با اجرای طرحی برای نخستین بار

ابتکار: جنگلانه به کمک جنگل های کشور می آید

تهران - ایرنا - طرح سراسری جنگل یاری مشارکتی با عنوان ' جنگلانه ' با همکاری مردم و نهادهای مدنی به کمک جنگل های آسیب دیده کشور می آید.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت اجرای طرح سراسری جنگل یاری مشارکتی پیامی صادر کرد.
وی در پیام خود بر ضرورت مشارکت مردم و نهادهای مدنی بر حفاظت از جنگل های کشور تاکید کرد و گفت: اقدام مشارکت جویانه مردم و نهادهای مدنی با هدف ضرورت احیای رویشگاه های جنگلی آسیب دیده در 14 استان کشور با نام ' جنگلانه ' قابل تقدیر است.
ابتکار افزود: این حرکت نمونه بارزی از افزایش حساسیت مردم نسبت به طبیعت سرزمینی است که دوستش دارند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همکاری نهادهای دولتی نیز با این حرکت می تواند از نشانه های تلاش برای حکمرانی مطلوب به حساب آید که خود را موظف به ایجاد بستری از اعتماد و امید در بین شهروندان می داند.
وی افزود: متاسفانه روند کنونی تخریب و بهره برداری بی رویه از جنگل های هیرکانی و نیز زوال جنگل های بلوط ، نگرانی های بسیاری را برای دوستداران آینده ایران به وجود آورده و به طور قطع تداوم این روند غیرقابل قبول، نیازمند تلاش مضاعف از سوی دستگاه های دولتی و مشارکت مردم است.
ابتکار ادامه داد: در این میان باید به ضرورت های علمی و کارشناسی مانند سازگاری گونه ها توجه زیادی داشت تا این قبیل اقدامات به آسیب های جدیدی منجر نشود.
وی گفت: سرزمین پهناور ایران با استعدادهای کم نظیر خود در حالی نگران از دست دادن عرصه های سبز است که بسیاری از کشورهای منطقه و جهان به رغم فعالیت های توسعه ای نه تنها از جنگل های خود حفاظت کرده اند بلکه مساحت آنها را نیز افزایش داده اند.
معاون رییس جمهوری افزود: امیدوارم جنگل یاری مشارکتی با لحاظ الزامات تخصصی و در مسیری صحیح تداوم یابد و به موازات آن با ارتقای آگاهی مردم از این نوع حرکت ها و اصلاح رفتارهای رایج با طبیعت، همگان از مواهب آن سود برند.
احسان سمیع زاده هماهنگ کننده طرح سراسری جنگل یاری با نام جنگلانه روز شنبه دراین زمینه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این طرح ملی برای نخستین بار در کشور با هدف حفاظت از عرصه های جنگی اجرا شد و قرار است بعد از این سالانه برگزار شود.
وی افزود: طرح سراسری جنگلانه با همت خانه فرهنگ بوم گردان پارس که یک سازمان غیر دولتی زیست محیطی است برنامه ریزی و با همکاری سازمان های مردم نهاد 14 استان کشور روز جمعه پنجم دی ماه برگزار شد.
مسوول روابط عمومی خانه فرهنگ بوم گردان پارس گفت: جنگلانه در استان های تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، ایلام، کرمانشاه، کهیکیلویه و بویر احمد، کردستان، لرستان، سیستان و بلوچستان، مازندران، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی و اصفهان به طور همزمان برگزار شد.
علمی ( 4 ) **9014**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال