در یک نشست تئاتر مطرح شد

'مرثیه ای برای کتاب سوزی ها' ترکیبی از هنر ها است

تهران - ایرنا - کارگردان 'مرثیه ای برای کتاب سوزی ها' گفت: برای اجرای این رخداد ما از امکانات هنرهای دیداری، پرفورمنس آرت، موسیقی و ادبیات استفاده کرده ایم.

به گزارش خبرنگار تئاتر ایرنا، نشست رسانه ای رخداد 'مرثیه ای برای کتاب سوزی ها' صبح امروز یکشنبه 14 دی ماه با حضور علی اتحاد کارگردان، مجید رحیمی تهیه کننده و بابک حمیدیان، نورا هاشمی، جواد مولانیا، نوید هدایت پور و نیکو ترخانی اجراگران این نمایش برگزار شد.
در ابتدای نشست علی اتحاد با اشاره به اینکه از چند مدیوم متفاوت برای شکل گیری این رخداد استفاده شده است، گفت: ما از امکانات هنرهای مختلف برای این اجرا استفاده کرده ایم.
وی با بیان اینکه این کار به مساله کتاب سوزی البته نه در شکل تاریخی بلکه به عنوان یک الگوی ذهنی می پردازد، ادامه داد: در واقع کتاب سوزی برای یعنی فراموشی، به خاطر نسپردن و در نهایت تکرار.
این کارگردان افزود: اینکه از این اثر به عنوان رخداد یاد می کنیم به این دلیل است که در واقع ما از هر عبارت دیگری به جز رخداد استفاده می کردیم در مدیوم مورد نظر ما نمی گنجید.
اتحاد در توضیح شیوه اجرای این اثر گفت: در این رخداد مخاطب با ورود به کار در طبقه اول گالری فرهنگسرای نیاوران با یک ویدئو اینستالیشن مواجه می شود که از 3 مانیتور تشکیل شده و یک اجراگر زنده به طبقه دوم هدایت می شود.
وی ادامه داد: در مانیتورهای ابتدایی ویدیوی هانیه توسلی و مهدی احمدی به نمایش درمی آید و یک تیپ که به عنوان مرد سیاه پوش از آن نام برده می شود نیز در آن ویدیو حضور دارد. مخاطبان در طبقه دوم وارد بخش مرکزی و اجرای زنده این اتفاق می شود که در آن 4 اجراگر، مجموعه ای از اکت هایی از پیش تعیین شده و البته بداهه را به مخاطب ارائه می کند.
بابک حمیدیان نیز در این نشست گفت: در طول این سال های حضورم در فضای سینما همواره دوستان من یا عکاس یا نقاش و یا آرتیست های هنرهای تجسمی بودند و زیاد با سینمایی ها معاشرت نداشتم.
وی ادامه داد: در این اجرا همه ما طلایه دار حمایت و دفاع از این سرزمین هستیم. این اجرا به شدت طعمی شاعرانه دارد و به نظرم الزامی هم نیست که حتما عوام به دیدن کار بیایند چون این اجرا از سطح فرهنگی متفاوتی برخوردار است.
حمیدیان در بخش پایانی سخنان خود درباره انتقاداتی که به حضورش در فیلم های ارزشی شده گفت: تلاش کردم امسال این تصویر کوچک را پاک کنم بنابراین با هنرمندان بسیاری چون کیارش اسدی زاده، عبدالرضا کاهانی، روح الله حجازی و بهرام توکلی کار کردم تا این گمان را که حمیدیان بازیگر فیلم های ارزشی شده از بین ببرم.
جواد مولانیا یکی از اجراگران این اثر نیز در توضیح حضورش در این رخداد اظهار داشت: در این اثر مخاطب برخلاف نمایش های دیگر فعال تر از بازیگران است.
بخش بعدی این نشست به صحبت های نورا هاشمی درباره حضورش در این اثر بود که وی در توضیح آن گفت: ابتدا قرار بود مینا ساداتی با این نمایش همکاری کند اما به دلیل همزمانی حضورش در یک اثر سینمایی من را به گروه معرفی کرد.
وی با اشاره به اینکه در ابتدای ورودم از سلیقه، اخلاق، فرم و زبانی که کارگردان اثر برای کارش انتخاب کرده بود بسیار خوشم آمد، افزود: بنابر این پذیرفتم در این اجرا حضور داشته باشم چون این کار فضای متفاوتی را از آنچه تاکنون دیده ایم به مخاطب القا می کند.
نوید هدایت پور یکی دیگر از اجراگران کار نیز با اشاره به اینکه با بابک حمیدیان در گروه 'نرگس سیاه' بودیم، افزود: اما در آن سال ها هیچ وقت همکار نشدیم اما در این اجرا این امکان برای ما فراهم شد.
نیکو ترخانی از هنرمندان حوزه تجسمی که در این گروه حضور دارد درباره اثر 'مرثیه ای برای کتاب سوزی ها' گفت: من ترجمه کار پرفورمنس را قبلا دارم چون یک پرفورمنس آرتیست هستم بنابراین ترسی از اجرا نخواهم داشت.
وی افزود: این اثر یک کار تلفیقی است که تا به حال کمتر در ایران تجربه شده و من خوشحالم که شخصی مثل آقای رحیمی پیدا شد و این خطر را کرد تا از کار ما حمایت کند.
مجید رحیمی نیز که به عنوان تهیه کننده در این نشست حضور داشت گفت: من علاقه خاصی به هنرهای تجسمی دارم و دوست دارم بر روی پروژه های متفاوت سرمایه گذاری کنم که این اجرا نیز از این ویژگی برخوردار بود.
به گزارش ایرنا، رخداد 'مرثیه ای برای کتاب سوزی ها' از 20 دی ماه تا 10 بهمن هر شب در دو سانس ساعت 18،30 و 20 در فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهد شد.
فراهنگ**9246**1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال