رییس مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد:

فعالیت های دانشگاه آزاد در میدان نفتی کرنج وارد مرحله اجرایی شد

تهران- ایرنا- رییس مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فعالیت های این دانشگاه به منظور ازدیاد برداشت از مخازن میدان نفتی کرنج از روز گذشته به صورت رسمی وارد مرحله اجرایی شد.

دکتر داود ثمری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: جلسه مشترک مدیران مناطق نفت خیز جنوب و مسوولان دانشگاه آزاد روز گذشته، 29 فروردین ماه در اهواز برگزار شد و در این جلسه تایید کلی نقشه راه اجرای پروژه های فناورانه این دانشگاه برای مطالعه میدان نفتی کرنج صورت گرفت.
وی افزود: این نقشه، چراغ راه برنامه های ما خواهد بود و از طریق آن فعالیت ها و پژوهش های فناورانه دانشگاه آزاد را در میدان نفتی کرنج در فازهای مختلف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در طول 10 سال اجرایی خواهیم کرد.
ثمری خاطرنشان کرد: برنامه های دانشگاه آزاد به منظور ازدیاد برداشت و فشار مخازن نفت میدان کرنج در قالب شناسایی مسایل عملیاتی میدان و ارایه راه حل ها و طرح های نوآورانه در این مسیر دنبال خواهد شد.
وی در مورد دیگر تصمیمات نشست مشترک روز گذشته مدیران مناطق نفت خیز جنوب و مسوولان دانشگاه آزاد گفت: درپی تصمیمات شرکت کنندگان در این جلسه، پنج کارگروه تاسیسات سطح الارضی، مهندسی حفاری، علوم زمین، مهندسی مخزن و مهندسی فعالیت های چاه محور تشکیل شد و اعضای این کارگروه ها متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد و کارشناسان فنی مناطق نفت خیز جنوب نیز مشخص شدند.
رییس مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد ادامه داد: در این جلسه همچنین کاربرگ های مختلف تعریف پروژه (RFD) را مطرح کردیم؛ عناوین کلی آنها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد هر یک از آنها در کارگروه مربوطه بررسی و نتایج گزارش شود.
واگذاری تحقیقات توسعه ای مخازن میدان نفتی کرنج به دانشگاه آزاد طی تفاهم نامه ای که در اسفندماه سال گذشته با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت و حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی به امضا رسید، صورت گرفت.
براساس این تفاهم نامه، مسوولیت تحقیقات توسعه ای دو مخزن پابده و آسماری میدان نفتی کرنج به صورت رسمی به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار و این دانشگاه به عنوان مشاور پژوهشی مخازن یادشده، تعیین شد.
دانشگاه آزاد اسلامی به موجب این تفاهم نامه، در قالب کنسرسیومی متشکل از ١٠ واحد دانشگاهی توانمند در صنایع بالادستی نفت و گاز، مسوولیت تحقیقات توسعه فناوری و تولید دانش بنیان از مخازن هیدروکربنی را در دو یا سه میدان نفتی و گازی برعهده می گیرد.
بهینه سازی مصرف انرژی نیز از دیگر مفاد مورد تاکید وزارت نفت در این تفاهم نامه است که بر مبنای آن، دانشگاه آزاد اسلامی به منظور بهینه سازی و افزایش کارایی مصرف انرژی، نسبت به اجرای طرح های موردنظر وزارت نفت اقدام می کند.
علمی(4)1055**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال