مشاور وزیر جهادکشاورزی:

نخستین برداشت گندم در سیستان و بلوچستان انجام شد/پیش بینی خرید حدود هشت میلیون تن گندم در سال 94

تهران - ایرنا - مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی از نخستین برداشت گندم سال زراعی جاری در استان سیستان و بلوچستان شهرستان چابهار خبر داد و گفت: حدود چهار تن گندم از منطقه عورکی شهرستان چابهار در سطح 150 هکتار برداشت شد.

اسماعیل اسفندیاری پور عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی پیش بینی می شود امسال 11 میلیون و 60 هزار تن گندم در کشور تولید شود که از این میزان نزدیک هفت میلیون و 700 هزار تن آن توسط دولت خریداری خواهد شد.
به گفته وی، این رقم نسبت به خرید تضمینی سال گذشته دولت حدود یک میلیون تن افزایش خواهد داشت به طوری که سال گذشته 6 میلیون و 716 هزار تن گندم خوراکی و 320 هزار تن گندم بذری از کشاورزان خریداری شده بود.
وی گفت: اولین برداشت گندم در منطقه عورکی شهرستان چابهار سیستان و بلوچستان از ارقام هامون و لاین S-87-11 است.
اسفندیاری پور با بیان اینکه برداشت گندم از اواسط فروردین ماه سال 94 در مناطق گرم و خشک جنوب کشور آغاز می شود، افزود: این برداشت از استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس و سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در مجموع سطح زیر گندم تولیدی کشور را 6 میلیون و 200 هزار هکتار برشمرد و گفت: از این میزان سطح زیرکشت، دو میلیون و 350 هزار هکتار سطح کشت گندم آبی و سه میلیون و 850 هزار هکتار سطح کشت گندم دیم است.
اسماعیلی پور درخصوص سطح بارندگی های کشور تا 27 اسفندماه سال جاری، افزود: امسال وضعیت بارندگی به طور میانگین 132.2میلیمتر بوده در حالی که میزان بارندگی در سال گذشته 158 میلیمتر بوده، هرچند در دوره بلندمدت نیز (میانگین 25 ساله)میزان بارندگی 164 میلیمتر تخمین زده شده است.
به گفته وی، میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته 16 درصد و نسبت به دوره بلندمدت 19 درصد کاهش نشان می دهد.
وی ادامه داد: همچنین وزارت جهادکشاورزی در سال جاری برای حمایت و پشتیبانی از گندمکاران و افزایش تولید گندم مجموعه نهاده های تولید این محصول شامل سم، بذر، انواع کودهای شیمیایی را بدون هیچ محدودیتی در اختیار کشاورزان قرار داده است.
وی اضافه کرد: طی این مدت در بخش تامین ماشین آلات کشاورزی مربوط به کاشت و برداشت گندم نیز خط اعتباری از سوی بانک کشاورزی برای تجهیز ناوگان مکانیزاسیون کشاورزان در نظر گرفته شده است.
مشاور وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: درشرایط فعلی مرحله داشت گندم در مناطق گرم به شکل آبیاری تکمیلی و در مناطق سردسیر و معتدل در مرحله آبیاری مبارزه با علف هرز و کنترل آفت سن در حال انجام است.
وی تاکید کرد: همچنین کود اوره برای مصرف سرک که در میزان پروتئین و مقدار تولید گندم تاثیرگذار است نیز بدون محدودیت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
به گفته وی، گندمکاران می توانند به کارگزاران در مراکز خدمات کشاورزان اعم از خصوصی و تعاونی ها مراجعه کنند و کود مورد نیاز خود را دریافت کنند.
وی درباره بانک عامل تامین هزینه خرید گندم در سال آتی، پیش بینی کرد که بانک عامل این طرح در سال آتی بانک کشاورزی باشد این در حالی است که تاکنون توافقات اولیه آن صورت گرفته و در صورت نهایی شدن برای اطلاع رسانی آن اقدام خواهد شد.
وی ادامه داد: طی سال های گذشته بانک عامل خرید هزینه گندم بانک سپه بوده است.
مشاور وزیر جهادکشاورزی، افزود: هنوز تعداد مراکز خرید هزینه گندم به طور کامل مشخص نشده اما در نظر داریم همچون سال گذشته مراکز خرید در مکان هایی ایجاد شود تا کشاورزان بتوانند محموله های گندم خود را در کوتاهترین نقطه تحویل دهند.
اسفندیاری پور تاکید کرد: طبق مصوبه دولت امسال قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی(گندم نان) 1155 تومان و هر کیلوگرم گندم دروم با قیمت 1188 تومان با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد خریداری خواهد شد.
وی اضافه کرد: این در حالی است که سال گذشته قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی 1050 تومان و گندم دروم 1080 تومان از گندمکاران کشور خریداری شده بود.
وی گفت: به طور قطع به هر میزان که کشاورزان مزارع خود را به روش های مناسب آبیاری کنند و در کنترل علف های هرز موفقیت داشته باشند گندم آنان نیز از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود که این مهم در قیمت گندم خریداری نیز موثر است.
اقتصام(4)م.ب/9186**1558

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال