصلاح شود.
هاشمی افزود: مامایی باید وارد گروه های بالینی(درمانی) شود؛ نمی دانم چه کسی این اشتباه بزرگ را مرتکب شد که پرستاری یا مامایی خارج از بالین باشد در حالیکه کار آنها بالینی است.
وی تصریح کرد: از معاونت آموزشی خواسته ام که اگر در مرکز آموزشی، کلینیک وجود ندارد، حتما تعطیل شود.
وزیر بهداشت اضافه کرد: همین مشکل (در نظر نگرفتن امور بالینی در آموزش) در گروه های متخصص زنان نیز وجود دارد.
هاشمی تاکید کرد: مراکز آموزش که برای تربیت ماماها توانمند نیستند، در سال جاری حتما باید اصلاح شوند.

** بیمارستان های بدون امکانات زایمانی مجوز نمی گیرند
وزیر بهداشت گفت: معاونت درمان باید بخشنامه کند که هیچ بیمارستانی بدون اینکه امکانات لازم برای زایمان طبیعی را درنظر نگیرد، مجوز دریافت نخواهد کرد.
هاشمی افزود: در اغلب بیمارستان های تهران دیگر فضایی به نام اتاق زایمان و زایمان بی درد وجود ندارد.
وی ادامه داد: از یک سو همه ماماها و متخصص بیماری های زنان، زن هستند اما برخی از این افراد دوست ندارند شب ها سر کار بیایند و تبلیغ سزارین می کنند.
هاشمی گفت: علاوه بر آن، بخشی از درآمد بیمارستان ها مربوط به بخش زایمان است، بنابراین اگر بخش زایمان را به اتاق عمل سزارین تبدیل کنند، درآمد بیشتری دارد.
وزیر بهداشت گفت: باید فضای گسترده ای برای زایمان در آب، زایمان طبیعی و زایمان های بی درد در بیمارستان ها اختصاص داده شود.
هاشمی افزود: تعرفه های مامایی نیز در کتاب ارزش نسبی خدمات لحاظ شده و اکنون باید کاری کنیم که بیمه ها برای خدمات مامایی قرارداد ببندند.
وزیر بهداشت از ماماها خواست که بحث ماماها و متخصص زنان را جدی نکنند و گفت: عده ای در جامعه بدنبال این هستند که ماماها را مقابل متخصص زنان یا پرستاران را مقابل پزشک قرار دهند و شک نکنید که این اقدامات سیاسی است.
هاشمی افزود: در فضای غبار آلود، هیچکس به حقش نخواهد رسید و اگر هم برسد، رضایتمندی وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: هرکسی جمعیت را ببیند، حرف هایی می زند که جمعیت خوشش بیاید و توقعات را بالا ببرند.

** ماماها جایگزین پرستاران برای مراقبت های بعد از زایمان می شوند
وزیر بهداشت گفت: امیدوارم سطوح عالی رشته مامایی راه اندازی شود.
هاشمی افزود: در بخش زنان بیمارستان ها، 10 هزار پرستار اشتغال دارند که البته فکر نکنم این آمار درست باشد، اما اگر اینگونه باشد باید ماماها جایگزین پرستاران در مراقبت های بعد از زایمان شوند.
وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت درصددست یکهزار و 500 تخت مراقبت های ویژه راه اندازی کند و با جایگزین شدن ماماها بجای پرستاران، می توان از این پرستاران در این بخش استفاده کرد.

**برای مرگ مادران بسیار سختگیر هستیم
وزیر بهداشت گفت: برای هر مرگ مادر، باید یک تیم بررسی فرستاده می شود و در این باره بسیار سختگیر هستیم.
هاشمی افزود: اگر سیستم کنترلی دقیقی داشته باشیم نباید مرگ مادران اتفاق بیافتد.
وی ادامه داد: برای مرگ مادر سردشتی، چهار گروه بررسی فرستاده شد تا کوتاهی در این امر صورت نگرفته باشد.

** کاهش سزارین در کشور برای نخستین بار
وزیر بهداشت اضافه کرد: در طول اجرای طرح تحول نظام سلامت، 400 هزار مورد زایمان طبیعی انجام شده است.
هاشمی گفت: برای نخستین بار در کشور سزارین در کشور 10 درصد کاهش و بدنبال آن مرگ و میر نوزادان و مادران نیز کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: با وجود کاهش سزارین در شهری مانند تهران هنوز نسبت به این مساله، مقاومت وجود دارد و امیدواریم در تهران نیز انجام زایمان با روش های نوین طبیعی به مطالبه تبدیل شود.

** کاش پرستاران کار را سیاسی نمی کردند
وزیر بهداشت با تقدیر از صبر ماماها در انجام امورشان گفت: کاش پرستاران نیز مانند گروه مامایی بودند و کار را سیاسی نمی کردند.
هاشمی افزود: در بخش پرستاری، کارهای عقب مانده زیادی داریم اما کارها باید از مسیر اعتدال و عقلانیت پیش برود؛ هیچگاه کار افراد تندرو و زورگو به نتیجه نمی رسد.

** استنباط شخصی یا گروهی در اسلام درست نیست
وزیر بهداشت در بخشی دیگر از سخنان خود به شهادت شهید مطهری اشاره کرد و گفت: این شخصیت برجسته را افرادی ترور کردند که به ظاهر مسلمان بودند و زندگی ساده اما افکار پیچیده داشتند.
هاشمی با اشاره به کتاب توحید گروه فرقان که توسط یکی از طلبه ها نوشته شده بود، افزود: استنباط شخصی در اسلام درست نیست؛ اگر رییس جمهور عبارتی می گویند که برداشت های متفاوتی از آن می شد و می شود به این دلیل است که اجازه داده ایم هر فرد و گروهی برداشت فردی یا گروهی خود را از اسلام و قرآن داشته باشند که نتیجه آن فرقان می شود یا نتیجه آن چنانکه طی 36 سال دیده ایم ، یک بار گروه فشار و بار دیگر گروه خودسر می شود.
وی تاکید کرد: نیاز مبرم جامعه ما، اسلام علوی و مدارا است؛ شهید مطهری در عین اینکه عصاره امام راحل بود و در همان مقطع با بازرگان و سحابی و شریعتی هم دوره بود؛ این افراد در بسیاری از موارد اشتراک نظر نداشتند اما همدیگر را تحمل کرده و در مجامع از ساحت دین و احترام به معلم مراقبت می کردند.
هاشمی اضافه کرد: اگر شهید مطهری در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بود، شرایط بگونه ای دیگر می شد اما از افکار آنان در انقلاب نیز استفاده زیادی شد.
اجتمام ** 9185 ** د.ت ** 1071

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال