معرفی اعضای هیات علمی جشنواره شعر فجر

تهران - ایرنا- اعضای هیات علمی نهمین دوره جشنواره شعر فجر با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، در این هیات علمی که سرشناس ترین شاعران ایران حضور دارند، اسماعیل امینی به عنوان دبیر هیات علمی عهده دار اجرا و نظارت بر مراحل مختلف تدوین آئین نامه و فعالیت های علمی این دوره جشنواره شده است.
امینی که طنز کسب و کار وی بوده، از جمله شاعرانی است که هر که سرِ زلفی به شعر امروز گره زده باشد، او را می شناسد؛ او در شعر متعهد امروز وزنه ای است.
امینی اکنون در کسوت استادی ادبیات در دانشگاه مشغول تدریس است، هر چند مدت ها خود در پای کلاس شاعری مانند قیصر امین پور زانوی تلمذ زمین زده. او که دستی در طنز هم دارد مدت هاست که ریاست دفتر شعر طنز حوزه هنری را برعهده دارد و تجربه چندین داوری و دبیری جشنواره شعر و طنز در کارنامه حرفه ای او دیده می شود.
بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امینی که به علاقه او به طنز بر فردی پوشیده نیست، کتاب های زیادی با محوریت طنز دارد که از مهم ترین آن ها می توان به لبخند غیرمجاز نثر طنز، لبخند سعدی (پژوهشی درباره طنز در غزل های سعدی)، گزیده شعر طنز (از روزگار رودکی تا روزگار خودمان)، طنز در مثنوی معنوی (خندمین تر افسانه) و جلسه شعر (مباحث آموزشی) و غیره اشاره کرد.
او در نهمین دوره جشنواره شعر فجر سکان دار دبیری هیات علمی است.
محمدعلی بهمنی نیمای غزل متولد 27 فروردین 1321 در اندیمشک؛ با اصالتی تهرانی اما. در غزل، طرحی نو در انداخته و زبان نوی نیمایی را در قالب اساطیری غزل در هم آمیخته است.
بهمنی اولین شعر خود را زمانی که تنها 9 سال داشت، در مجله روشنفکر منتشر کرد و از آن به بعد، تا امروز آثارش در نشریات بسیاری منتشر شده است.
این استادِ کهنه کارِ غزل سرا بی تردید امروز برجسته ترین غزل سرای کشور است. در کارنامه یک عمر فعالیت فرهنگی، همکاری با رادیو، مسوولیت چاپخانه دنیای چاپ بندرعباس و مدیریت انتشارات چی چی کا هم به چشم می خورد.
او دبیری و داوری بسیاری از جشنواره های شعر در کشور را به عهده داشته است و شاعران بسیاری از رهگذار حضور در کارگاه های او به بلوغ ادبی رسیده اند.
بهمنی توانسته است تندیس خورشید مهر را به عنوان برترین غزل سرای ایران در سال 1378 دریافت کند.
مراسم تجلیل از او، همزمان با ششمین کنگره سراسری شعر و داستان جوان در بندرعباس، در سال 1383 برگزار شد.
از محمدعلی بهمنی تاکنون کتاب های بسیاری روی پیشخوان کتابفروشی ها قرار گرفته است که جمله آن ها می توان به باغ لال، در بیوزنی، عامیانه ها، گیسو، کلاه، کفتر، گاهی دلم برای خودم تنگ می شود، غزل، شاعر شنیدنی است، عشق است، نیستان، کاسه آب دیوژن، امانم بده، این خانه واژه های نسوزی دارد و من زنده ام هنوز و غزل فکر می کنم اشاره کرد. جواد محقق، پیرزال عرصه فرهنگ همه فن حریف عرصه فرهنگ. با تجربیاتی در نویسندگی، شاعری و روزنامه نگاری. جواد محقق برای بسیاری از اهل فرهنگ نامی آشناست. متولد همدان؛ معلم ادبیات در آموزش و پرورش. محقق، گرچه تالیفات بسیاری دارد و برای اهل خرد یک نویسنده محسوب می شود، اما او خود را همیشه یک معلم می داند.
او سال 1366 برای تدریس در مدارس ایرانی خارج از کشور، ابتدا به پاکستان و سپس به ترکیه اعزام شد و بعد از بازگشت به کشور، سردبیری مجلات رشد را به عهده گرفت و در مجلات مختلف این گروه، به مدیریت پرداخت.
از دیگر فعالیت های فرهنگی محقق، می توان به تاسیس انجمن ادبی میلاد (نخستین انجمن ادبی استانی بعد از انقلاب)، داوری جشنواره های گوناگون کتاب و مطبوعات، ویراستاری ده ها عنوان کتاب و مجله، مسوولیت صفحات شعر مجله کیهان بچه ها، عضویت در شورای شعر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیر علمی بیش از 10 جشنواره ملی در حوزه شعر، داستان، کتاب و مطبوعات، عضو هیئت علمی جایزه کتاب فصل، عضویت در هیئت مدیره و نایب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن قلم ایران و انجمن معلمان انشاء اشاره کرد. ناصر فیض، قند پهلو بیشتر او را به عنوان یک طنزپرداز می شناسند.
هرچند بسیار چهره جدی دارد ولی روحیه طنز منحصربه فردی دارد که احتمالا این مورد را در برنامه قند پهلو دیده اید. اولین تجربه های شعری خود را در سال 65 و با چاژ چندین رباعی در مجله اطلاعات هفتگی آغاز کرد.
بعدها در سال 1380 اولین کتاب خود را که ترجمه اشعار 40 شاعر ترک بود بوسیله انتشارات مرکز روانه بازار کرد.
این شاعر طنزپرداز مدتی عضو شورای عالی شعر و موسیقی صدا و سیما و دفتر شعر حوزه هنری بوده و چندین سال هم تجربه فعالیت های مطبوعاتی را در کارنامه خود دارد.
غلامعلی فلاح قهرودی، مردی از دانشگاه استاد دانشگاه است و کارش آموزش و پژوهش. از سال 1363 به عنوان هیات علمی وارد دانشگاه خوارزمی شد و در سال 1372 که دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد و چندین دوره هم رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه خوارزمی بوده است.
این استاد ادبیات مقالات زیادی نوشته است و تحقیقات بسیاری انجام داده که از مهم ترین آن ها می توان به تحلیل ساختاری داستان های کوتاه دفاع مقدس مرکز تحقیقات صدا و سیما، فرهنگ دیوان شعری دوره اول تا قرن پنجم رودکی و هم عصران، محمد(ص) در اشعار شاعران فارسی زبان از رودکی تا کنون، گفتگو در شاهنامه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، بازتاب حضور سیاسی بیگانگان در دیوان ملک الشعرای بهار در دانشکده ادبیات، تصویر دل در مخزن الاسرار نظامی در دانشکده ادبیات و برگزیده متون کهن حماسی در دانشکده ادبیات اشاره کرد.
بهمن ساکی، شاعری از خطه جنوب است؛ خاک خوزستان را خورده. در سال 1390 دکترای زبان و ادبیات فارسی خودش را از دانشگاه شهید چمران اهواز دریافت کرده است.
این شاعر خوزستانی تا به حال چندین کتاب نوشته که از مهترین آن ها می توان به یک آفتاب این طرف ها، آهوان پیر ، تا انتهای خستگی ماه، از حنجره کارون و شهری در آسمان اشاره کرد.
داوری جشنواره شعر خلیج فارس، شعر خوزستان و شعر ولایی و دبیری جشنواره شعر دفاع مقدس و جایزه ادبی خوزستان از جمله فعالیت های او در جهان لطیف شعر است.
سید احمد نادمی، مهندسی که ادبیات کسب و کارش است، مهندسی خوانده، آن هم در رشته مخابرات ولی به طور جد دل در گرو ادبیات و به خصوص شعر دارد. مقالات زیادی به چاپ رسانده که مهترین آن ها سه مقاله در دانشنامه رسانه و دین است.
سال ها در حوزه رادیو برنامه سازی کرده و کتاب شمشیر باستانی شرق درباره شعر جنگ سید حسن حسینی از جمله تالیفات مهم اوست.
البته او ید طولایی در حوزه داوری و دبیری جشنواره های ادبی و بخصوص شعر دارد که از مهمترین آن ها می توان به داوری کتاب سال شعر در یک دهه گذشته، داوری جایزه گام اول، داوری شعر دفاع مقدس، عضویت در هیات علمی شعر پایداری اسلامی و... اشاره کرد.
افشین علاء شاعر و تحصیل کرده رشته حقوق از دانشگاه تهران. همزمان با تحصیل با مطبوعات هم همکاری می کرده و در راه اندازی روزنامه آفتابگردان که اولین روزنامه کودکان ایران است فعالانه حضور داشته است.
علاوه بر قلم زدن در مطبوعات حوزه کودک و نوجوان سردبیری روزنامه گنبد کبود و مجله صدف را در کارنامه حرفه ای خود دارد و سال ها در رادیو مشغول تولید برنامه بوده و در برهه ای هم عضویت در شورای علی شعر و موسیقی صداو سیما را هم تجربه کرده است.
او همچنین عضو هیات مدیره انجمن شاعران ایران است.
سید ابوالقاسم حسینی ژرفا روحانی شاعر اهل تهران است و ردای طلبگی بر تن دارد. از سال های دور علاقه ویژه ای به شعر و شاعری داشته و از سال 57 یعنی همان اوایل انقلاب با تخلص ژرفا که برای خود برگزید، شاعری را به صورت جدی آغاز کرد.
اولین شعری که از او منتشر شد، شعری بود درباره علامه طباطبایی، در صفحه شعر روزنامه جمهوری اسلامی، آن هم در 17 سالگی. از تحصیلات و آثار او می توان پی برد که به دو شاخه ادبیات و علوم اسلامی علاقمند است؛ علاقمندی که خودش هم به آن معترف است.
این استاد فقه و حقوق تا به حال بیش از 28 اثر تالیف و ترجمه کرده است که از مهمترین آن ها می توان به مبانی هنری قصه های قرآن، بهشت ارغوان، توسعه اقتصادی، دانشنامه امیرالمومنین علیه السلام جلد ششم، در آستان جانان، در حریم نور، پناه چلچله ها، چرخ پیر قصه می گوید و... اشاره کرد.
فراهنگ **9022**1027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال