نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی:

محکومیت نسل کشی ارامنه جلوی خشونت های صد سال اخیر را می گرفت

تهران - ایرنا - نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر محکومیت بین المللی نسل کشی ارامنه اتفاق می افتاد، جلوی بسیاری از جنگ ها و خشونت های صد سال اخیر گرفته می شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا کارن خانلری عصر پنجشنبه در آیین یکصدمین سالگرد نسل کشی ارامنه در آوریل 1915 توسط ترکیه عثمانی گفت: آنجه اکنون ارامنه مطالبه می کنند قبول نسل کشی و ادای پیامدهای حقوقی آن توسط دولت ترکیه است.
وی افزود: آنچه مد نظر ارامنه جهان است همان رفتاری است که برخی از دولت ها در مقابل نسل کشی ها انجام دادند همچون کاری که دولت آلمان با پرداخت غرامت به یهودیان انجام داده است.
وی در ادامه موضع گیری دولت ایران را در قبال نسل کشی ارامنه مطلوب دانست و گفت: دولت ایران در همان سال 1915 پذیرای مهاجران اجباری ارمنی به خاک کشورش بود و آنان را با آغوش باز پذیرفت و سکنی داد.
وی همچنین واکنش مسوولان جمهوری اسلامی را در این زمینه تشریح کرد و گفت: امام خمینی(ره) پس از انقلاب ، قتل عام ارامنه را محکوم کردند و فرمودند ایران کشوری نیست که به قتل عام این مردم بپردازد و ارمنیان حق زیستن ، اشتغال مانند دیگر شهروندان ایرانی دارند.
وی با اشاره به پروتکلی که دولت ترکیه در سال 2009 با کشور ارمنستان منعقد کرد گفت: این پروتکل ربطی به گذشتن از مطالبات ملی در خصوص نسل کشی ارامنه ندارد .
خانلری در ادامه این برنامه که باحضور خبرنگاران برگزار شد، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه ارمنستان اهرمی قوی برای وادار کردن دولت ترکیه به قبول نسل کشی ندارد گفت: فشار و محکومیت های بین المللی اهرمی قوی برای واداشتن دولت ترکیه به پذیرش این موضوع است.
به گفته برگزارکنندگان آیین یکصدمین سالگرد نسل کشی ارامنه در آوریل 1915 در کلیسای سرکیس مقدس تهران، این آیین بخشی از مراسم ادای احترام به قربانیان نسل کشی ارامنه توسط عثمانی ها است که به طور همزمان در کشورهایی که ارامنه در آن ساکن هستند برگزار شده است.
اجتمام(3(3377**1540** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال