یادی از زنده یاد فرامرز رضاپور سازنده و نوازنده ساز

هنرمندی صفت نیست - آرمان رضاپور

بیش از 40 روز از درگذشت استاد «فرامرز رضاپور» سازنده و نوازنده با سابقه ساز قانون می گذرد ؛ کسی که جزو نخستین نوازندگان ساز قانون بود و ابتکاراتی را در زمینه ساخت ساز قانون و سنتور انجام داد و سنتور بدون کوک (کروماتیک) را در سال 1374ابداع کرد. تبحر وی در درودگری باعث شد تمام مراحل ساخت ساز قانون و سنتور را از مرحله خرید چوب، برش ، ساخت خرک، گوشی و... شخصاً انجام دهد .

استاد رضاپور، در سال 1377 خورشیدی با ابتکار عمل و پس از یک سال چانه زنی با مقامات دولتی سرانجام توانست انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران را از طریق وزارت کار به ثبت برساند. استاد رضاپور در قسمتی از خاطرات خود می نویسد: 'مسوولان وقت عقیده داشتند هنرمند صفت است و شغل تلقی نمی شود'. یا یکی از مسوولان وقت عنوان می کرد 'تلقی کردن کار هنرمند به عنوان شغل توهین به هنرمند است .' به دلیل این که استاد رضاپور در خانواده ای قانونگرا - پدرش قاضی دادگستری بود - متولد شده بود ، به حقوق اساسی کاملاً مسلط بود و بالاخره توانست مسوولان وقت را متقاعد کند و انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران را ثبت کند.
صرف تشکیل این سندیکا از آن جهت حایز اهمیت بود که برای نخستین بار در تاریخ ایران ، فعالیت در عرصه موسیقی به عنوان شغل تلقی می شد. همین مسأله نیز سبب شد فعالان عرصه هنری موسیقی با عنوان هنرمند در سال 1377 بتوانند با پرداخت حق بیمه از خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند .
پس از مدتی فرامرز رضاپور با این استدلال که به دلیل مناسبت های مذهبی جامعه ؛ هنرمندان موسیقی در حدود حداقل چهار ماه از سال فاقد درآمد هنری هستند و ضرورت دارد به آنها بیمه بیکاری پرداخت شود یا دولت بخشی از هزینه های بیمه آنها را تقبل کند ، موفق شد در نهایت پس از 2 سال فعالیت سندیکایی و مکاتبات، دولت اصلاحات (1381) را متقاعد کند تا دولت بخشی از هزینه های بیمه هنرمندان را بپردازد که بعد از آن هنرمندان موسیقی فقط 10 درصد از حق بیمه خود را پرداخت می کردند و مابقی آن توسط دولت پرداخت می شد.
این استاد موسیقی در سال 1381 با شرکت در نشست آسیایی سازمان جهانی کار (ILO) و سخنرانی و توضیح در مورد چگونگی تأسیس ، وضعیت بیمه اعضا و مشکلات پیش روی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی، موفق شد تأییدیه سازمان جهانی کار را برای این انجمن بگیرد. در این نشست علاوه بر انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران تنها انجمن دیگری که موفق به اخذ تأییدیه سازمان جهانی کار شد انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بود .
پس از اخذ تأییدیه سازمان جهانی کار به عنوان نهاد سندیکایی مستقل و آزاد ، مذاکرات و مکاتبات خود را با فدراسیون جهانی موسیقیدانان (FIM) آغاز کرد و پس از سه سال مذاکرات فشرده موفق شد به عنوان نماینده ایران به عضویت فدراسیون جهانی موسیقیدانان درآید؛ امری که علاوه بر ایجاد ارتباط میان هنرمندان موسیقی ایران و سایر هنرمندان جهان باعث صیانت از حقوق هنرمندان موسیقی ایرانی در خارج کشور شد و همچنین اخذ ویزای کاری به عنوان هنرمند موسیقی و خدمات رفاهی دیگر مثل تخفیف هتل ها و... را برای هنرمندان موسیقی فراهم کرد.
منبع: روزنامه ایران 19/01/1394

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال