خلیج فارس گهواره تمدن جهان

بندرعباس - تاریخ شناسان، خلیج فارس را گهواره تمدن جهان یا خاستگاه نوع بشرمی دانند ومعتقدند ساکنان باستانی این منطقه برای اولین بار روش دریانوردی را یاد گرفته وکشتی اختراع کرده وبا حرکت دراین دریا شرق وغرب را به هم متصل کردند.

درحال حاضر بیش از یک هزار عنوان کتاب درباره اهمیت این آبراه و نام تاریخی توسط اندیشمندان بزرگی همچون محمد عجم ، پیروز مجتهد زاده ، محمد حسن گنجی ، مهر نیا ، محمد رضا حافظ نیا و صدها پایانه دانشجویی ودهها مورد شعر وقصه نیز نوشته شده که بخشی ازاین اثار برگرفته از آشیو عربی و منابع کهن پیش از میلاد بوده و حقانیت نام خلیج فارس را به اثبات رسانده است.
همچنین سازمان ملل متحد در چندین نوبت در بیانیه ها، اصلاحیه ها و مصوبه های گوناگون و با انتشار نقشه های رسمی، نه تنها بر رسمی بودن نام خلیج فارس تاکید کرده، بلکه از هیات های بین المللی خواسته که در مکاتبات رسمی به ویژه در اسناد سازمان ملل از نام کامل خلیج فارس استفاده نمایند.
خلیج فارس نامی با مسمی برای آب راه بین المللی خلیج فارس درکنار تنگه هرمز بوده که قرنها و از همان ابتدا با عنوانهای دریای پارس یا دریای فارس و پرشین گلف و نام زیبای آن همان خلیج فارس بوده وهست وخواهد بود.
هرچند دشمنان و بدخواهان تلاش می کنند که نام تاریخی یک مکان معروف بین المللی را جعل کنند ولی تاکنون تمام آزادی خواهان فهمیده اند که این عده جز سبک کردن خود و دست اندازی به نام های ثابت و تاریخی چیزی عاید آنان نشده است.
این نام بین المللی و این نماد ملی و نام گذاری یک روز در تقویم به این نام نشان از اهمیت وجایگاه یک مکان مهم وارزشمند دارد که بایستی یک هفته برای آن جشنواره ومراسم گرفت واز بازگوکنندگان ومنتشر کنندگان نام خلیج فارس قدر دانی کرد تا این رسم همیشه باقی بماند.
دراین روز برنامه های مختلفی درزمینه یاد آوری این روز ازجمله برنامه هنری ، علمی ، سخنرانی و غیر در این خطه ایجاد می شود تا این نام تاریخی خلیج فارس همواره برای همیشه زنده بماند .
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان درآستانه روزملی خلیج فارس با بیان اینکه خلیج فارس نماد مبارزه با دست اندازهای هویتی وملی است اظهارداشت: خلیج فارس موضوعی ملی و متعلق به همه اقوام و مذاهب ایرانی است که هم صدایی اقشار مختلف جامعه و برپایی نکوداشت این روز مهم در سراسر کشور خواستاریم.
بهروز اکرمی با اشاره به تهاجم کلامی برخی کشورها در موضوع نام خلیج فارس بیان داشت: خلیج فارس با زندگی غرور و تعصب مردم این کشور پیوندی ناگسستی داشته و ریشه این پیوند عمیق و تاریخی با هیچ ترفندی جداشدنی نخواهد شد.
معاون استاندار هرمزگان تصریح کرد: این تعرض کلامی ریشه در نادانی افرادی دارد که می پندارند با تغییر یک نام می توانند هویت را از جامعه بگیرند جدای از اینکه نظام مقتدر جمهوری اسلامی با پشتوانه مردم نه تنها مانع از سرقت هویتی خود می شود بلکه در برابر تغییر نام خلیج فارس مقتدرانه ایستادگی می کند.
اکرمی ، دفاع از هویت خلیج فارس را فریضه ای ملی عنوان کرد و افزود: دریادلان این مرز و بوم با تمام توان و غیرت خود از مرزهای آبی و نام ماندگار خلیج فارس دفاع خواهند کرد.
وی با اشاره به فرا رسیدن روز خلیج فارس خاطرنشان کرد: استان هرمزگان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و پیوندهای فرهنگی و معنوی ، نزدیکی زیادی با خلیج فارس داشته و باید برای نکوداشت این روز تمام تلاش خود را انجام دهیم.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به اهمیت نگاه محتوایی به موضوع خلیج فارس خاطرنشان کرد: انجام کارهای نمادین از جمله جشنواره های مختلف می تواند با فعالیت های محتوایی و پژوهشی توسط دانشجویان، اساتید دانشگاه و دانش آموزان به غنای علمی و فرهنگی این روز مهم کمک کند.
اکرمی در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد بنیاد بین المللی خلیج فارس با مشارکت سازمان های غیر دولتی به ماندگاری این روز مهم در اذهان عمومی و مستند سازی کامل مدارک تاریخی مربوط به موضوع خلیج فارس کمک خواهد کرد.
معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری هرمزگان با یاد آوری این مطلب که با توجه به تنوع و گستردگی فعالیت بنیادها، بنیاد خلیج فارس شناسی در استان راه اندازی می شود، اظهارداشت: افراد، گروه ها و اقشار مختلف می توانند در این بنیاد گردهم آمده و کارهای مختلفی را با محوریت و موضوع خلیج فارس انجام دهند.
وی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان را مسوول راه اندازی این بنیاد معرفی و اظهار امیدواری کرد:در بودجه استان ،ردیف اعتباری مستقلی به این بنیاد اختصاص یابد.
وی یادآورشد: دانشگاه ها، آموزش و پروروش، سایر دستگاه ها و نخبگان نقش و وظیفه مهمی در فعالیت های این بنیاد پس از راه اندازی بر عهده دارند وبرخی از روی نادانی با تلاش بی ثمر برای تحریف نام خلیج فارس ،دست به کار نادرستی زدند که با واکنش شدید ایرانیان مواجه شد وبا توجه به اینکه خلیج فارس بخشی از هویت و سرزمین این ملت است هر ایرانی دفاع از آن را برای خود یک فرض واجب می داند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان اینکه خلیج فارس هویتی برای تمام مردم ایران است، گفت: نیاز است از زاویه فرهنگ و هنر به موضوع حفظ هویت خلیج فارس وارد شد که جشنواره خلیج فارس در همین راستا پایه گذاری شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا درویش نژاد روز سه شنبه در نشست ستاد اجرایی پنجمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس، اظهار داشت: نام خلیج فارس همیشه خلیج فارس بوده و نام دیگری برای آن وجود ندارد و باید برای دفاع از این نام و هویت تاریخی تلاش کنیم.
درویش نژاد با اشاره به استقرار دبیرخانه دائمی این جشنواره در هرمزگان، بیان داشت: هرمزگان آغازگر برگزاری این جشنواره بوده و با توجه به موقعیت استراتژیک استان در کنار آب های خلیج فارس، برنامه های مرتبط با این موضوع با محوریت هرمزگان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه برنامه های پنجمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس از روز دوشنبه در بندرکنگ آغاز شده، بیان داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده امروزچهارشنبه 9 اردیبهشت جشن بزرگی در بوستان غدیر بندرعباس ومراسمی ، رونمایی ازفرش خلیج فارس در هرمزوهمچنین روز پنجشنبه دهم اردیبهشت مراسمی باحضور شخصیت های برجسته کشوری به مناسبت گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برگزار می شود.
درویش نژاد تاکید کرد: به موضوع خلیج فارس باید به دور از گرایش ها و اعتقادات مختلف پرداخته شود و تنها مبحث هویت و اصالت نام خلیج فارس مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: همزمان با روز ملی خلیج فارس و پنجمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس از هشت کتاب شامل رقابت و درگیری های او، جزایر ایرانی خلیج فارس، ایالات متحده آمریکا و خلیج فارس، از مروارید تا نفت در تاریخ خلیج فارس، تاریخ خلیج فارس از قدیمی ترین دوران تاکنون، لارنس جی پاتر، بنادر تاریخی خلیج فارس، خلیج فارس- شعر کودک رونمایی می شود.
وی تصریح کرد:البته تعداد آثار مکتوب که طی یکسال گذشته در حوزه های مختلف خلیج فارس به چاپ رسیده بسیار بیشتر از این می باشد اما دبیرخانه جشنواره اولویت را به کتاب هایی داده که از محتوای فرهنگی، هنری و تاریخی برخوردار باشند.
دهم اردیبهشت در تقویم رسمی کشور بنام خلیج فارس ثبت شده تا نام خلیج فارس برای همیشه در تاریخ بماند وذهن ها آن را ازیاد نبرند.ک/4
/14846048
گزارش از : از خلیل تنیده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال