ارزیابی رسانه های لبنانی

توقف تجاوزعلیه یمن، شکستی دیگر برای سعودی ها

بیروت – ایرنا - به دور از نگاه رسانه ها و محافل دیپلماتیک، در 24 ساعت گذشته یک زنجیره تحولات میدانی رخ داد که نتیجه آنها آل سعود را مجبور کرد تا تصمیم بگیرد تجاوز گسترده نظامی خود علیه ملت یمن را متوقف کند.

به گزارش ایرنا، رسانه های لبنانی در شماره روز چهارشنبه خود با اهتمام ویژه به نقش جمهوری اسلامی ایران و اظهارات حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ساعاتی قبل از اعلام توقف جنگ علیه یمن، افزودند: درها همچنان به روی جنگ باز هستند و به همین دلیل تصمیم قطعی برای توقف بمباران ها مانند دستیابی به آتش بس نیازمند تحکیم و تثبیت و برداشتن گام هایی میدانی و سیاسی است.
روزنامه الاخبار به نقل از منابع بسیار آگاه نوشت که در یک دو روز گذشته تحولاتی رخ داد و به تصمیم آل سعود منجر شد که اهم آنها بدین شرح است:
- تهران نشانه ها و پالس هایی از تصمیم سعودی ها برای گسترش دایره بمباران های بی هدف در یمن دریافت کرد و از سوی دیگر آمارها حاکی از افزایش شمار قربانیان در بیشتر مناطق یمن ناشی از حملات و بمباران های وحشیانه بود.
- براین اساس ایران تصمیم گرفت تا نیروی دریایی خود را به سرعت عازم دریای سرخ کرده و مقابل خلیج عدن مستقر کند و بدنبال آن آمریکا تحرک دریایی خود را برای مقابله با آنچه احتمال دخالت ایران خواند، سرعت بخشید.
- تهران به پایتخت های اروپایی ابلاغ کرد در مقابل اقدامات سعودی ها دست بسته نخواهد ماند و به همین دلیل اروپایی ها تماس های فی مابین و همچنین با آمریکا را شتاب بخشیدند و سرانجام پیام های اعتراضی را در خصوص زیاده روی در استفاده از قدرت و بمباران مناطق مسکونی برای سعودی ها فرستادند به ویژه اینکه تعداد قربانیان ازمیان شهروندان یمنی رو به افزایش گذاشته بود.
- دستگاه های نظامی و امنیتی کشورهای عضو ائتلاف ضد یمن و کشورهای غربی متوجه شدند که بیش از 15 بار تلاش برای ترور رهبران و فرماندهان جنبش انصارالله و در راس آنها عبدالمالک الحوثی شکست خورده و اهدف آنچه بمباران مخازن سلاح خوانده شده ، تحقق نیافته است.
- بخشی ازنیروهای کمیته های مردمی یمن به سوی مرزهای عربستان به حرکت درآمدند و چند عملیات غافلگیرکننده آنها در داخل خاک عربستان به هلاکت چند نظامی سعودی منجر شد و ادامه این عملیات سعودی ها را مجبور کرد تا برای جلوگیری از درز اخبار یک طرح کنترل امنیتی و سانسور شدید رسانه ای وضع کنند.
- در این چارچوب وزارت کشور عربستان وضعیت آماده باش کامل اعلام کرد و تدابیر لازم را برای مقابله با هرگونه رویارویی احتمالی زمینی در نظر گرفت.
- براین اساس سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی دستور داد تا گارد ملی آماده شود و به سمت مرزهای با یمن حرکت کند.
- نیروی دریایی آمریکا دریافت تحرک نظامی دریایی ایران نشانگر آمادگی آن برای اقداماتی معین است و به همین دلیل آمریکایی ها به سرعت با مقامات جمهوری اسلامی ایران تماس گرفته و موضع آنان را جویا شدند.
- پاسخ ایرانی ها این بود که برای مقابله با تجاوز سعودی ها دست بسته نخواهند بود.
- آمریکایی ها با دریافت جزئیات بیشتری از تصمیم های تهران از جمله جلوگیری از سفر شهروندان ایرانی به عربستان که به توقف سفر عمره محدود نمی شود، قبل از سعودی ها با سیگنال های میدانی ایران آشنا شدند.
- صبح دیروز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تلفنی تماس گرفت و گفت که آمریکا مصلحت نمی بیند دایره بحران در منطقه گسترش یابد.
- کری اعلام کرد که به سرعت با سعودی ها برای توقف جنگ در مقابل همکاری برای شروع روند سیاسی تماس می گیرد.
- عصر دیروز ایرانی ها تماس هایی دریافت کردند که تاکید داشت سعودی ها با توقف بمباران های هوایی و پایان توفان قاطعیت موافقت کرده اند اما این تصمیم به معنای توقف همه جانبه جنگ نیست.
- سعودی ها گفته اند که اگر مجبور شوند عملیات بمباران کاروان ها و محل تجمع حوثی ها را در جنوب یمن از سر می گیرند زیرا به همپیمانان خود در این منطقه به ویژه عبدربه منصورهادی رییس جمهوری مستعفی و فراری تعهداتی دارند که از جمله آنها بازگرداندنش به عدن است.
- شامگاه دیروز و بعدز صدور بیانیه نخست سعودی ها مبنی بر پایان عملیات نظامی ، انصارالله به سرعت به عمانی ها اعلام کرد که سعودی ها به طور یک جانبه توقف تجاوز علیه یمن را اعلام کرده اند و دیگران ملزم به رعایت آن نیستند.
- انصارالله با تاکید بر مخالفت قاطع خود با هرگونه دخالت خارجی در گفت وگوهای داخلی یمنی ها، خاطرنشان کرد: سعودی ها آنچه را که با قدرت نظامی نتوانستند محقق سازند قطعا در مذاکرات سیاسی به آن دست نخواهند یافت.
روزنامه الاخبار به نقل از منابع بسیار آگاه ادامه داد : تحولات دیگری نیز به طرف سعودی فشار وارد کرد تا تجاوز علیه یمن را متوقف کند و از جمله آنها این بود که فرماندهی نظامی ائتلاف ضد یمن اعلام کرد بانک اهداف نظامی به آخر رسیده و شرایط سخت شده است و ضرورت ورود به عملیات زمینی باید بررسی شود.
این در حالی است که مصر، پاکستان ، اردن و سودان تاکید کرده بودند هرگز در جنگ زمینی مشارکت نمی کنند.

** آیا جنگ به صور کامل متوقف شده است؟
بیشتر طرف ها معتقدند که جنگ به طور کامل متوقف نشده است و برهمین اساس حوثی ها بر ضرورت پایان سریع محاصره هوایی و دریایی یمن و توقف کامل هرگونه بمباران مناطق جنوبی توسط نیروهای سعودی تاکید و اعلام کرده اند احدی حق ندارد مانع سیطره کامل ارتش یمن برهمه خاک یمن شود.
السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت: هزاران قربانی غیرنظامی و دهها هزار آواره و ویران کردن زیرساخت های یمن ، اینها موفقیت های توفان قاطعیت در حدود چهار هفته گذشته است که به متلاشی شدن آن قبل از دستیابی به اهداف اعلام شده اش منجر شد.
السفیر افزود: در بیست و هفتمین روز تجاوز نظامی سعودی ها علیه یمن ، توفان قاطعیت آنها فروکش کرد و همه چیز حاکی است که آل سعود به بن بست رسیده و نتوانسته است اهداف اعلام شده خود را مانند تسلیم شدن انصارالله و آنچه بازگشت مشروعیت به یمن می خواندند، محقق سازد.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد:نشانه ها حاکی است که جنگ به طور کامل و رسمی متوقف نشده و حل وقصل های سیاسی در نشست هایی پشت درهای بسته صورت می گیرد و نتایج آن در پایتخت یک کشور اعلام خواهد شد.
رسانه های لبنانی با اهتمامی ویژه، اظهارات حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که ساعاتی قبل از توقف تجاوز سعودی ها علیه یمن از آن خبر داده بود، مورد توجه قرار دادند.
السفیر نوشت: ایران نخستین کشوری بود که از توقف تجاوز نظامی سعودی ها علیه یمن خبر داد و نخستین کشوری هم بود که از آن استقبال کرد.
احمد عسیری سخنگوی رسمی ائتلاف ضد یمن به سرکردگی سعودی ها اعلام کرد که در 27 روز مناطق مختلف یمن 2415 بار بمباران شده است.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: آمارهای اولیه حاکی هستند تجاوز نظامی سعودی ها علیه یمن به کشته شدن 942 و زخمی شدن3500 یمنی منجر شده است که بسیاری از آنها زنان و کودکان هستند.
السفیر تاکید کرد:در حالی سعودی ها مجبور شدند تجاوز علیه یمن را متوقف کنند که ملک سلمان ساعاتی قبل از اعلام آن دستور داده بود گارد ملی به فرماندهی متعب بن عبدالله برای آنچه حمایت از مرزهای عربستان با یمن خوانده شده است، عازم منطقه شود.
این روزنامه لبنانی با اشاره به شرح وظایف گارد ملی سعودی ها که متعب بن عبدالله از سال 2010 فرمانده آن است، تصریح کرد که دستور پادشاه سعودی برای اعزام آن به مرزهای با یمن تردید آمیز است به ویژه اینکه تاکنون سعودی ها دلیل اتخاذ این تصمیم را اعلام نکرده اند.
السفیر نوشت: سعودی ها در حالی توقف تجاوز علیه یمن را اعلام کردند که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دو روز قبل در نشست خود در نیویورک اعلام کرده بودند تا زمانیکه حوثی ها به تصمیم شورای امنیت تن ندهند و از مناطقی که تحت سیطره آنها است، خارج نشوند، توفان قاطعیت متوقف نمی شود.
عبدالله المعلمی سفیر سعودی ها در سازمان ملل متحد بعداز دیدار با بان کی مون دبیرکل این سازمان که خواستار توقف تجاوز علیه یمن شده بود، گفت که ما هم خواستار توقف سریع عملیات جنگی هستیم اما شرط و شروطی دارد.
ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن اعلام کرده است که شورای امنیت به زودی برای بازنگری در موضع خود نسبت به بحران یمن تشکیل جلسه خواهد داد.
خاورم ** 1324
.

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال