رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری درگذشت

تهران - ایرنا - پاتریارک ماردنخای چهارم رهبرجهانی کلیسای شرق آشوری پنجشنبه شب در سن 79 سالگی درگذشت.

به گزارش روزجمعه ایرناازدفتردبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان ونماینده آشوریها درمجلس شورای اسلامی، ماردنخای چهارم پس ازوصول به مقام پاتریارکی، اقدامات زیادی در راه اعتلای کلیسای شرق آشوری(کلیسای پارسی)درجهان برداشت که یکی ازآنها، ایجاد گفتگوبین کلیسای شرق آشوری باسایرفرق مسیحیت ونیزفرق مختلف اسلامی بود.
ماردنخا به تاریخ 15 سپتامبر 1935 مطابق با 24 شهریور 1314 هجری شمسی در کشور عراق به دنیا آمد.وی پس از گذراندن مراحل تعلیمات کشیشی در سال 1957به رتبه کشیشی ارتقا مقام یافت و برای مدت کوتاهی به ایران اعزام شد.
پاتریارک مارشمعون بیست و سوم در دهه 60 میلادی، ماردنخا را به مقام اسقفی ایران دستگذاری نمود و کرسی وی را به نام اسقف ماردنخا نامگذاری کرد.
ماردنخا که اسقف ایران به شمار می آمد، در سال 1342 به تابعیت ایران درآمد. وی در 25 مهر ماه 1355 پس از فوت مرحوم پاتریارک مارایشای شمعون ، طبق آراء سایر ساقفه کلیسای شرق آشوری در جهان به عنوان پاتریارک جدید انتخاب و دستگذاری شد.
یوناتن بت کلیا ، نماینده آشوری ها در مجلس شورای اسلامی و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان نیز درپیامی درگذشت رهبر و پاتریارک جهانی کلیسای شرق آشوری را تسلیت گفت:
اجتمام(1)**1776

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال