وعده السیسی برای برگزاری انتخابات همگانی در مصر

تهران – ایرنا – عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر وعده داد که انتخابات پارلمانی این کشور که قرار بود در ماه مارس برگزار شود تا پایان سال 2015 برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مادرید، وی در گفت وگو با روزنامه اسپانیایی ال موندو که در آستانه دیدار رسمی وی از این کشور منتشر شد، افزود: این انتخابات پیش از پایان سال جاری برگزار خواهد شد.
انتخابات پارلمانی مصر که قرار بود از 21 مارس (اول فروردین) آغاز و تا 7 مه (17 اردیبهشت) ادامه یابد، در پی صدور رای دادگاه قانون اساسی در باره مغایر قانون اساسی بودن بخش هایی از قانون انتخابات، لغو شد.
این انتخابات نخستین رای گیری برای تشکیل پارلمان تازه از هنگام سرنگونی محمد مرسی رییس جمهوری پیشین در کودتای 2013 ارتش به فرماندهی سیسی به شمار می رود.
با اینکه منتقدان سیسی وی را که در انتخابات مه 2014 به مقام ریاست جمهوری رسید به تشکیل یک حکومت خودکامه و استبدادی با حذف تمامی مخالفان متهم می کنند، اما وی به ال موندو گفت که وی کشورش را از فروغلطیدن در جنگ داخلی نجات داد.
السیسی افزود: با معادله دشواری روبه رو بودم: نقش من تضمین زندگی و امنیت 90میلیون مصری است که با خطر هرج و مرج روبه رو بودند. آیا اگر من کاری نمی کردم، کشورهای اروپایی دستمزدهای کارمندان مصری را می پرداختند.
وی افزود: درباره من بدون در نظر گرفتن وقایع موجود قضاوت نکنید.
به گفته السیسی، در صورت سقوط این کشور، آسیب های زیادی به اروپا وارد می شد و منطقه با فاجعه روبه رو می گردید. مصر، عراق، سوریه یا یمن نیست که هر یک حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارند، ما یک کشور 90 میلیون نفری هستیم.
السیسی افزود: هر کاری که از دستم برمی آید برای محافظت از مردم مصر می کنم. من برای ورودنکردن به اوضاع و شرایط تاسف بار تلاش می کنم.
به گفته رییس جمهوری مصر، مردم کشورش در صورتی که می خواهند می توانند از من جدا شوند. اما در صورتی که من مداخله نکرده بودم، جنگ داخلی به وجود می آمد.
سیسی از پاسخ دادن به پرسشی درباره مرسی نخستین رییس جمهوری برگزیده شده به روش دمکراتیک در مصر خودداری کرد که هفته گذشته در یک دادگاه به اتهام بدرفتاری با تظاهرکنندگان به 20 سال حبس محکوم شد.
مرسی که پس از برکناری حسنی مبارک رییس جمهوری خودکامه در قیام سال 2011 به قدرت رسید، پس از گذراندن تنها یک سال، در کودتای ارتش به فرماندهی سیسی برکنار شد.
نیروهای امنیتی مصر در پی برکناری مرسی از قدرت، دستکم یکهزار و 400 حامی و هوادار اخوان المسلمین و مرسی را کشتتند. همچنین بیش از 15 هزار حامی مرسی زندانی شده و صدها تن دیگر نیز به اعدام محکوم شدند.
خاورم**1486**1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال