حرم مطهر رضوی در شب میلاد حضرت زینب(س) غرق در نور شد

مشهد - ایرنا - همزمان با شب پنجم جمادی الاول سالگرد میلاد دخت مکرم امیرمومنان علی(ع) حضرت زینب(س) حرم مطهر ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) در مشهد غرق در نور و شادی شد.

به رغم سرمای هوا هزاران زائر و مجاور در این شب عزیز به بارگاه مقدس امام رضا(ع) آمدند تا ولادت پیام رسان کربلا و خواهر دلسوخته حضرت سیدالشهدا(ع) را به ساحت مقدس امام رئوف و امام عصر(عج) تبریک و تهنیت عرض کنند.
بوی مشک و عود در صحن و سرای آستان ملک پاسبان رضوی پیچیده و زمزمه شکر عاشقان ایزد متعال و صدای نجواهای دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از گوشه و کنار حرم قدسی به گوش می رسد.
به مناسب شب میلاد حضرت زینب کبری(س) مراسم ویژه ای در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد و در آن ذاکران اهل بیت(ع) به مولودی خوانی پرداختند.
همچنین سخنران این مراسم ضمن تبریک سالروز میلاد آن بانوی گرانقدر اسلام گفت: حضرت زینب(س) را 'عقیله بنی هاشم' لقب دادند که به معنای زنی بزرگ منش و در بین خاندان ارجمند است همچنین از آن جهت که نام مادرشان صدیقه کبری بود حضرت زینب را به دلیل راستگویی صدیقه صغری لقب دادند.
حجت الاسلام والمسلمین 'محمدکاظم راشد یزدی' افزود: حضرت زینب(س) در اخلاق و رفتار مانند مادر و مادربزرگش بود به این صورت که وقار و جمال را از حضرت خدیجه و عصمت و حیا را از حضرت فاطمه(س) به ارث برده بود.
وی گفت: حضرت زینب(س) را از آن جهت زینب نام گذاشتند که زینت و افتخار پدر و پیوندی ناگسستنی بین او و پدرش امام علی(ع) برقرار بود و آن امام همام همواره از دخترش با افتخار نام می برد.
او اظهار کرد: حضرت زینب(س) در خاندان دارای مقام ولایت و امامت پرورش یافت و دانش آموخت لذا الگوی سایر بانوان اسلام بوده و هست و چون مادرش فاطمه الزهرا(س) و پدرش امیرمومنان(ع) پاک متولد شد و پاک چشم از جهان فرو بست.
وی فصاحت و بلاغت، شجاعت و قوت قلب و حلم و بردباری را از صفات برجسته حضرت زینب(س) ذکر و بیان کرد: حضرت در تاریخ مظلوم واقع شده و چهره و عظمتش آنچنان که باید برای مسلمین شناخته و تبیین نشده است.
این استاد اخلاق حوزه علمیه مشهد ادامه داد: شهامت، شجاعت و بردباری حضرت زینب(س) از ارتباط و اتکا او به خدا سرچشمه می گیرد و سخنان کوبنده اش در کاخ یزید، نهی از منکر در آن فضای مسموم، حمایت و پاسداری از حیا و عفت، انجام وظیفه در مقابل مشرکین جلوه هایی از زندگی حضرت است.
راشد یزدی افزود: خداوند چشمه های زلال معرفت را بر دل حضرت زینب(س) روان ساخته و او سرآمد بانوان اسلام در دانش و معرفت بود، همچنین در خشوع و خضوع، عبادت و بندگی مانند پدر و مادر بزرگوارش بود و در تمام طول دوران زندگی لحظه ای از یاد خدا غافل نشد.
وی گفت: علاقه و محبت امام حسین(ع) و زینب(س) به یکدیگر در تمام مراحل زندگی شان جلوه گر بود لذا وداعی دلخراش با یکدیگر در کربلا داشتند و پس از آن حضرت زینب(س) با بصیرت سیاسی خویش پیام کربلا را به همه جهانیان ابلاغ کرد بطوری که انعکاس پیامش تا به امروز باقی است.
7489/1858**1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال