دانشجویی که تاریخ تهران را هفت هزار ساله کرد

تهران-ایرنا-حفاری های اداره فاضلاب تهران با تمام فراز و نشیب هایش این دفعه با گذر از لایه های تاریخی شهر ،باستان شناسان را با کشفی جالب مواجه کرد ، کاوشی که در ابتدا با نگاه عمیق یک دانشجوی باستان شناسی و دیدن یک پی سنگی ، تکه های سفال ، تعدادی جوش کوره ، استخوان های شکسته ، از میدان محمدیه شروع و نهایتا به کشف اسکلتی 7هزار ساله در خیابان مولوی انجامید .

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا 'مهسا وهابی' دانشجوی کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی که نخستین بار و به طور اتفاقی موفق به دیدن اشیای تاریخی در حفاری های اداره فاضلاب در میدان محمدیه شد از اینکه توجه وی به آثار تاریخی پنهان شده در لایه های خاکی در این منطقه نهایتا توسط گروه باستان شناسان با سابقه به کشف خیلی بزرگتری منجر شد ابراز خرسندی کرد .
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، وهابی گفت : درابتدا فقط تکه های شکسته سفال نظرم را جلب کرد اما بعد با حجم وسیعی از آثار تاریخی مواجه شدم .
او با اشاره به اینکه در کارگزاری بیمه کار می کند افزود: یک روز برای انجام مأموریت کاری به طور اتفاقی از میدان محمدیه می گذشتم که نشانه هایی از سفال و اشیا تاریخی درحفاری های اداره فاضلاب در این منطقه نظرم را به خود جلب کرد .
وی تصریح کرد : با ذهنیتی که در گذشته در خصوص تداخل طرح های عمرانی در محوطه های باستانی در منطقه شمال غرب تهران داشتم به منطقه نزدیک شدم و با جستجوی خیلی مختصر درمیان حفاری های فاضلاب توانستم تکه های سفال ، استخوانهای شکسته ، دپوی عظیمی از آجر و تکه های شیشه و... را بیابم .
وهابی اظهار داشت : بعد از صحبت با کارگران موفق شدم با پیمانکار طرح ارتباط گرفته و از او بخواهم تا ادامه روند کار را با احتیاط بیشتری انجام دهد تا بتوانم مسئولان میراث فرهنگی را در جریان امر قرار دهم .
او با اشاره به دریافت مجوز حفاری از این منطقه گفت : در این زمان با همکاری عده ای از دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران توانستیم حجم بسیار زیادی از این اشیا را از دل خاک بیرون آورده و بصورت امانت در یکی از کارگزاری های بیمه نگهداری کنیم .
کارشناس کارگاه سفال کاوش در محوطه لوله گذاری شرکت فاضلاب بین میدان محمدیه تا قیام اظهار داشت : بعد از آن که یگان حفاظت و بافت تاریخی در منطقه حضور پیدا کردند تمامی اشیا صورت جلسه شد و در انبار مغازه یکی از کسبه به امانت سپرده شد.
کارشناس باستان شناسی با اشاره به تشکیل گروه باستان شناسی و کاوش افزود: بعد از کارشناسی های گسترده روی مناطق مختلف اسکلت مربوط به هزاره پنجم میلاد در حفاری های خیابان مولوی کشف شدکه در بالای سر آن نیز یک ظرف سفالی مربوط به همان دوران وجود داشت .
وی در ادامه افزود: هم اکنون با توجه به مسیر لوله گذاری فاضلاب و تجربه باستان شناسان کار گروه باستان شناسی همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به سختی کار در روزهای اولیه که هنوز مجوز کاوش صادر نشده بود اظهار داشت : با وجود نبود امکانات با گروه خود جوشی از دانشجویان سعی کردیم تمام اشیا با ارزش را جمع آوری کرده و پاکسازی کنیم که جا دارد از زحمات آنان قدردانی کنم.
وهابی گفت : شاید اگر من این تکه های سفال رانمی دیدم شخص دیگری آنها را پیدا می کرد و شاید اصلا پیدا نمی شدند ولی من این را به فال نیک می گیرم که پیگیری ام نقطه شروعی برای این کشف بزرگ بوده است.
محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار سرپرست گروه باستان شناسی یکشنبه پیش اعلام کرد که کاوش های باستان شناسی در حفاری های فاضلاب خیابان مولوی تهران منجر به شناسایی اسکلتی متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد شد .
اسماعیلی جلودار خاطر نشان ساخت که تا کنون قدیمی ترین بقایای باستانی شناسایی شده در شهر تهران به تپه های قیطریه و حدود سه هزار سال پیش از میلاد اختصاص داشت .به گفته او این کاوش در خیابان مولوی حد فاصل میدان های محمدیه تا قیام انجام شد .
فراهنگ**9338**1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال