جشنواره ملی نوروزی چوگان با برگزاری این بازی در قزوین ادامه یافت

قزوین- ایرنا- در ادامه جشنواره ملی نوروزی چوگان در قزوین سه شنبه شب با حضور استاندار و جمعی از مسوولان محلی این استان، این بازی ورزشی به طور نمادین در مجموعه تاریخی دولتخانه صفویه انجام شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان قزوین پیش از آغاز این دیدار نمادین با اشاره به اینکه چوگان را در گذشته نه تنها یک ورزش بلکه یک آیین می دانستند، گفت: فرهنگ و تاریخ کشورمان به خوبی گویای آن است که چوگان ورزشی ایرانی است و ثبت آن به نام یک کشور دیگر حقیقت این موضوع را تغییر نمی دهد.
محمد علی حضرتی ها ، چوگان را جزو میراث ناملموس ایران خواند و با بیان اینکه برای احیای این رشته باید تلاش کنیم، اظهار کرد:مقام معظم رهبری نیز بر احیای این ورزش به عنوان بخشی از هویت ملی ایرانیان تاکید کرده اند.
وی با اشاره به سابقه چوگان در قزوین، ادامه داد: در دوره صفوی نیز شهر قزوین یکی از مراکز برگزاری مسابقات چوگان و ورزش های پیوسته به آن از جمله قپق اندازی بوده و جهانگردان و سفیران کشورهای اروپایی در سفرنامه ها و گزارش های خود به آن اشاره کرده اند.
این مسوول با اشاره به جایگاه ارزشمند این ورزش اصیل ملی در تاریخ و فرهنگ کشور، اظهار کرد: چوگان ریشه در تاریخ و فرهنگ ما ایرانیان دارد.
در این مسابقه نمادین، چوگان بازان در ابعادی کوچک تر از زمین واقعی چوگان و در یک زمین فوتبال (ورزشگاه تختی) به دیدار یکدیگر رفتند.
دو تیم حاضر در این مسابقه با سه ورزشکار روانه میدان شدند و در نهایت تیم چهلستون موفق شد از تیم عالی قاپو پیروز شود.
این مسابقه دوستانه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و هیات چوگان قزوین برگزار شد و روز پنجشنبه (12 فروردین) نیز در ادامه جشنواره ملی چوگان دومین مسابقه این بازی در دولتخانه صفوی قزوین انجام می شود.
در قالب جشنواره ملی چوگان، نمایشگاهی از این رشته از ابتدای نوروز در دولتخانه صفوی قزوین برپا شده است.
7389/ 6128/1859

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال