سازمان ملل خواستار تحقیق در مورد مرگ داگ همرشولد دومین دبیر کل این نهاد شد

نیویورک-ایرنا- با گذشت53 سال از مرگ داگ همرشولد دومین دبیر کل سازمان ملل که در حادثه سقوط هواپیما جان خود را از دست داد، مجمع عمومی این سازمان با تصویب قطعنامه ای از بان کی مون خواست تا هیئت تازه ای را مامور تحقیقات بیشتر در رابطه با مرگ وی کند.

داگ همرشولد سیاستمدار واقتصاد دان برجسته سوئدی از سال 1953 تا پایان عمر خود دبیر کلی سازمان ملل متحد را به عهده داشت.
سقوط هواپیمای حامل وی در 18 سپتامبر سال 1961 درحالی که برای گفتگو بر سر آتش بس میان نیروهای دولتی کنگو و نیروهای سازمان ملل عازم این کشور بود، باعث مرگ او 15 سرنشین دیگراین هواپیما وی شد.
مجمع عمومی سازمان ملل درسال 1962 با تصویب قطعنامه 1759 این مجمع دبیر کل سازمان ملل را ملزم دانست تا هرگونه اطلاعات و مدارک تازه ای در رابطه با این حادثه را با اعضای این مجمع در میان بگذارد.
در اواسط ماه مارس امسال بان کی مون دبیر کل فعلی سازمان ملل در یادداشتی به اعضای مجمع عمومی این سازمان اطلاع داد که به مدارک جدیدی در این رابطه دست پیدا کرده ودرپی ارزیابی های مقدماتی مدارک مذکور را معتبر و قابل بررسی تشخیص داده است.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با استناد به مدارک به دست آمده و تصویب قطعنامه تازه ای از بان کی مون دبیر کل این سازمان خواسته است تا هیئت ویژه ای را مامور ارزیابی اطلاعات به دست آمده وانجام تحقیقات بیشتر در رابطه با سقوط این هواپیما ومرگ دبیر کل سابق سازمان ملل کند.
دراین قطعنامه از همه کشور های عضو خواسته شده است تا در صورت دسترسی به هرگونه اطلاعات کمک کننده در رابطه با این حادثه آن ها را در اختیار هیئت مذکور بگذارند.
در طول تاریخ 70 ساله پیدایش سازمان ملل، داگ همرشولد جوان ترین دیپلماتی بود که در سن 47 سالگی به مقام دبیر کلی این سازمان رسید و تنها دبیر کل سازمان ملل است که جان خود را در زمان تصدی این سمت از دست داده است.
وی همچنین سومین شخصیت جهانی است که جایزه صلح نوبل، پس از مرگ به وی اعطا شد.
اروپام-4-541 **1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال