نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور دراراک گشایش یافت

اراک - ایرنا - سی امین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور روز یکشنبه همزمان با هفته پژوهش با حضور مدیران ارشد صنعت هسته ای و مسوولان استان مرکزی در دانشگاه اراک گشایش یافت.

این نمایشگاه در فضایی به وسعت 600 مترمربع با 23 غرفه دایر شده که دستاوردهای هسته ای کشوررا در سه بخش شامل چرخه سوخت، نیروگاه و کاربردهای جنبی به نمایش گذاشته شده است.
رییس مرکز امور اجرایی نمایشگاه های صنعت هسته ای کشور هدف از برپایی این نمایشگاه را عرضه داشته های علمی صنعت هسته ای و آگاه سازی افکار عمومی نسبت به دانش بومی هسته ای و معرفی آن به عنوان یک فناوری مفید در زندگی مردم عنوان کرد.
«محمدتقی شجاعی» افزود: رفع ابهام در زمینه فعالیت های هسته ای به لحاظ ایمنی و زیست محیطی و خنثی کردن تبلیغات منفی دشمنان، ایجاد علاقه مندی و جذب کارشناسان، محققان و متخصصان دانشگاهی و جذب نخبه ها، تقویت خودباوری و غرور ملی از طریق مشاهده عینی و معرفی کاربردهای جنبی این صنعت بویژه در کشاورزی و پزشکی از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه در اراک است.
وی با یادآوری نو بودن دانش هسته ای کشور گفت: آگاهی از مزایای دانش هسته ای صلح آمیز در لایه های اجتماعی حتی در سطح متخصصان و دانشگاهیان کافی نیست و این نمایشگاه فرصتی کم نظیر برای عرضه جزئیات این صنعت و ارایه دستاوردها به صورت عینی است.
وی ادامه داد: غرفه های نمایشگاه در سه بخش (چرخه سوخت) شامل مرور اجمالی چرخه سوخت، اکتشاف و استخراج، تولید کیک زرد، فرآوری و غنی سازی اورانیوم، تولید قرص و مجتمع های سوخت، مجتمع آب سنگین اراک و راکتورهای تحقیقاتی اراک و نیروگاه، (تولید انرژی) شامل نیروگاه بوشهر و دارخوین و (کاربرد جانبی صنعت هسته ای) شامل پژوهشکده های کشاورزی، کاربرد پرتوها، لیزر و اپتیک، مواد، علوم و فنون هسته ای و چرخه سوخت است.
وی افزود: دراین نمایشگاه 500 نمونه در بخش های چرخه سوخت و نیروگاه و بخش کاربردی جانبی صنعت هسته ای عرضه شده است.
وی ادامه داد: نمایش شش ماکت بزرگ از غنی سازی اورانیوم، نیروگاه اتمی بوشهر، پسمانداری، چرخه سوخت هسته ای، ماکت آبشار سانتریفیوژ و ماکت راکتور تحقیقاتی اراک از دیگر جلوه های این نمایشگاه کشوری است.
شجاعی گفت: نمایش ماشین سانتریفیوژ به صورت برش خورده و یک ماشین سانتریفیوژ دیگر در حال کار از دیگر جلوه های پیش بینی شده برای این نمایشگاه است.
یکی از مدیران ارشد صنعت هسته ای ایران نیز درآیین افتتاح این نمایشگاه در دانشگاه اراک گفت: اولین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشورآذرماه 1387 در دانشگاه تهران شروع به کار کرد و تاکنون با برگزاری 29 نمایشگاه در سراسر کشور 170 هزار نفر ازاین نمایشگاه ها دیدن کرده اند.
وی با یادآوری فعالیت صنعت هسته ای و نوپا بودن این صنعت در کشور افزود: فعالیت جدی و گسترده ای در این صنعت از 14 سال گذشته آغاز شده و این صنعت تازه تاسیس در مدت زمان کوتاه پله های ترقی و توسعه را طی کرده است.
وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی رشد صنعت هسته ای ؛ بومی سازی و اراده جدی و پیگیری امور توسط کارشناسان ایران اسلامی است.
وی گفت: صنعت هسته ای با کمک صنایعی نظیر بانکها، بیمه، نفت، گاز، ماشین سازی، برق و مخابرات موفق شده تا تاثیرگذار باشد.
وی بیان کرد: امروزه در کشورهایی مانند آمریکا که از صنعت هسته ای استفاده می کنند 30 درصد درآمد ناخالص این کشو از این صنعت تامین می شود.
وی برخی کاربردهای صنعت هسته ای شامل ساخت باتری قلب از نوع پلیمری، سوخت ماهواره های فضایی و باتری های هسته ای را عنوان کرد و افزود: در این صنعت مشتری جدی دانش دانشگاه ها هستیم و حجم قراردادها با اساتید و محققین نسبت به سایر صنایع بالا است.
این مدیر ارشد صنعت هسته ای کشوربا یادآوری فتوای رهبری معظم انقلاب در استفاده از صنعت هسته ای گفت: مخالفان استفاده از فناوری هسته ای اگر می خواستند این موضوع حل شود فتوای رهبری کفایت می کرد اما مشکل آنان بومی شدن این صنعت در کشور است.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری استان مرکزی نیز در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: خط مشی ایران در خصوص پیمان عدم گسترش سلاح هسته ای دیدگاه دینی و فقهی است که استفاده از سلاح هسته ای را گناهی بزرگ برشمرده اند.
« شکرالله حسن بیگی» افزود: امپراطوری رسانه ای غرب از این حربه استفاده کرده تا ایران را وادار کند از صنعت بومی منصرف و یا منحرف شود، ولی با عنایت خدا و تلاش دانشمندان جوان هسته ای این مهم محقق نشد.
وی در ادامه دیدگاه امام راحل ، رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری درباره صنعت هسته ای را بیان کرد و گفت: ما به شعار« انرژی هسته ای برای همه و سلاح هسته ای برای هیچ کس» معتقد هستیم.
حسن بیگی، افزایش رابطه بین دانشگاه و صنعت، عرضه داشته های هسته ای و آگاه سازی عمومی و رفع ابهام هسته ای از نظر زیست محیطی را از مزیت های برپایی نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای عنوان کرد.
سی امین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور با همکاری معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه اراک در میدان بسیج پردیس دانشگاه اراک تا 26 آذر ماه جاری برپا خواهد بود.ک/2
2482/ 684

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال