سرپرست گروه موسیقی میراث:

جشنواره موسیقی فجر متعلق به تمامی افراد جامعه است

تهران-ایرنا- سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «میراث» گفت: جشنواره موسیقی فجر متعلق به تمامی افراد جامعه است و نباید اجرای گروه های موسیقی این جشنواره تنها در تهران متمرکز شود.

«آرش قاسمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امسال برای نخستین بار جشنواره موسیقی فجر در پنج استان کشور برگزار می شود، اظهار کرد: گروه موسیقی میراث در بخش جنبی این جشنواره در استان گلستان (شهرستان گرگان) به اجرای برنامه خواهد پرداخت.
وی برگزاری سی امین جشنواره موسیقی فجر و اجرای گروه های موسیقی در استان های کشور را امر شایسته ای دانست و افزود: این جشنواره متعلق به تمامی افراد جامعه است و نباید اجرای گروه های موسیقی تنها در تهران متمرکز شود.
قاسمی ادامه داد: با وجود اینکه سی امین دوره جشنواره موسیقی فجر با تغییرات درخشانی رو به رو بوده اما این جشنواره همچون مجموعه ای است که هر ساله با کم و کیف خاصی برگزار می شود و گویا قرار نیست تغییرات اساسی داشته باشد.
سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «میراث»، با اشاره به اجرای سبک های مختلف موسیقی همچون بین الملل، سنتی، کلاسیک، نواحی و پاپ در یک محدوده زمانی خاص اظهار کرد: هر یک از سبک های موسیقی نیازمند محدوده زمانی خاص خود است و جشنواره موسیقی فجر در یک محدوده زمانی نمی تواند پاسخگوی نیازهای تمامی هنرمندان موسیقی و مخاطبان باشد.
قاسمی افزود: جشنواره موسیقی فجر همچون وزنه سنگینی است که مسوولان سعی در برگزاری آن دارند و باید منتظر بود که چه نتایجی در برخواهد داشت.
این نوازنده «عود» با اشاره به نبود سالن مناسب برای میزبانی از مخاطبان سی امین جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: پیشتر مخاطبان موسیقی یک پنجم مخاطبان امروزی بود و سالن های اجرای کنسرت موسیقی متناسب با تعداد مخاطبان بود؛ اما امروزه افزایش مخاطبان و نبود سالن های مناسب، جشنواره موسیقی فجر را با کمبودهایی مواجه کرده است.
سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «میراث» نبود بودجه کافی و اطلاع رسانی ناکافی برای حضور گروه های موسیقی در استان های کشور را از دیگر مشکلات سی امین جشنوراه موسیقی فجر دانست.
قاسمی افزود: در بیست و نهمین جشنوراه موسیقی فجر هنرمندان بین المللی همچون انور ابراهیم حضور داشتند و مخاطبان بسیاری از آنان استقبال کردند اما امسال به علت کمبود بودجه هنرمندان مطرح بین المللی، کمتر حضور دارند.
وی با انتقاد از حضور نداشتن ارکستر ملی و ارکستر سمفونی ایران در سی امین جشنوراه موسیقی فجر گفت: ارکستر سمفونی عراق در این دوره از جشنواره حضور دارد که این امر برای هنرمندان موسیقی سوال برانگیز است.
گروه موسیقی میراث سال 1387 با هدف اجرای آثار فاخر در حوزه موسیقی و پرداختن به آثار نام آوران عرصه ادبیات به سرپرستی آرش قاسمی تشکیل شد.
این گروه قصد دارد تا با پرداختن به هر آنچه میراث این مرز و بوم نامیده می شود، پاسدار هنری باشد که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم ایران زمین دارد.
گروه موسیقی میراث در بزرگداشت «هزاره شاهنامه»، بخش جنبی بیست و هفتمین و بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر و جشنواره خنیاگران (حوزه هنری ) و کنسرت بزرگداشت جشن جهانی نوروز به اجرای آثار خود پرداخته است.
این گروه موسیقی در بخش جنبی سی امین جشنوراه موسیقی فجر شرکت کرده و 27 بهمن ماه ساعت 19:30 به مدت 60 دقیقه در سالن فخر الدین اسعد گرگانی شهرستان گرگان به اجرای برنامه می پردازد.
گروه موسیقی میراث در این بخش با بهره گیری از اشعار حافظ، سعدی، مولوی و استاد عطا جنگوک تصنیف های «منزل ویران»(با تقدیم به استاد محمدرضا لطفی)، «سودای یار »، «انتظار» و «گفت و گو» را در دستگاه شور و آواز بیات ترک اجرا می کند.
آرش قاسمی(سرپرست و آهنگساز)، محمود صالحی(خواننده)، حسین سجودی(نوازنده تار)، امین رحیمی(نوازنده نی)، سهیل حسنوی(نوازنده سنتور) و عمران فروزش(تنبک) و اشکان پورفرخی(دف و سازهای کوبه ای) از اعضای گروه موسیقی میراث هستند.
سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر 24 بهمن تا یکم اسفندماه به دبیری حسن ریاحی در تهران و استان های گلستان، لرستان، البرز، شیراز و شهرکرد برگزار می شود.
تهرام/7245/1027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال