معاون فناوری بسیج: تنوع طلبی احساسی از آثار سوء فضای مجازی است

شهرکرد - ایرنا - معاون فناوری اطلاعات و رسانه های نوین قرارگاه فضای مجازی بسیج کشور گفت: تنوع طلبی احساسی از اثرات مخرب فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.

به گزارش ایرنا، روح الله مومن نسب روز چهارشنبه در گفتمان چالش های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در شهرکرد افزود:این فضا به افراد اجازه می دهد تا احساسات خود را به انواع مختلف بروز دهند در حالی که عادت به این گونه رفتارها، فرد را از ابراز احساسات حقیقی در زندگی دور کرده و توان پاسخگویی به نیازهای عاطفی را از او سلب می کند.
وی گفت: جنگ نرم در منازل و در درون خانواده ها در حال روی دادن است و این جنگ بر اصول و نظم خاصی استوار نیست و همه افراد در تمامی سنین را درگیر می کند.
مومن نسب تردید، بدبینی و کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی در خانواده ها و جامعه را گلوله جنگ نرم دانست و تصریح کرد: تربیت حاصل شده از حضور در شبکه های اجتماعی و استفاده از محصولات این فضا متناقض با تربیت خانوادگی و هنجارهای اجتماعی است و موجب شکاف در روابط افراد با دیگران می شود.
وی فواید حضور در شبکه های اجتماعی را در دو بخش ارتباط و تفریح تشریح کرد و افزود: این فواید در مقابل 106 اثر مخرب شناسایی شده بسیار اندک است و نمی توان ضرر و زیان و همچنین خطرات این فضاها را نادیده گرفت.
این پژوهشگر فضای مجازی، با تاکید بر طراحی شبکه های اجتماعی و فضای مناسب و امن مجازی در کشور، یادآور شد: مردم در این زمینه از مسئولان مطالبه ای ندارند چرا که فعالیت های انجام شده نیز پاسخگوی نیازهای جامعه نبوده است.
مومن نسب در ادامه با انتقاد از برخی برنامه ها و طرح های اجرایی در کشور گفت: این برنامه ها به اعتیاد افراد به اینترنت و حضور بیشتر آنان در شبکه های اجتماعی غیر ایرانی دامن می زند.
معاون فناوری اطلاعات و رسانه های نوین قرارگاه فضای مجازی بسیج کشور، ایجاد و گسترش فضاهای مناسب تفریحی، آموزش خانواده ها و آشنا کردن آنها با خطرات و تهدیدات فضای مجازی، تولید شبکه های اجتماعی جایگزین مطابق بافرهنگ ایرانی و حمایت از شبکه های اجتماعی داخلی را از راهکارهای مبارزه با جنگ نرم دشمن برشمرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، وی با اشاره به اینکه هم اکنون فضای مجازی در همه ابعاد زندگی افراد نفوذ کرده، گفت: ناآگاهی از خطرات این فضا موجب آسیبهای متعدد شده، به گونه ای که اینک این موضوع به عنوان یک دغدغه جهانی شناخته می شود.
مؤمن نسب افزود: کشورهای توسعه یافته جهان به دلیل گسترش مشکلات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، برنامه های فیلترگذاری را با دقت بیشتری دنبال می کنند تا بتوانند امنیت و آرامش جامعه را حفظ کند.
وی، فیلتر 70 درصدی پایگاه های اینترنتی در انگلستان را نمونه ای از تلاش دولت ها برای کاهش خطرات فضای مجازی دانست و تصریح کرد: بر اساس مطالعات یک موسسه آمریکایی که از معتبرترین مؤسسات امنیت خانواده در جهان به شمار می رود، 89 درصد محتوای چت و پیامک ها غیراخلاقی است.
این کارشناس فضای مجازی مصرف گرایی در استفاده از فناوری های موجود را از عمده ترین عوامل ایجاد مشکلات در فضای مجازی دانست و یادآور شد: نرم افزارهای موجود برای حضور در شبکه های اجتماعی محصول فناوری است و هر محصول تولید شده منافع خاص تولیدکنندگان خود را دنبال می کند.
مومن نسب با اشاره به اینکه 70 درصد کاربران اینترنت در ایران را افراد زیر 26 سال تشکیل می دهند، در خصوص سازگار نبودن محصولات فناوری با هنجارهای ایران هشدار داد.
وی گفت: باید با نیازسنجی، آموزش و تولید محتوا و محصولات مناسب علاوه بر مهار فناوری و استفاده بهینه از آن، برای حفظ فرهنگ ایرانی اسلامی تلاش شود.
به گزارش ایرنا، نشست 'چالش های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی' با حضور جمعی از اعضاء کانونهای مادران و پدارن اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزی چهارمحال و بختیاری،در سالن همایشهای بلاغ اداره کل تبلیغات اسلامی این استان برگزار شد.
2097/6014/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال