نقد کتاب

یک مسوول فرهنگی: کتاب حکمت و سیاست از منابع تاریخی ایران است

مشهد - ایرنا - رییس مرکز اسناد و کتابخانه های ملی خراسان رضوی گفت: کتاب 'حکمت و سیاست' از این به بعد به عنوان یکی از مراجع مهم تاریخ ایران به حساب می آید و دارای آثار بسیار مثبتی است.

کتاب خاطرات دکتر سیدحسین نصر رییس دفتر فرح پهلوی با عنوان 'حکمت و سیاست ' تالیف 'حسین دهباشی' از سری کتابهای مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر است که اخیرا از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شده است.
'اکبر شیخ' دوشنبه شب در نشست نقد و بررسی این کتاب در جهاد دانشگاهی مشهد با حضور دهباشی، افزود: کتاب 'حکمت و سیاست' یک اثر فرهنگی بسیار ماندگار است که با همت سازمان کتابخانه های ملی تهیه شده است.
وی یکی از ویژگیهای مثبت این کتاب را نقد عالمانه موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی تاریخ ایران ذکر و بیان کرد: برای تهیه این اثر زحمات بسیار زیادی در سالهای مختلف کشیده شده است.
رییس مرکز اسناد و کتابخانه های ملی خراسان رضوی گفت: این کتاب از این به بعد به عنوان یکی از مراجع مهم تاریخ ایران به حساب می آید و دارای آثار بسیار مثبتی است و اگر عشق، علاقه و پشتکار آقای دهباشی نمی بود این کتاب به ثمر نمی رسید.
وی همچنین اظهارداشت: سازمان اسناد و کتابخانه های ملی خراسان رضوی از برگزاری نشستهای تخصصی نقد و بررسی کتاب در دانشگاههای استان حمایت می کند.
'حسین دهباشی' نیز در نشست دیشب گفت: پروژه تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم مجموعه ای از د هها گفت و گوی پژوهشی با تصمیم سازان و بازیگران اصلی عصر پهلوی دوم است.
وی افزود: این مجموعه پس از حدود 14 سال پیگیری و تلاش در خلال صدها ساعت مصاحبه صوتی و تصویری و گردآوردن دانه به دانه هزاران سند تاریخی تدوین شده است
مولف این مجموعه ادامه داد: 'حکمت و سیاست، فرماندهی و نافرمانی، آیندگان و روندگان و امنیت و اقتصاد' عنوان چهار جلد نخست از مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم است.
وی گفت: این پروژه یک پروژه کاملا شخصی بود که در ادامه مسیر از حمایت سازمانها و نهادهای مختلف استفاده کردیم.
دهباشی در ادامه این نشست همچنین تاکید کرد: منبع تاریخی مبنی بر اینکه مرحوم دکتر علی شریعتی ارتباطی با ساواک داشته باشد نیافتم.
وی افزود: هیچ سندی را مبنی بر اینکه ساواک برای ساخت حسینه ارشاد هزینه کرده باشد نیز پیدا نکردم و این دو موضوع تنها یک ادعا است که از سوی سیدحسین نصر عنوان شده است.
مدیر پروژه تاریخ شفاهی ایران در عصر پهلوی دوم ادامه داد: قطعا نصر در سن و سالی نیست که بتواند تمامی تاریخ را به درستی و بدون کم و کاست روایت کند لذا ممکن است در این میان برای نقل قول درگیر برخی خواسته های خود شده و برخی خاطرات را با تغییرات عنوان کرده باشد.
وی همچنین با اشاره به اینکه خودشیفتگی در آثار شریعتی موج می زند گفت: به نظر می رسد برخی انتقادات جنبه عمومی دارد همینطور که نصر دچار یک خودشیفتگی است.
دهباشی همچنین با بیان اینکه متن کتاب به صورت کلی به تایید حسین نصر رسیده است افزود: نسخه منتشر شده نسخه اصلی این پروژه است هرچند به نظر می رسد در آینده برای مخاطب عادی باید برخی از مطالب زائد حذف و کمی نگارش نیز تغییر پیدا کند.
522/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال