زبان کُردی از سال 94 در دانشگاه آزاد اسلامی سنندج تدریس می شود

سنندج - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج از تدریس زبان کُردی در سال 94 در این دانشگاه خبر داد و گفت: در حال انجام مقدمات تدریس زبان کُردی هستیم و از سال آینده، زبان کردی در قالب دو واحد اختیاری در این دانشگاه تدریس می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمدقربان کیانی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران استان در سنندج، افزود: در سفر دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی به سنندج در آذر امسال، چند مصوبه از جمله تدریس زبان کُردی در واحد سنندج به تصویب رسید و منعی برای تدریس این زبان در دانشگاه آزاد سنندج وجود ندارد.
وی گفت: از اساتید و فرهیختگان حوزه زبان کُردی برای تدوین سرفصل های این درس دعوت شده و با نهایی شدن سرفصل ها و مشخص شدن اساتید، از سال 94 زبان کردی در قالب دو واحد درس اختیاری تدریس می شود.
او به فعال شدن مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز اشاره کرد و گفت: اولین فعالیت این مرکز تدوین و گردآوری کتابی به نام 'زیوری زمان' با موضوع کنایه های کُردی است که بزودی منتشر می شود.
وی همچنین از آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی شعبه ای در اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: این آمادگی از طرف ما وجود دارد اما مسوولان اقلیم کردستان عراق فعلا به دلیل وجود مشکلاتی، تمایلی برای راه اندازی نشان نداده اند و مسایل و مشکلات موجود در منطقه کردستان عراق مانعی برای اجرایی شدن این موضوع است.
کیانی در ادامه سخنان خود، دانشگاه ازاد اسلامی را حامی دولت و فعالیت های آن دانست و گفت: دانشگاه آزاد ظرفیت های بسیار خوبی دارد که می تواند به دولت در زمینه توسعه استان و دیگر بخش ها کمک کند.
وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی سنندج اکنون به دلیل دارا بودن هیات علمی توانمند و پرسنل خدمتگزار و دانشجویان پویا و فعال، یکی از دانشگاه های برتر کشور است و هر روز به موفقیت های این دانشگاه افزوده می شود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج همچنین گفت: رویکرد جدید این دانشگاه چالاکی و چابکی در ساختار دانشگاه و تفویض اختیار به هیات امناهای استانی و همچنین کاهش وابستگی به شهریه و توسعه درآمدهای غیر شهریه ای است.
کیانی افزود: رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شرکت های دانش بنیان است به طوری که اکنون 17 شرکت در این دانشگاه فعالیت دارند.
وی از فعالیت رسانه های استان کردستان در انعکاس موفقیت های دانشگاه آزاد سنندج قدردانی کرد و گفت: بخشی از موفقیت های به دست آمده مرهون حمایت رسانه ها بوده است.
هم اکنون در دانشگاه های آزاد اسلامی استان کردستان 19 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند که از این تعداد حدود 12 هزار نفر انها در دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج مشغول به تحصیل هستند.
هم اکنون 25 رشته دکترا و 54 رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی استان استان کردستان تدریس می شوند.ک/2
3033/1904

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال