مهاجرت درنا به لیگ جهانی والیبال

تهران - ایرنا - براساس هماهنگی های انجام شده بین سازمان حفاظت محیط زیست و فدراسیون والیبال، درنا به عنوان دومین نماد محیط زیستی با ورزشکاران ایرانی در سطح ملی و جهانی مطرح می شود.

به گزارش ایرنا در دیدار معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و محمد رضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال کشور مقرر شد درنا به عنوان نماد والیبال ایران راهی لیگ جهانی والیبال شود.
ابتکار در این دیدار ضمن ابراز رضایت و قدردانی از تلاش های فدراسیون والیبال گفت: این اقدامات به معنی استفاده از فرصت ها برای شاخص کردن موضوعات محیط زیستی و انتقال فرهنگ زیست محیطی در سطح ملی و بین المللی است که امیدواریم بتوانیم از تمام ظرفیت های آموزشی در این راه نهایت استفاده را داشته باشم.
همچنین محمد رضا داورزنی با ابراز تمایل فدراسیون والیبال برای استفاده از نماد درنا بر روی پیراهن تیم ملی والیبال در مسابقات لیگ جهانی که بیش از 40 میلیون مخاطب در داخل کشور و صدها میلیون بیننده در سطح جهان دارد گفت: با توجه به اهمیت و مطرح بودن این مسابقات در سطح جهان فرصت بسیار مغتنمی است برای اینکه تیم ملی والیبال کشور حامل پیام های زیست محیطی باشد.
در ادامه محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: وظیفه اصلی در این کار گروه تنظیم تفاهم نامه ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ورزش است تا بتوانیم برای اولین بار سفرای ورزشی را از بین نام آوران و قهرمانان انتخاب کنیم تا علاوه بر والیبال و فوتبال این علاقه و تمایل در بین تمامی رشته های ورزشی ایجاد شود.
درویش افزود: قرار است در روز زمین پاک در اردیبهشت ماه اولین همایش ملی، ورزش و محیط زیست با همکاری وزارت ورزش برگزار شود و در این همایش گزارشی از شرایط محیط زیست کشور به ورزشکاران و رییس فدراسیون رشته های مختلف ورزشی داد شود تا بتوانیم همکاری های لازم را با آن ها داشته باشیم.
در ادامه با هم فکری و تایید رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصویر نهایی درنا برای پیراهن تیم ملی والیبال تایید و به فدراسیون بین المللی ارسال شد.
همچنین با توجه به اینکه ایران یکی از قربانیان تغییر اقلیم و خشکسالی است مقرر شد در تمام استادیوم ها از شعارهایی در این خصوص به زبان های فارسی، انگلیسی، روسی و لهستانی در تابلوها و اطراف ورزشگاه ها استفاده شود.
درنا پرنده ای است از خانواده درنایان (Gruidae).
درناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا کوتاه، بال های دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهری شبیه لک لک دارند، در پرواز گردن و پاهای خود را کشیده نگه می دارند. گله های آنها هنگام مهاجرت دریک خط به شکل هفت پرواز می کنند. نر وماده آنها همشکل هستند. روی زمین آشیانه می سازند. بزرگترین درنا در آمریکای شمالی بسر می برد، این پرنده حدود 1.5 طول دارد و بلندی قامتش از 1.5 تا 1.2 است.
بال های گسترده اش از 1.8 تا ۲ متر و سفید با خط سیاه است، درناها، زمستان ها را در جاهای گرم و تابستان ها را در نواحی سرد می گذرانند.
درنا پرنده ای مهاجر است که زمستان ها در بعضی از نقاط ایران از جمله تالاب های امن فراوان دیده می شود و در فصول سرد و گرم سال به طورمرتب در مهاجرت هستند.
هر سال یک درنای سیبری برای زمستان گذرانی وارد تالاب فریدونکنار در شمال کشور می شود.
علمی **9014**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال