ورود زنان به سالن های ورزشی در پیچ و خم تأیید و تکذیب ها

تهران - ایرنا - روزنامه شهروند نوشت: دو روز پیش بود که اعلام یک خبر از زبان معاون وزیر ورزش و جوانان تعداد زیادی از زنان ایرانی را خوشحال کرد: آزادی ورود زنان به سالن های ورزشی.

در این مطلب که روز دوشنبه در روزنامه منتشر شد، می خوانید: دو روز پیش عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان گفت که طرح پیشنهادی برای حضور زنان در سالن های ورزشی در شورای امنیت کشور تأیید شده و گفت که این طرح امسال اجرایی می شود. او در این باره به «ایرنا» گفت: «سال گذشته وزارت ورزش و جوانان آیین نامه جامع خود را برای حضور خانواده ها و زنان در سالن های ورزشی به شورای امنیت کشور ارایه کرد که خوشبختانه اواخر سال ٩٣مورد تأیید این شورا قرار گرفت. این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و با رویکردی ایجابی تنظیم شده است.»
ماجرا اما دیروز شکل دیگری به خود گرفت؛ آن هم با یک مصاحبه و اول صبح. این بار نوبت رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور بود که درباره ورود زنان به سالن های ورزشی و نه البته ورزشگاه ها، صحبت کند ولی درباره تکذیب این خبر.
بابک دین پرست دیروز گفت که شورای امنیت کشور درباره حضور زنان در سالن های ورزشی مصوبه ای نداشته است. بعد از سخنان او بود که دوباره ورود زنان به سالن های ورزشی در صدر اخبار قرار گرفت و البته این بار با این عنوان که زنان هنوز اجازه ورود به سالن های ورزشی را ندارند.
موضوع اما اینطور که پیداست به یک سوء تفاهم ساده یا اشتباه خبری برمی گردد. موضوع را فضه پناه لو، مدیرکل حوزه دفتر ریاست و روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به «شهروند» می گوید. او در غیاب شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری که دیروز تا هشت شب در جلسه هیأت دولت بود، گفت که معاون وزیر ورزش در این باره اشتباه کرده چرا که به جای شورایعالی امنیت ملی از شورای امنیت کشور که زیر نظر وزارت کشور است، استفاده کرده است: «در مصاحبه معاون وزیر ورزش با ایرنا اعلام شده شورای امنیت کشور که زیر نظر وزارت کشور است، مصوبه ورود زنان به سالن های ورزشی را تصویب کرده درحالی که این موضوع در شورایعالی امنیت ملی که آقای شمخانی دبیر آن است، مطرح و تصویب شده است.»
او گفت که مولاوردی دیروز در جلسه هیأت دولت با وزیر کشور در این باره صحبت کرده است. رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور اما بعد از آن حرف از تکذیب زده که دو روز پیش مولاوردی، معاون مرکز امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفته بود: «طبق برنامه ای که قبلا اعلام شده بود، کمیته مشترکی با وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و قرار شد تا نتایج و پیشنهادات آن جلسه به شورایعالی امنیت ملی ارسال شود و تصمیم گیری نهایی در آن جا صورت گرفت.»
این تأیید و تکذیب ها اما بعد از آن به راه افتاده که ١٧ اسفند گذشته هم این محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان بود که گفت موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها در شورایعالی امنیت ملی درحال بررسی است: «پرداختن یک طرفه به حضور زنان در ورزشگاه ها و مطرح کردن آن با صدای بلند به نحوی که ایجاد حساسیت کند، به سود ورزش زنان نیست. کارگروهی تشکیل شده و چارچوب هایی تدوین شده است و فکر می کنم در یکی از کمیته های شورایعالی امنیت ملی هم این موضوع مطرح شده است.
در صورت تصویب این موضوع، اتفاقات خوبی خواهد افتاد تا بخشی از مشکلات با رعایت قوانین حل شود.» وزیر ورزش و جوانان درحالی از این موضوع خبر داد که ساعتی بعد خبر رسید کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، میزبانی جام ملت های آسیا در سال ٢٠١٩ را به امارات داده است آن هم در شرایطی که ایران هم همزمان با امارات کاندیدای این میزبانی بود.
این اتفاق بعد از آن افتاد که خبرگزاری رویترز، چند روز قبل از آن نوشته بود اگر ایران به عنوان میزبانی در تورنمنت های مهمی مثل جام ملت های آسیا است باید به زنان اجازه دهد تا به ورزشگاه بروند اما کفاشیان گفته بود مشکل اصلی ایران در راه میزبانی جام ملت های آسیا «حق پخش و اسپانسرینگ» است و نه حضور بانوان در ورزشگاه ها.
از طرف دیگر حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهوری هم در اسفند ماه گفت که موانع حضور تماشاگران زن در ورزشگاه ها با حفظ موازین شرعی قابل رفع است: «جمهوری اسلامی ایران توانسته موانع حضور ورزشکاران زن در میادین ورزشی را رفع کند و می توانیم موانع حضور تماشاگران زن را نیز با حفظ موازین شرعی در ورزشگاه ها برطرف کنیم.»
وزیر ورزش و جوانان و مشاور فرهنگی رئیس جمهوری بعد از آن از بررسی موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها در شورایعالی امنیت ملی خبر دادند که قبل از آن سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در یادداشتی در هفته نامه فیفا از مسئولان ایران خواست که به ممنوعیت حضور همه زنان در ورزشگاه ها پایان دهند: «در نوامبر 2013 زمانی که به ایران سفر کردم، نه فقط با علاقه شدید مردم به فوتبال روبه رو شدم بلکه با قانون دیگری نیز برخوردم که حضور زنان در ورزشگاه ها را ممنوع می کرد.
این موضوع را در نشستی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مطرح کردم. تصورم این بود که این وضع می تواند در میان مدت تغییر کند اما تاکنون تغییری نکرده است.
حضور در اغلب مسابقات ورزشی مردان برای تماشاگران زن ممنوع است، هرچند در برخی موارد زنان خارجی اجازه می یابند که به ورزشگاه بروند.»
بعد از انتشار این سخنان بلاتر، این علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال بود که در واکنش به سخنان او گفت که حضور زنان خارجی در ورزشگاه ها را بررسی می کنیم.
همه این اتفاق ها اما بعد از آن افتاد که در تابستان گذشته و در بازی های جهانی والیبال که در تهران برگزار می شد، زنان اجازه ورود به ورزشگاه آزادی را برای تماشای مسابقات تیم ملی ایران و دیگر کشورها نیافتند و این موضوع باعث اعتراض تماشاچیان زن و حاشیه های زیادی در این باره شد.
بعد از آن بود که مسئولان وزارت ورزش و معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری قول دادند که تلاش می کنند این موضوع را حل وفصل کنند؛ تلاشی که به نظر می رسد حالا به نتیجه رسیده است.
منبع: روزنامه شهروند
اول ** 1346

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال