سفیر ایران در هند:اتهامات رسانه های عربی علیه ایران بی پایه و اساس است

دهلی نو – ایرنا - سفیر ایران در هند اتهامات برخی از رسانه های عربی در خصوص دخالت ایران در یمن را بی پایه و اساس دانست.

به گزارش خبرنگار ایرنا – غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان که پنجشنبه شب در مراسم روز خلیج فارس در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو سخن می گفت، اظهار کرد:رسانه های عربی برای توجیه شکست نظامی خود درمقابل یمن این اتهامات را مطرح می کنند.
وی افزود:رسانه های عربی تلاش می کنند حرکت مردم یمن برای دستیابی به استقلال و تعیین حاکمیت خود را به یک قدرت خارجی منتسب کنند.
سفیر ایران در هندوستان با تشریح رویکرد صلح طلبانه ایران در منطقه گفت:ایران بدنبال سلطه در منطقه نیست بلکه بدنبال همکاری برای توسعه اقتصادی منطقه است.
وی گفت وگوهای یمنی- یمنی را بهترین راه حل بحران یمن دانست و با انتقاد از مداخله نظامی عربستان و هم پیمانانش در این کشور، گفت: مشکل یمن توسط مردم یمن درحال حل بود که با مداخله نظامی عربستان ،صلح و ثبات منطقه به خطر افتاد.
سفیر ایران در هند گفت:دخالت عربستان در کشورهای منطقه باعث وضعیت خطرناکی در خلیج فارس شده است.
وی با اشاره به جلوگیری هواپیمای عربستان برای ارسال کمک های امدادی ایران به یمن تصریح کرد، این اقدام غیر انسانی باعث افزایش تلفات افراد بی گناه می شود.
انصاری در خصوص موضوع هسته ای ایران نیز اظهار کرد:ایران در موضوع هسته ای،هیچ چیزی بیشتر از حق قانونی و مشروع خود طلب نکرده است.
وی تصریح کرد:ایران حتی حاضر شده است برای اعتماد سازی از بسیاری از حقوق مسلم خود چشم پوشی کند اما وجود فضای بدبینی و توهم توطئه مانع از واقع بینی کشورهای عربی خلیج فارس شده است.
در این مراسم عجم نویسنده و پژوهشگر سرشناس خلیج فارس، درباره نام گذاری روز ملی خلیج فارس توضیحاتی داد و گفت:از سال 1380 فعالیتهای زیادی برای جعل نام خلیج فارس در رسانه های عربی صورت گرفت .
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با تحریف نام خلیج فارس تصریح کرد ، اقدامات و تلاش های صورت گرفته شامل انتشار مقالات و برگزاری همایش ها به همراه اعتراض های صورت گرفته برای تحریم نام خلیج فارس باعث شد که روز ملی خلیج فارس در شورای فرهنگ عمومی مطرح و درتیرماه 1384 برای اجرا ابلاغ شود.
وی افزود: 10 اردیبهشت در تاریخ ایران،منطقه و جهان روز مهمی است که ناشناخته مانده است و انتخاب این روز بعنوان روز ملی خلیج فارس بسیار مناسب بود زیرا استعمارگران اروپایی برای اولین بار در تاریخ استعمار در هرمز طعم تلخ شکست را پذیرفتند.
این تحلیل گر مسایل منطقه و خاورمیانه، با بیان اینکه نام خلیج فارس در رویدادهای تاریخی مهم جهان جاودانه است، افزود: امروز روز مهمی در تاریخ ایران و تاریخ منطقه است و کمتر از چهارصد سال قبل سرداران ایرانی در اقدامی شجاعانه تاریخ تحولات منطقه را عوض کردند.
21 تا 29 آوریل سال 1622 میلادی برابر با 1031 قمری سپاه ایران جزیره هرمز را از بزرگترین امپراتور آن زمان بازپس گرفت و جایگاه خود را در فهرست ابرقدرت های قرن شانزدهم جهان ثبت کرد.
در بسیاری از زبان های شبه قاره هند، خلیج فارس را با همین نام می شناسند و در موزه های هند نقشه های با ارزشی از خلیج فارس وجود دارد، بخصوص نقشه ترسیمی بر دیوار کتابخانه کاخ راشتراپاتی بهاوان و اشعار و نقاشی های زیبای فارسی آن که از دیدنی های کاخ ریاست جمهوری هند است.
در بعضی از این نقشه ها علاوه بر خلیج فارس حتی به جای دریای عرب نیز نام هایی مانند دریای پارس و دریای مکران بکار رفته است.
در مراسم گرامیداشت روز خلیج فارس در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو که جمع زیادی از ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی حضور داشتند، دانش آموزان مجتمع آموزشی ایرانیان دهلی نو، سرودی را به مناسبت ولادت با سعادت امام علی(ع) و روز پدر اجرا کردند، سپس نماهنگ و مستند تلویزیونی نام خلیج فارس پخش شد.
آساق**268 *1600**1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال