تصویر جهان پهلوان تختی در آثار هنرمندان

تهران-ایرنا- گالری شیرین با نمایش آثار 114 هنرمند با موضوع «جهان پهلوان»، تصاویری از زندگی غلامرضا تختی را به نمایش گذاشت.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار تجسمی ایرنا، آرش تنهایی مدیر گردآوری آثار جهان پهلوان تختی با دعوت از سه نسل از هنرمندان معاصر کشور، بزرگ ترین نمایشگاه خصوصی کیوریت شده را با موضوع جهان پهلوان تختی برپا کرده است.
در این نمایشگاه شاهد مجموعه آثاری شامل عکس، نقاشی، مجسمه، تصویرسازی، کاریکاتور و هنرهای مفهومی از هنرمندان معاصر، پیشکسوت، و به نام نسل اول، هنرمندان نسل میانی و جوان هستیم.
هنرمندان با برداشتهای شخصی خود و با استفاده از تکنیک ها، شیوه ها و بیان بصری خاص فقط به سوژۀ 'جهان پهلوان' و یا به طور ویژه به موضوع 'جهان پهلوان تختی' پرداخته اند.
آرش تنهایی در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا اظهار کرد: آثار این نمایشگاه در شکل ارائه و نوع دیدگاه ها بسیار متنوع است و اگر هنرمندان را به مثابه نمایندگان پیشرو جامعه قلمداد کنیم، نشان از رنگین کمانی بودن نگاه های فرد فرد مردم یک جامعه نسبت به تمامی مسائل و از جمله شخصیتی ملی همچون جهان پهلوان تختی دارد.
وی گفت: حضور چشمگیر بازدید کنندگان از این نمایشگاه نشان می دهد که تختی همچنان برای مردم موضوعی قابل تأمل و بحث برانگیز است.
تنهایی اظهار داشت: بعضی از آثار نمایشگاه فقط در پی ادای دینی به خاطره های برجای مانده از تختی، قهرمانی و جوانمردی ها و آخرین نشانه های سنتی پهلوانی است که در شخصیت جهان پهلوان تختی خلاصه شده است.
هنرمند طراح و گرافیست افزود: این نشانه ها اغلب بدون پرداختن به لایه های درونی تر این شخصیت و تعریف عمیق تر پهلوانی فقط به ظاهر این شخصیت، تصاویر برجای مانده از او و پرتره ها اشاره دارد و بیشتر آثار را به صورت مجسمه، نقاشی، عکس و یا هنر مفهومی در بر می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بعضی از آثار نیز ابهام در شناخت این شخصیتِ نمادین شده را اعلام می کنند، گویی افسانه ای است که وجودی خارجی نداشته و یا شخصیتی است واقعی اما نه تا این حد بزرگ و گرانقدر و مثال زدنی و به مرور در آن غلو شده و به افسانه مبدل شده است.
تنهایی گفت: دسته ای از آثار هم فارغ از پرداختن به تختی و شخصیت، پهلوانی ها و قهرمانی هایش، فقط به منش، سنت و اسباب پهلوانی پرداخته و آن را ملاک اثر خود قرار داده اند. بعضی از آثار نیز تختی را در حد تقدس از فرش کشانده و به عرش نشانده اند و چهره ای قدسی به او بخشیده اند، این نمایشگاه در کنار هم تعریفی جامع و کامل از آنچه که فرهنگ ایرانی از جهان پهلوان تختی تصور می کند ارائه داده است.
غلامرضا تختی کشتی گیر ایرانی، در فرهنگ ورزشی ایران، نماد پهلوانی و فروتنی است که 17 دی ماه سالروز درگذشت این پهلوان است.
نمایشگاه جهان پهلوان از 12 دی ماه برپا و تا ۲۴ دی از ساعت ۱۱ تا ۱۹ پذیرای علاقه مندان در گالری شیرین به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، خیابان سیزدهم است.
فراهنگ**9338**1027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال