یک فعال سرب و روی ایران:

حدود 60 درصد ظرفیت تولید سرب و روی کشور قابلیت صادراتی دارد

تهران - ایرنا - یک فعال سرب و روی ایران معتقد است: امروز در بخش کنسانتره و شمش سرب و روی حدود 40 درصد ظرفیت تولید مورد بهره برداری قرار می گیرد، درحالی که با بهره گیری از توان کامل می توان حدود 60 درصد از قابلیت این بخش به سمت صادرات هدایت شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ابراهیم جمیلی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ظرفیت تولید شمش روی کشور اکنون سالانه نزدیک به 450 هزار تن است و در زمینه شمش سرب توان تولیدی به 420 هزار تن می رسد، درحالی که میزان مصرف روی در سال 80 تا 100 هزار تن و در زمینه سرب 100 تا 120 هزار تن ارزیابی می شود.
وی تاکید کرد: انتظار می رود با برنامه ریزی اصولی، زمینه صادرات سرب و روی تولیدی کشور فراهم شود و این درحالی است که صنعت سرب و روی از دیدگاه مسئولان در سالهای اخیر دور مانده است.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران افزود: صنایع معدنی سرب و روی به عنوان معدود صنایعی محسوب می شود که دولت در آن سرمایه گذاری انجام نداده و رشد این بخش مرهون تلاشهای صورت گرفته توسط بخش خصوصی است.
وی تاکید کرد: بخش سرب و روی در شمار صنایعی محسوب می شود که می تواند به رشد اقتصادی کشور به ویژه به ارتقا صادرات غیرنفتی کمک شایانی داشته باشد.
مدیر گروه صنعتی - معدنی زرین برپایی نخستین همایش چشم انداز سرب وروی و بازار را در 28 بهمن ماه آینده یادآور شد و گفت: هدف اولیه از این همایش آشنایی بازار سرمایه با این صنعت است و از سوی دیگر در قالب یک پنل تخصصی نسبت به شناسایی خواسته های بازار سرمایه از این بخش اقدام نمائیم.
وی افزود: حدود 44 درصد کنسانتره سرب و روی کشور توسط این گروه تولید می شود و قرار است ظرف دو سال با اقدامات لازم این سهم به 56 تا 57 درصد برسد.
پیش از این یوسف مرادلو رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران گفته بود: ظرفیت شمش سرب و روی در کشور 425 هزار تن است که 35 درصد ظرفیت کارخانه های موجود در این بخش فعال است.
وی ساماندهی صنعت سرب و روی، صادرات آن ، ثبات قیمت صادراتی این صنعت، مشارکت در جلسات قیمت گذاری ماده معدنی و نیز ساماندهی تامین ماده معدنی در کشور را از جمله فعالیت های انجمن سرب و روی ایران ذکر کرد.
جمیلی ضمن تاکید بر ضرورت راهیابی سرب و روی ایران به بازارهای هدف، گفت: موضوع مهم این است که خاک کشور صادر نشود، بلکه صادرات در قالب شمش صورت گیرد.
وی میزان اشتغال مستقیم در صنعت سرب و روی را در زمان حاضر بالغ بر 45 هزار نفر ذکر کرد و گفت: اکنون بالغ بر 120 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم از طریق این بخش فراهم شده است.
مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو نیز چندی پیش اظهار داشت: گزارشها حاکی است، ذخایر معدن سرب و روی انگوران (زنجان)ظرف 10 سال آینده به اتمام خواهد رسید و چنانچه تصمیم گیری لازم صورت نگیرد، موجب بیکاری هزاران نفر و توقف کارخانه های فرآوری می شود.
وی گفت: موضوع سرمایه گذاری در معدن بزرگ مهدی آباد (استان یزد)طی سال های گذشته متوقف شده بود که تصمیم گیری به موقع موجب شد سالانه 200 هزار تن صادرات روی داشته باشیم.
مجتمع مهدی آباد استان یزد به عنوان یکی از بزرگترین معادن سرب و روی جهان شناخته شده است و قابلیت بالایی برای سرمایه گذاری در خصوص کارخانه فراوری دارد.
براساس اکتشافات انجام شده توسط شرکتهای معتبر جهان و شرکتهای داخلی ذخایر اکسید روی و سرب با ذخیره 45 ملیون تن با عیار 5.7 درصد روی و 5.2 درصد سرب و سولفوره سرب و روی با ذخیره 116 میلیون تن با عیار 5.7 درصدی روی و 5.2 درصدی سرب مورد تایید قرار گرفته است.
جمیلی تصریح کرد: تلاش می شود تا بازار سرمایه با صنعت سرب وروی بیشتر آشنا شود زیرا هنگامی که بانکها به تولید کمک نمی کنند، بلکه بازار سرمایه با رویکرد مناسب زمینه جهش لازم در این بخش شود.
وی میزان ظرفیت تولید کنسانتره سرب و روی کشور را سالانه بیش از دو میلیون تن ارزیابی کرد و گفت: ایران دارای دانش فنی در این بخش است و تلفیق سرمایه می تواند به شتاب رو به جلو آن کمک کند.
سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گذشته اعلام کرد: افزون بر 6 محور سرب و روی در کشور وجود دارد که مهمترین آنها محور ملایر - اصفهان است.
محور مزبور بیش از 120 کانسار و نشانه معدنی سرب و روی شناسایی شده که با وجود این، سه درصد ذخایر سرب دنیا و هشت درصد ذخایر روی دنیا در ایران واقع شده است.
اکنون ذخایر معدن مهدی آباد (استان یزد) بزرگترین ذخیره سرب و روی در دنیا محسوب می شود.
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است، سال گذشته از پنج هزار و 400 معدن فعال کشور بالغ بر 420 میلیون تن مواد معدنی استخراج شد.
اقتصام (3)1559**1558

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال