بررسی بودجه 94 کشور توسط دوعضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس

تهران - ایرنا - حسین علی حاجی و غلامعلی جعفرزاده اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، جایگاه اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه سال 94 را بررسی کردند.

اظهارات جعفرزاده:
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد: لایحه بودجه 94 کشور در مسیر رسیدن به اقتصاد مقاومتی به مجلس شورای اسلامی ارایه شده است.
جعفرزاده افزود: اقتصاد مقاومتی امروز از یک گزینه به یک ضرورت تبدیل شده است تا ایران بتواند تحریم های ناجوانمردانه را کنار بزند.
وی گفت: بودجه در راستای یک انضباط مالی و پولی در زمان مقرر به مجلس ابلاغ شده است چرا که این دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت می کند.
جعفرزاده ادامه داد: ارقام ارایه شده در لایحه بودجه نشان می دهد که دولت به سمت رسیدن به اقتصاد مقاومتی حرکت می کند.
وی گفت: ما از دولت می خواهیم کاهش وابستگی به نفت در بودجه بیش از پیش دیده شود.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال 93 وابستگی ما به نفت 37 درصد بود اما در بودجه 94 تبدیل به 31 درصد رسیده است، که این حرکت در مسیر رشد است و نشان می دهد دولت چه برنامه ای در سر دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه قیمت نفت 15 تا 20 دلار کاهش یافته و هیچ کارشناسی در دنیا نمی توانست این کاهش را تخمین بزند، گفت: امروز توجه به اقتصاد مقاومتی بیشتر از گذشته احساس می شود و مجلس باید به روند کاهش وابستگی دولت به نفت، سرعت بیشتری ببخشد.
جعفرزاده اظهار داشت: از ابتدای انقلاب تاکنون برخلاف آنچه بسیاری از دولت ها اعلام می کردند بعضا وابستگی دولت ها به نفت تا 85 درصد بود.
وی گفت: باید در جمع بندی به این نتیجه برسیم که باز هم کاری کنیم که وابستگی بودجه به نفت کاهش یابد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: اعداد و ارقام نشان می دهد دولت به آنچه باید توجه می کرد در بودجه امسال توجه کرده است.
وی به افزایش پایه های مالیاتی در بودجه 94 اشاره کرد و گفت: این به معنای افزایش نرخ مالیات برمردم نیست.
جعفرزاده اظهار داشت: نحوه بررسی بودجه در مجلس اشکال دارد، چرا که ما وقت آن را پیدا نمی کنیم که در این مدت کم ردیف های بودجه را بررسی کنیم و تنها احکام را مورد توجه قرار می دهیم.
وی در واکنش به اینکه چرا در برخی از شرکت های دولتی حقوق های چندین میلیونی به کارمندان پرداخت می شود، اظهار داشت: همه دولت ها موظف شده اند که شرکت های خود را به بخش خصوصی واگذار کنند و در این صورت بسیاری از تخلفات در شرکت های دولتی کم می شود.
وی گفت: دولت امسال وعده داده است تا 400 شرکت دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند. در دولت های گذشته خیلی ها وعده دادند اما دیدیم دولت چاق تر شد.
نماینده مردم رشت در مجلس اظهار داشت: امروز 76 میلیون نفر در کشور یارانه می گیرند، قطع یارانه برخی از این افراد قطعا مشکلات سیاسی - اجتماعی خاص خود را خواهد داشت.
وی گفت: دولت با همین دلیل مدعی است که باید در این مسیر آگاهانه تر حرکت کرد چرا که امروز آمار روشنی نیز در خصوص دارایی های افراد وجود ندارد و باید با سیاست تشویقی افراد را از گرفتن یارانه منصرف کرد.
جعفرزاده اظهار داشت: در بخش سلامت ما حرف های زیادی داریم و در بخش تولید نیز عملکرد دولت در سه ماه(بدون اشاره به زمان سه ماهه) 93 رضایت بخش نبود.
وی در خصوص هدفمندی یارانه ها گفت: همه می گویند، فقط قطع کنید، اما با توجه به دشوار شدن شرایط اقتصادی قطع کردن یارانه ها ساده نیست و نمی توانیم به راحتی یارانه مردم را قطع کنیم.

اظهارات حاجی:
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز اظهارداشت که بودجه 94 مسیر پیشینیان در 66 سال گذشته را ادامه داده است .
حسین علی حاجی گفت: قرار بود انقلابی در نظام بودجه ریزی صورت گیرد اما با ارایه لایحه بودجه 94 از سوی دولت دیدیم که این نظام مسیر 66 سال گذشته را ادامه داده است.
وی افزود: به عبارت دیگر درآمدهای نفتی، گمرک و مالیات روال قدیم را طی کرده اند و بودجه بر همان پاشنه ای می چرخد که در 66 سال گذشته می چرخید.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار استان اصفهان گفت: بیماری بودجه ریزی در این دولت نیز دیده می شود و هنوز برای آن دارویی در نظر گرفته نشده است.
این نماینده مجلس اظهار داشت: حمایتی که از بخش های تولیدی و اشتغالزا باید داشت در این بودجه دیده نمی شود.
به گفته وی، در بودجه 94 توجه آنچنانی به استان ها و نقاط محروم نشده است از سوی دیگر تنها 224 هزار میلیارد تومان از بودجه ارایه شده از سوی دولت توسط مجلس بررسی می شود به عبارت دیگر بالای 600 هزار میلیارد تومان مورد توجه نمایندگان قرار نمی گیرد.
وی گفت: اولین مغایرت بودجه ارایه شده با اقتصاد مقاومتی در خصوص افزایش تدریجی بودجه صندوق توسعه ملی در طول سالیان مختلف است که در سال جاری کمتر از سال گذشته است.
حاجی گفت: اقتصاد مقاومتی در 24 محور ارایه شده است و یکی از این محورها به اصلاح نظام مالیاتی کشوراشاره دارد حال آنکه این موضوع نیز در بودجه ارایه شده نادیده گرفته شده است.
عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بند 17 اقتصاد مقاومتی به اصلاح نظام درآمدی، شفاف سازی اقتصاد و مسائل مالی اشاره دارد.
وی گفت: در برخی از شرکت های دولتی، کارمندی 30 میلیون در ماه درآمد دارد و هیچ برخوردی با این پدیده ها با این بودجه ها نمی شود.
به گفته نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس، سیاست های اقتصاد مقاومتی 11 ماه پیش ابلاغ شده اند و ما از دولت انتظار داریم با توجه به ابلاغ آنها، در بودجه توجه بیشتری به این سیاست ها می شد.
وی گفت: دو سوم بودجه ما در حوزه شرکت ها است که اصلا توسط مجلس بررسی نمی شود.
وی گفت: بند چهار اقتصاد مقاومتی، توزیع عدالت از طریق هدفمندی یارانه ها است، اما بین لایحه سال 93 و سال 94 هیچ تفاوتی در این خصوص دیده نمی شود.
به گفته حاجی، اگر عزم خود را جزم کنیم می توانیم مسئله هدفمندی یارانه ها را به اهداف ترسیم شده برسانیم البته باید دولتمردان بیشتر به این موضوع توجه کنند تا نمایندگان به این اندازه این موضوع را نقد نکنند.
وی به بندهای دیگری از اقتصاد مقاومتی مبنی بر افزایش فراورده های نفتی و جایگزینی آن با نفت اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم نه تنها این موضوع محقق نشده است بلکه میزان واردات بنزین از خارج افزایش یافته است.
وی به محور 16 سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر کاهش هزینه ها اشاره کرد و گفت: باید تلاش شود هزینه های جاری دولت کمتر شود.
برنامه گفت وگوی ویژه خبری هر شب بعد از اخبار 22 و 30 از شبکه دو سیما به صورت زنده بر روی آنتن می رود و مسائل روز ایران یا جهان را با حضور مسئولان و کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار می دهد.
شبس (3) 1346 **1565

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال