دانشگاه مذاهب اسلامی خواستار مجازات عاملان شهادت مرتضی المحطوری شد

تهران - ایرنا - دانشگاه مذاهب اسلامی ایران با صدور بیانیه ای خواستار مجازات عاملان حمله تروریستی تکفیری ها به مساجد و مراکز دینی در یمن و شهادت علامه مرتضی المحطوری استاد و موسس کرسی فقه زیدی شد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از دانشگاه مذاهب اسلامی، در این بیانیه ضمن ابراز تاسف از اقدامات جنایت کارانه عوامل افراطی و تکفیری در یمن آمده است: علامه مرتضی بن زید المحطوری استاد و موسسه کرسی فقه زیدی دانشگاه مذاهب اسلامی کشورمان و یکی از مراجع زیدی های یمن در صنعا به شهادت رسید.
در این بیانیه همچنین آمده است: علامه شهید المحطوری که از علمای برجسته جنبش انصارالله و رئیس مؤسسه فرهنگی بدر یمن به شمار می رود، در اوایل بهمن ماه گذشته، با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی در تهران، کرسی فقه زیدی را افتتاح و مبانی تدریس این فقه را تشریح کرده بود.
به گزارش ایرنا جمعه گذشته بیش از 140 تن در چهار حمله تروریستی گروه داعش به نمازگزاران 2 مسجد در صنعا پایتخت یمن شهید شدند که دست کم 13 تن از آنان کودک بودند و انفجارهای انتحاری در مسجدهای بدر و حشوش حدود 357 زخمی برجاگذاشت.
این دو انفجار در مسجد الحشحوش در منطقه الجراف شمال صنعا و دو انفجار دیگر در مسجد بدر در منطقه الصافیه در مرکز صنعا بوقوع پیوست.
در این حملات مرتضی المحطوری روحانی برجسته جنبش مردمی انصارالله یمن و 2 تن از سران این جنبش به شهادت رسیدند.
همچنین شهید المحطوری یکی از تشکیل دهندگان شورای مجمع تقریب مذاهب اسلامی در یمن بود که توانست ارتباطات خوبی با علمای جهان اسلام برقرار کند.
مرتضی المحطوری که در 13 رمضان سال 1373 هجری قمری مصادف با سال 1954 میلادی در روستای بنی اسد در منطقه محابشه یمن بدنیا آمد پس از فراگیری علوم قرآنی به صنعا مهاجرت کرد و در مسجد جامع صنعا و در دیگر مساجد این شهر و نزد علمای صنعاء درس آموخت.
وی همچنین علوم مختلفی همچون تفسیر، صرف، نحو و ادبیات عرب، فقه و اصول، منطق و اصول دین را پیش علمای بزرگی فراگرفت.
المحطوری که استاد دانشکده الهیات و حقوق دانشگاه صنعا، رئیس مرکز علمی و فرهنگی بدر و دارای دکترای دانشگاه قاهره در رشته اصول فقه بوده است، اجازات علمی متعددی از علمای یمن داشته و ضمن عضویت در جمعیت علمای یمن و عضویت در اتحاد جهانی علمای اسلام و نائب رئیسی شورای عالی تقریب مذاهب اسلامی را بر عهده داشته است.
وی همچنین از فقه زیدی و فقه شیعه به عنوان دو بال برای یک جسم یاد کرده و گفته بود: هیچیک از کتاب های مهم زیدی را نمی بینید، مگر اینکه از امام باقر (ع) و امام صادق (ع) در آن آمده و بهترین سند برای رسیدن به آموزه های اسلامی، اهل بیت (ع) هستند.
فراهنگ**1003**1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال