خروج ایران از ذیل بند 7 منشور سازمان ملل

تهران - ایرنا - سایت خبری امید هسته ای می نویسد :در دور جدید مذاکرات دیپلمات ها و کارشناسان از روز اول بر دفاع از صنعت هسته ای و در عین حال بر خروج ایران از ذیل بند 7 منشور آن هم با اذعان خود اعضای شورای امنیت تاکید داشتند.

در کنار صیانت از حقوق و دستاوردهای هسته ای صلح آمیز کشور، خارج شدن ایران از ذیل بند 7 منشور سازمان ملل و صدور قطعنامه ای تازه که دیگر قطعنامه های تحریمی را لغو می کند، از مهمترین دستاوردهای تفاهم و چارچوب کلی ترسیم شده در مذاکرات لوزان است.
اصغر زارعان معاون حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با پایگاه خبری امیدهسته ای با بیان این مطلب افزود: قدرت های غربی تلاش کرده بودند با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و صدور قطعنامه ذیل بند 7 منشور، ایران اسلامی را به ناحق به عنوان خطر امنیتی بین المللی جلوه دهند. معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: البته ایرانیان با مقاومت خویش هیچ گاه تسلیم این فضاسازی های سیاسی و رسانه ای در عرصه بین الملل نشدند و ذیل هدایت های مقام معظم رهبری و با تلاش متخصصان گمنام و پرتلاش صنعت هسته ای قطار فن آوری هسته ای صلح آمیز کشور هر روز بیش از دیروز پیش رفت؛ با این وجود فضاسازی ها در دنیا علیه ایران ادامه داشت. وی افزود: دستگاه دیپلماسی کشور دوشادوش سازمان انرژی اتمی همواره درصدد صیانت از حقوق و دستاوردهای ملی در این عرصه بوده است.
وی اظهار داشت: در دور جدید مذاکرات دیپلمات ها و کارشناسان از روز اول بر دفاع از صنعت هسته ای و در عین حال بر خروج ایران از ذیل بند 7 منشور آن هم با اذعان خود اعضای شورای امنیت تاکید داشتند.
اصغر زارعان اظهار داشت: این که ایران نخستین کشوری خواهد بود که بدون جنگ و درگیری و مسائلی که برای دیگر کشورها مانند یوگسلاوی سابق و عراق و دیگران پیش آمده با دیپلماسی و در عین باقی و فعال ماندن صنعت هسته ای با قطعنامه خود شورای امنیت از بند هفت خارج شود که افق آن در مذاکرات اخیر لوزان نمایان شده است، از عنایات الهی و بزرگترین دستاورد تیم مذاکره کننده و از نتایج حمایت و ارشادات مقام معظم رهبری است.
زارعان حفظ فن آوری هسته ای، چرخه سوخت و غنی سازی، ادامه تحقیق و توسعه حفظ و ارتقا راکتور آب سنگین اراک و ادامه فعالیت های علمی را از دیگر دستاوردهای چارچوب های روشن شده در لوزان خواند و افزود: ما واقعاً چیزی از دست نداده و نخواهیم داد حتی در مورد سایت فردو، با تبدیل آن به مرکز تحقیقات پیشرفته هسته ای جدید، فلسفه تاسیس آن که جایگزینی فردو به جای نطنز در صورت ایجاد مشکل برای سایت نطنز از طرف بدخواهان خارجی بوده است، تا آن موقع بتوان غنی سازی را زیر کوه ادامه داد، هنوز به قوت خود باقی است چرا که هزار دستگاه سانتریفیوژ به صورت آماده به کار در فردو خواهد بود تا اگر جمهوری اسلامی با بدعهدی و کارشکنی طرف های مقابل مواجه شد، کار غنی سازی در فردو بتواند از سرگرفته شود که این یکی از اقدامات مهم حفاظتی و امنیتی رعایت شده در مذاکرات است.
فصل 7 منشور سازمان ملل متحد چه می گوید؟
شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس فصل 7 منشور سازمان ملل متحد میتواند در وضعیت های تهدید صلح جهانی، تخطی از رویه های صلح، یا اعمال خشونت و زور در سطح جهان دست به اقدام بزند. طبق این بند می تواند مجازات هایی از قبیل قطع کامل یا جزیی روابط اقتصادی، ارتباطات زمینی، هوایی، دریایی، دریایی، پستی، تلگرافی، بیسمی و دیگر وسایل ارتباطی و هم چنین قطع روابط دیپلماتیک را در نظر بگیرد و تمام دولت های عضو سازمان موظف اند آن ها را اجرا نمایند.
چنانچه شورای امنیت تشخیص دهد که اقدامات پیش بینی شده در ماده 41 (مجازات های دیپلماتیک و اقتصادی) در حد کافی نبوده می تواند از نیروهای نظامی، هوایی و دریایی یا هر وسیله دیگری حذف نشود.
کره شمالی 1955، لیبی 1973، آنگولا 1991، یوگوسلاوی 1992، سومالی 1993، رواندا 1994، افغانستان، تیمورشرقی، کنگو، سیرالئون 1999، عراق 1990، 1995، 2002، هائیتی 2004، ایران 2006 مشمول فصل هفتم منشور سازمان ملل شدند.
در همه ی این موارد مداخله نظامی صورت گرفت و این کشورها متحمل صدمات و لطمات زیادی گردیدند، تنها موردی که راهکار معضل بروز کرده را با صلح و گفت و گو پیدا کرد و مناقشه مذکور به پایان خود نزدیک شده است، کشور ایران است، از این منظر می توان لوزان را ایستگاه اثبات توانمندی دستگاه دیپلماسی کشورمان خواند.
زارعان در بخش دیگر سخنانش با بیان این که بعد از ملت بزرگوار و مقام معظم رهبری و در دولت مدعی اول ادامه و گسترش فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشور، سازمان انرژی اتمی است، افزود: امروز نشاط و شادابی بر فضای کاری همکاران ما در سازمان حاکم است و افق پیش روی این صنعت را بسیار روشن و درخشان می بینیم.
زارعان با اشاره به کمک های فنی ریاست سازمان انرژی اتمی و کارشناسان این سازمان به مذاکرات تصریح کرد: موضوع هسته ای ایران دارای سه بعد فنی، حقوقی سیاسی بوده است، اما بحث فنی، بخش بسیار مهم مذاکرات بوده و کارشناسان و ریاست محترم سازمان انرژی اتمی با ارائه ابتکارات فنی راه دست یابی به تفاهم هسته ای را هموار کردند، وی افزود: در مورد نیروگاه اراک باید توجه داشت که آب سنگین ماندن و ارتقا راکتور و کاهش میزان پسماند پولوتونیم پیشنهاد و ابتکار متخصصان سازمان بوده و در نهایت این ابتکار باعث شگفتی و پذیرش منطق ایران توسط متخصصان غربی و سیاسیون آن ها شد.
زارعان همچنین درباره نحوه لغو تحریم های غربی علیه ایران مطابق بیانیه سوییس که مبنای توافق نهایی خواهد بود گفت: تا سه ماه آینده نگارش توافق آغاز می شود و پس از به امضا رسیدن آن طرفین به طور همزمان و با زمان بندی مشخص که در توافق نهایی خواهد آمد وارد مرحله اجرا می شوند و بنابر آن است که برداشتن تحریم ها نیز یک مرتبه صورت گیرد، به طوری که بیش از 100 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده فروش نفت ایران آزاد و صادرات نفت ایران برحسب سهمیه های اوپک حدود 2 برابر خواهد شد. همچنین همه افراد و شرکت های تحت تحریم هسته ای به صورت یک جا از تحریم خارج خواهند شد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در ارزیابی آن چه در جریان مذاکرات حاصل آمده باید دقت داشت و به این مهم توجه کرد که خارج شدن ایران به عنوان نخستین کشور از ذیل بند 7 منشور سازمان ملل بدون جنگ و درگیری و با باطل کردن قطعنامه های قبلی و حفظ چرخه سوخت در کشور از مهمترین دستاوردهای تیم های مذاکره سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه با گروه 1+5 بوده است.
منبع/ امید هسته ای
اول **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال