ادامه انتقادهای مقام های آمریکا از 47 سناتور جمهوری خواه

جو بایدن: نامه 47 سناتور بسیار گمراه کننده است

تهران - ایرنا - جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا از نامه 47 سناتور آمریکایی به ایران درباره توافق هسته ای بشدت انتقاد کرد و آن را نامه ای بشدت گمراه کننده خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن در واکنش به نامه سناتورهای جمهوری خواه آمریکایی به رهبران ایران، هدف از آن را تضعیف رئیس جمهوری کنونی در بحبوحه مذاکرات حساس بین المللی عنوان کرده گفت این نامه بسیار پایین تر از شان نهادی است که برای آن احترام قائل هستم.
47 سناتور آمریکایی دوشنبه (دیروز) اعلام کردند طی نامه ای سرگشاده به مقام های ایران هشدار داده اند که هر نوع توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 از نقطه نظر آنها ممکن است فقط تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما پایدار بماند.
این سناتورها در نامه خود نوشته بودند: توافقی که به تصویب کنگره نرسیده باشد، می تواند فقط با یک حرکت قلم رییس جمهوری بعدی باطل شود و کنگره آینده هم هر زمان لازم دید، قادر است موارد توافق را تغییر دهد.
هری رید سناتور دمکرات آمریکا نیز با عصبانیت تلاش های جمهوری خواهان را برای تعضیف رویکرد اوباما در قبال توافق هسته ای با ایران محکوم کرد و آن را سیلی محکمی به صورت آمریکا خواند.
به گزارش پایگاه اینترنتی پولیتیکو، رید هدف از ارسال این نامه را که توسط تام کاتن سناتور تازه به مجلس سنا راه یافته جمهوری خواه از ایالت آرکانزاس تهیه شده، کارشکنی در مقابل مذاکرات خواند و گفت مداخله مستقیم در مذاکرات بین المللی اقدامی بی سابقه است که تنها هدف آن دستپاچه کردن رئیس جمهور است.
این سناتور دمکرات گفت به نظر می رسد ارزیابی همکاران جمهوری خواه من ناشی از تنفر آنها نسبت به رئیس جمهورشان است.
سناتور دیک دوربین از ایالت ایلینوی نیز این پرسش را مطرح کرد که آیا کاتن و همقطارانش این موضوع را درک می کنند که گزینه جایگزین مذاکرات هسته ای جاری بروز جنگ دیگری در خاور میانه است؟
نامه سناتورها با واکنش شدید اوباما مواجه شد و رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به آن گفت که در صورت توافق هسته ای با ایران، واشنگتن قادر به اجرای آن خواهد بود.
اروپام**9158**1485**1479

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال