تقی خانی : به جمع بندی برای نامزدی در انتخابات فدراسیون پزشکی نرسیدم

تهران – ایرنا – سرپرست جدید فدراسیون پزشکی ورزشی که 26فروردین ماه به جای علیرضااسدی به این سمت منصوب شد،گفت: هنوز به جمع بندی برای نامزدی در انتخابات ریاست این فدراسیون نرسیده ام و یکی از مهم ترین اهداف من برگزاری این انتخابات به شکلی کاملا صالح و سالم است .

محمد تقی خانی که عنوان قائم مقامی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ را در اختیار دارد، به ایرنا افزود: از مدتها پیش وزیر ورزش و جوانان از من خواسته بود که به عنوان سرپرست تصدی فدراسیون پزشکی ورزشی را بپذیرم اما با توجه به اینکه در دانشگاه تدریس می کنم ، این موضوع را نپذیرفتم و علیرضا اسدی را شخصا به وزیر ورزش پیشنهاد کردم.
مشاور وزیر ورزش وجوانان ادامه داد: اما این بار وزیر خیلی تاکید کردند والبته با توجه به اینکه بیش از 25 سال در این حوزه فعالیت کرده ام ، این پست را پذیرفتم و تلاش خواهم کرد طی سه ماه آینده شرایط را برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون پزشکی ورزشی فراهم کنم.
تقی خانی در خصوص برنامه هایش گفت: یکی از مهم ترین وظایف فدراسیون پزشکی ورزشی توجه به سلامت ورزشکاران است تا کمترین صدمه را ببینند و پس از سلامت بحث درمان مطرح می شود .
وی ادامه داد: همچنین ما باید همیشه در شرایطی باشیم که اگر ورزشکاری آسیب یا جراحتی برداشت بتوانیم بیشترین خدمات را به وی ارایه کنیم .
سرپرست جدید فدراسیون پزشکی ورزشی خاطرنشان کرد: هر یک از فدراسیون های ورزشی با گروه خاصی سرو کار دارند و این درحالی است که فدراسیون پزشکی ورزشی یک فدراسیون چند بعدی است و با تمامی ورزشکاران رشته های مختلف از جمله والیبال ، فوتبال وتکواندو سر و کار دارد .
تقی خانی ادامه داد: برای اینکه پزشکی ورزشی بتواند در ابعاد مختلف خدمات مناسبی را در اختیار ورزشکاران قرار دهد نیاز به ساختاری مناسب دارد که این مساله نیز با مطالعه جدی امکانپذیر است.
به گفته وی برای ایجاد یک ساختار مناسب باید کارگروهی درفدراسیون تشکیل شود تا شاکله اصلی ساختار این فدراسیون تعیین شود.
مشاور وزیر ورزش وجوانان گفت : باید وظایف کمیته های پزشکی هریک از فدراسیون های ورزشی مشخص شود تا فعالیت آنان با فدراسیون پزشکی ورزشی موازی کاری نباشد و اگر قرار است همان کاری را که ما می کنیم آنان نیز انجام دهند، بهتر است کمیته های پزشکی کارها را انجام دهند .
وی اضافه کرد : امیدوارم با فدراسیون ها در خصوص انتخاب روسای کمیته های پزشکی به تعامل برسیم تا افرادی انتخاب شوند در این زمینه تخصص داشته وطبق سیاست های فدراسیون پزشکی ورزشی فعالیت کرده به خوبی کارهای پزشکی را در فدراسیون ها مدیریت کنند.
سرپرست جدید فدراسیون پزشکی ورزشی اضافه کرد: حدود 25 سال پیش که هنوز ستاد ملی مبارزه با دوپینگ راه اندازی نشده بود ، ما تصمیم گرفتیم آزمایشگاهی برای انجام تست دوپینگ راه اندازی کنیم و با وجود تمایلی که کمیته بین المللی المپیک (IOC) به این مساله در ایران نشان داد، متاسفانه به دلیل نبود درک کافی از بحث کنترل دوپینگ و عدم حمایت از این برنامه آزمایشگاه هرگز فعال نشد.
وی ادامه داد:امروزفضای ورزشی درکشور ناسالم است، زیرا وقتی یک نوجوان 14ساله برای انجام فعالیت های ورزشی وارد این فضا می شود خیلی زود آلوده شده و صدمه می بیند.
تقی خانی گفت: نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد وسالم سازی محیط های ورزشی ازمهم ترین وظایف پزشکی ورزشی است.نباید بگذاریم نوجوانان وجوانان ما در فضا و محیط های ورزشی آلوده شوند، بنابر این باید پیشگیری ها قبل از هر کاری انجام شود و با کنترل در بخش تهیه و توزیع مکمل های غذایی و دارویی می توانیم پیشگیری کاملا مناسبی داشته باشیم .
**مشاور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری : به گودرزی قول راه اندازی آزمایشگاه دوپینگ را داده ام
وی راه اندازی آزمایشگاه بین المللی واستاندارد دوپینگ در کشور را موضوع قولش به وزیر ورزش وجوانان عنوان کردوگفت: یکی از مهم ترین اهداف من در دوره سرپرستی ام در فدراسیون پزشکی ورزشی ، راه اندازی این آزمایشگاه است.
سرپرست جدید فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد: برای تعمیرات و نوسازی و تامین تجهیزات جدید برای این آزمایشگاه به حدود 80 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
تقی خانی ادامه داد: درصورتی که عزم ملی، سیاسی ومالی برای این مساله وجود داشته باشد طی شش ماه آینده کارهای لازم براساس استاندارد های وادا (آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ ) برای بازسازی و تجهیز این آزمایشگاه انجام خواهد شد تا بتوانیم از نمایندگان وادا برای بازدید از این مرکز دعوت کرده و تایید آنان را نیز بگیریم .
مشاور وزیر ورزش و جوانان گفت: در صورت راه اندازی این آزمایشگاه ، ایران می تواند مرکز آزمایش دوپینگ در منطقه نیز باشد.
تقی خانی وجود تست های مثبت ورزشکاران را دلیل ناآشنا بودن اعضا کادرفنی با علوم روز ورزشی دانست وگفت: در اغلب مواقع عدم آشنایی بدنسازان ، متخصصان تغذیه ، تدارکات و سایر اعضای کادر فنی با علوم مربوطه موجب می شود تا ورزشکاران جوان توصیه افراد سود جو یا غیر متخصص را در این زمینه بپذیرند.
وی آموزش مسئولان ومربیان تیم های ورزشی را از دیگر برنامه های فدراسیون پزشکی ورزشی عنوان کرد و گفت: استفاده از داروها و مکمل ها در بیشتر اوقات لازم و قانونی است اما متاسفانه بسیاری از اعضای کادر فنی نمی دانند از این داروها یا مکمل ها چه زمان و تا چه اندازه باید استفاده شود.
تقی خانی از برگزاری کنگره مکمل های غذایی درمرداد ماه سال جاری خبر داد وافزود: امسال این کنگره به مکمل های ورزشی اختصاص دارد و کلاس ها طوری طراحی شده مدارک شرکت کننده پس از ارزیابی به آنان ارایه شود.
پس ازبرکناری لطفعلی پورکاظمی ، علیرضا اسدی پنجم آبان ماه سال گذشته به عنوان سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی انتخاب شد و با توجه به استعفای اسدی پیش از شش ماه تعیین شده ، گودرزی محمد تقی خانی را به عنوان سرپرست دوم این فدراسیون انتخاب کرد .
تقی خانی دانش آموخته رشته علوم آزمایشگاهی تشخیص پزشکی (کارشناسی)، بیوشیمی بالینی (کارشناسی ارشد)، بیوشیمی بالینی (دکترای تخصصی) است و دوره تخصصی خون و هورمون ها را به ترتیب در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، دانشگاه های مورگان، میامی، اوهایو امریکا گذرانده است.
ورزشی (4)**1828**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال