اجرای تفاهم نامه وزارت علوم و سازمان محیط زیست در دستورکار دانشگاه تهران قرار گرفت

تهران- ایرنا- رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران از عزم جدی این دانشکده برای اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، عبدالرضا کرباسی در مورد این تفاهم نامه اظهار کرد: دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به عنوان یکی از مراکز دانشگاهی و پژوهشی فعال و باسابقه در حوزه محیط زیست آماده اجرای مفاد این تفاهم نامه برای رسیدن به اهداف کلان زیست محیطی کشور است.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی ویژه در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به منظور کاهش آلاینده های زیست محیطی از جمله اهداف این تفاهم نامه است، در مورد طرح های اجرایی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در این مورد گفت: راه اندازی آزمایشگاه پسماند و انرژی، تولید انرژی از جلبک ها به عنوان سوخت پاک، استفاده از زیست فناوری نظیر جلبک ها در تصفیه پساب و پالایش نیترات و فسفات از جمله طرح هایی است که در دانشکده محیط زیست به ثمر رسیده است.
کرباسی افزود: فناوری بازیافت بطری های پت و تبدیل آن به ترفتالیک اسید در دانشکده محیط زیست کسب شده و آماده عرضه به بازار است. این دانشکده همچنین در راستای تبدیل ضایعات پالایشگاهی نظیر گوگرد به کود سولفاته به منظور افزایش راندمان محصول به هکتار در بخش کشاورزی، آزمایش های مقدماتی خود را با موفقیت به پایان رسانده است.
وی گفت: یکی از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا نیز در محوطه دانشکده محیط زیست قرار دارد و داده برداری می شود.
رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران همچنین از تخصیص چهار واحد درسی محیط زیست برای تمام رشته های تحصیلی دانشگاه تهران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خبر داد.
کرباسی توضیح داد: طبق مصوبه 264 جلسه شورای برنامه ریزی آموزشی دانشگاه تهران در دی ماه سال 1392، درس دو واحدی 'شناخت محیط زیست' (دروس اختیاری) در دوره کارشناسی و درس دو واحدی 'شناخت و تحلیل مسایل محیط زیست' (اختیاری دروس پایه) در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) برای تمام رشته های تحصیلی گنجانده و لازم الاجرا می شود.
وی ادامه داد: در اجرای این تصمیم گیری، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران موظف به تهیه و ارایه سرفصل این دروس شده است که از آغاز سال تحصیلی 1393 برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به مورد اجرا گذاشته می شود.
رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان اهداف اجرایی این برنامه آموزش گفت: هدف اصلی از اجرای این طرح آشنایی فارغ التحصیلان سایر رشته های دانشگاهی با مسایل زیست محیطی است.
کرباسی در مورد ویژگی این طرح گفت: پیرو تاکید رییس سازمان محیط زیست این برنامه آموزشی برای نخستین بار در دانشکده های دانشگاه تهران در بین تمام رشته های دانشگاهی به اجرا گذاشته می شود.
رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد: دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه تهران که بالغ بر 23 هزار دانشجوی کارشناسی، 9 هزار ارشد و سه هزار دکتری هستند، موفق به گذراندن این واحدهای درسی در حوزه محیط زیست شوند.
کرباسی با یادآوری سایر برنامه ریزی های آموزشی در حوزه محیط زیست عنوان کرد: قرار است دانشجویان ارشد و دکتری دانشکده محیط زیست با حضور فعال خود در مدارس کشور نسبت به برگزاری دوره های خاص آموزش محیط زیست با همکاری وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.
تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و آموزشی بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست در 6 ماده و 26 بند به امضا رسیده است.
اجرای تدابیر و منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توسعه علمی و بهره برداری همه جانبه از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در زمینه توسعه فناوری های پیشرفته، هم افزایی ظرفیت های علمی، تحقیقاتی و اجرایی دو طرف و بهره وری از توان بالقوه و بالفعل مراکز دانشگاهی، پژوهشی و انجمن های علمی در ارتقای کیفی و کمی حوزه محیط زیست، بومی سازی و کاربردی ساختن پروژه های زیست محیطی پایان یافته یا در حال اجرا در دانشگاه ها از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
علمی1834**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال