وزیر نیرو خبر داد:

همکاری ایران و ارمنستان در اجرای نیروگاه های برق آبی و بادی

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در بخش های مختلف اقتصادی ازجمله احداث نیروگاه های برق آبی و بادی، خط انتقال برق، مسایل زیست محیطی رودخانه ارس، احداث خط آهن ایران به ارمنستان و اکتشاف و بهره برداری از معادن همکاری خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حمید چیت چیان عصر سه شنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان، افزود: در این اجلاس چهار کمیته در بخش های مختلف بانکی، مالی و سرمایه گذاری، حمل ونقل، شهرسازی و کشاورزی، فرهنگی، گردشگری و بهداشت و نفت و گاز، آب، محیط زیست تشکیل و یک کمیته نیز به طور خاص بر روی فعالیت های مشترک دو کشور برای احداث نیروگاه برق آبی مگری بر روی رودخانه ارس متمرکز شد.
وی با بیان آنکه این دوره از مذاکره ها به تفاهم های خوبی منجر شد، ابراز امیدواری کرد: در سایه تفاهم انجام گرفته، شاهد توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور باشیم.
یروان زاخاریان وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با اشاره به مفاد توافق نامه همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان به ویژه در بخش تبادل انرژی، گفت: امیدواریم بیشتر موارد مورد توافق به ویژه نیروگاه برق آبی مگری از ماه آینده وارد فاز اجرایی شود.
وی افزود: در زمان حاضر میزان تبادل انرژی میان ایران و ارمنستان افزون بر یک میلیارد کیلووات ساعت در سال است که امیدواریم این رقم با اجرای خط سوم انتقال برق، افزایش مطلوبی داشته باشد.
زاخاریان درباره اجرای نیروگاه مگری گفت: طبق توافق انجام شده، کارهای مقدماتی اجرای این نیروگاه باید تا پایان 2015 به اتمام برسد و اجرای طرح از اواخر سال آینده میلادی یا سال 2016 به مدت پنج سال آغاز شود.
وی ادامه داد: برای اجرای خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان نیز 18 ماه فرصت اجرا در نظر گرفته و اجرای این طرح از ماه مارس 2015 آغاز خواهد شد.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با اشاره به اقدام این کشور برای مقابله با آلودگی های رودخانه ارس، گفت: با اقدام این وزارتخانه، برای شناسایی منابع آلاینده این رودخانه در ارمنستان اقدام شد و امیدواریم با اقدام مشترک دو کشور مسایل محیط زیستی درباره این رودخانه رعایت شود.
دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان روزهای 24 و 25 آذرماه جاری به میزبانی وزارت نیرو در تهران برگزار شد.
اقتصام(1)1053**1558

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال