شرکت های دانش بنیان برای ایجاد بازار به بودجه دولتی متکی نباشند

تهران - ایرنا - یک فعال حوزه فناوری با بیان این که باید ایده را جایگزین سرمایه کرد، گفت: شرکت های دانش بنیان برای ایجاد بازار کار، نباید متکی به بودجه باشند، چرا که اگر کالای با کیفیت ارائه دهند، می توانند با بودجه کمتر، قرارداد های بیشتری ببندند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا سالم در مورد ایجاد بازار کار برای شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد:حوزه تجهیزات پزشکی، در زمره تکنولوژی های برتر است و برای کسب و ایجاد بازار، دچار مشکل نیست و اتفاقا بازاری تشنه تر از این حوزه وجود ندارد.
وی با بیان این تجهیزات پزشکی در ایران بازار بسیار مطلوبی دارد و نقش شرکت های دانش بنیان برای ایجاد بازار کار بسیار است افزود: گرچه نوسانات بازار وجود دارد و شرکت ها نیز باید مسلط بر فنون بازار یابی باشند، اما با این همه، ایجاد بازار به وسیله خود شرکت های دانش بنیان، کار چندان دشواری نیست.
سالم اظهار کرد: البته ایجاد بازار کار شرکت ها نیازمند مقدماتی است که کاهش بروکراسی اداری، وجود سرعت و ایجاد سهولت در ارائه مجوز ها، برداشتن سرعت گیر های بی دلیل و غنیمت دانستن زمان از جمله مهم ترین آن ها به شمار می رود.
وی ادامه داد: ایجاد ارتباط با سازمان ها و نهاد هایی که تولیدات شرکت دانش بنیان برای آن ها کاربردی است نیز می تواند یکی دیگر از عوامل ایجاد بازار برای شرکت ها و تولید کنندگان باشد.
مدیر عامل واحد فناوری 'سامان گستر شرق'، بدون صرفه نظر از نیاز به بودجه و سرمایه برای ایجاد بازار کار، تاکید کرد: گرچه برای احقاق این مهم، بودجه هم نیاز است، اما نباید متکی به بودجه بود چون اگر کالای با کیفیت ارائه دهیم، می توانیم با بودجه کمتر، قرارداد های بیشتری ببندیم و این جاست که در واقع، فکر به جای سرمایه کار می کند.
وی با تاکید بر این که، باید ایده را جایگزین سرمایه کنیم، ادامه داد: البته باز هم برای تولید برخی کالا ها و تجهیزات، بودجه های مکفی نیاز است. به عنوان نمونه در زمینه دارویی، نیاز به آزمایشگاه مشهود است که تاسیس آزمایشگاه، خود هزینه بسییاری طلب می کند. البته با این همه، بنده باز معتقد به این هستم که نباید متکی به بودجه بود.
این فعال عرصه دانش بنیان با بیان این که باید مالکیت معنوی تولیدات به طور دقیق تعریف شود، افزود: اگر شرکت های دانش بنیان نسبت به مالکیت معنوی کار خود اطمینان پیدا کنند، کار برای آن ها راحت تر می شود و آن جاست که با دغدغه کم تری می توانند در مسیر ثبت اختراع و طرح خود، گام بردارند.
وی با اشاره به این که در سال گذشته دارای پیشنهادات خوبی بودیم که بخاطر ضمانت نامه موفق به نگارش قرارداد نشدیم،گفت: به عنوان مثال، شرکتی کالایی دارد که مشتری نیازمند آن است حالا اگر رقم قرارداد بالا باشد، در ازای دریافت و پرداخت آن وجه باید ضمانت نامه ای وجود داشته باشد تا به واسطه آن، دو طرف بتوانند به یکدیگر اعتماد کنند. البته این ضمانت نامه باید بانکی یا دولتی باشد.
سالم در مورد دیگر شرایط ایجاد بازار کار برای شرکت های دانش بنیان گفت :اعتبار سنجی می تواند از راه های دیگر ایجاد بازار کار برای شرکت دانش بنیان باشد.
به گفته وی یکی از کار ها می تواند ارائه وام بانکی با سود پایین و یا اخذ ضمانت های مرسوم بانکی کم تری باشد.
این فناور با اشاره به این که، اخذ مجوز برای شرکت های نوپا به مراتب دشوار تر از سایر شرکت هاست، گفت: باید مسیر حرکتی شرکت ها هموار تر شود تا یک شرکت نوپا بتواند با دلگرمی در مسیر ایجاد بازار کار، گام بردارد.
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

جدیدترین مطالب سایت

شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه شورای امنیت است

رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا:

شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه شورای امنیت است

وزارت امورخارجه با دولت و ملت عراق ابراز همدردی کرد

به دنبال جان باختن دهها مسافر در قایق؛

وزارت امورخارجه با دولت و ملت عراق ابراز همدردی کرد

اتحادیه عرب:حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض حقوق بین الملل است

درپی اظهارات تحریک آمیز ترامپ درباره بلندی های جولان /

اتحادیه عرب:حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض حقوق بین الملل است

موضوعات مرتبط